Пропав запах і смак що робити

Що робити - пропало нюх і смак: медикаментозне, хірургічне та народне лікування

Не так часто у пацієнтів діагностуються захворювання, які супроводжуються втратою смаку та нюху. У багатьох склалася стійка думка про те, що такі хвороби не становлять загрозу для життя, тому лікувати їх зовсім необов'язково. Насправді розлад нюху і смаку може заподіяти людині масу незручностей, а також свідчити про розвиток в організмі небезпечного захворювання. Саме тому важливо знати, як поводитися в тому випадку, якщо пропало нюх і смак, що робити для усунення патології.

Аносмія: симптоматика і причини

Особливості розвитку патології

Найчастіше при розладі смаку та нюху у хворого спостерігається порушення здатності сприймати запахи, і така патологія отримала назву аносмия. Здатність людини розрізняти смакові відчуття спирається на нюх, тому при розвитку аносмія спостерігається зменшення запаху.

Зазвичай причиною розвитку аносмія у пацієнта стає патологічний стан рецепторів органів нюху і провідних шляхів. Такий патологічний стан розвивається переважно при прогресуванні в організмі людини різних видів захворювань.

Найчастіше порушення нюху і, відповідно, смаку спостерігається:

 • при інфекційних захворюваннях гострого характеру
 • при енцефаліті
 • при невриті слухового апарату
 • при злоякісному новоутворенні головного мозку
 • при травмах різного характеру носа

Крім цього, аносмия може виникати в тому випадку, якщо відбулося отруєння організму такими речовинами, як:

У тому випадку, якщо у хворого діагностується стійке порушення нюху, то в такому випадку можна говорити про присутність в організмі поліпів, пухлин або викривлень носової перегородки. При яскраво вираженому порушенні процесу нюху фахівці говорять про розвиток такого захворювання, як гиперосмия.

При розвитку в організмі людини такого патологічного процесу важливо правильно поставити діагноз, оскільки аносмия і гиперосмия розвиваються абсолютно з різних причин і вражають при цьому різні органи і тканини.

Для постановки діагнозу призначається ретельне обстеження пацієнта, оскільки аносмия в організмі людини може розвиватися з різних причин. У деяких випадках зниження нюху може сигналізувати про розвиток смертельно небезпечної недуги, а також представляти собою нешкідливу неприємність.

Часто аносмия розвивається після застуди, поліпів або патологічного стану перегородки носа. Порушення нюху в такому випадку відбувається через утворення перешкоди механічного характеру, що викликає порушення надходження аромату в область нюху.

Медична практика показує, що таке захворювання в організмі людини може протікати в двох видах. Вроджена патологія розвивається в тому випадку, якщо має місце недорозвинення нюхових шляхів або їх повна відсутність. Крім цього, така аносмия найчастіше розвивається разом з супутніми вадами розвитку.

Вроджена форма патології найчастіше розвивається при присутності каліцтв носа вродженого характеру і проблем у розвитку скелета особи. Така патологія може бути як периферичного, так і центрального походження.

Аносмія центрального походження розвивається в результаті ураження центральної нервової системи органічного характеру, серед яких найчастіше виявляються:

 • освіти різного характеру в головному мозку
 • енцефаломієліт розсіяного характеру
 • патологія системи кровообігу
 • травми і пошкодження артерій
 • менінгіт
 • черепно-мозкова травма

При такому вигляді недуги у хворого не порушена здатність сприймати запахи, але він не здатен їх розрізняти. Такий патологічний стан неможливо вилікувати, однак, воно може відновитися самостійно через деякий час, коли з'ясуватися причина такого порушення.

Єдиним типом патології нюху, яку можливо в подальшому вилікувати, є периферична аносмия.

Самостійно зникнути через певний час здатне функціональне порушення нюх, яке зазвичай розвивається після:

 • грипу
 • оінітов алергічного характеру
 • гострих респіраторних захворювань
 • нервозов

Аносмія, що супроводжується порушенням процесу нюху і, відповідно, смаку є хвороба, яка може вимагати спеціального лікування, а може зникати сама по собі. Саме з цієї причини при появі ознак цього захворювання рекомендується проконсультуватися з фахівцем про свій стан і необхідність лікування.

Для постановки правильного діагнозу і призначення ефективної терапії фахівця важливо провести діагностику, яка допоможе виявити причину такого патологічного стану організму. Для того щоб виявити здатність пацієнта визначати запахи і смак, фахівець пропонує йому ароматні продукти або речовини, а також те, що має яскраво виражений смак.

У тому випадку, якщо причина зниження смаку та нюху невідома, то зазвичай призначається проведення ретельного обстеження носової порожнини на присутність в ній різних хвороб і травм.

Крім цього, фахівець призначить провести дослідження нервів черепно-мозкової області та верхніх дихальних шляхів.

У важких випадках для обстеження пацієнта використовуються наступні діагностичні методи:

 • комп'ютерна томографія - така процедура дозволяє виявити присутність пухлин різного характеру і переломів носової порожнини
 • магнітно-резонансна томографія головного мозку

При виявленні причини, яка викликала зниження у пацієнта нюху і смаку, фахівець призначить необхідне лікування.

Особливості усунення патології

Способи лікування аносмія

Приступати до лікування порушення нюху і смаку необхідно тільки після виявлення причини, яка викликала такий патологічний стан організму людини. Призначення тієї чи іншої терапії визначається видом захворювання, яке викликало розвитку аносмія, а також індивідуальними особливостями організму пацієнта.

У тому випадку, якщо порушення нюху і смаку розвивалося в результаті прогресування в організмі хворого риніту бактеріального походження або синуситу, то лікування патології проводиться із застосуванням таких методів:

 1. прийом лікарських препаратів антибактеріальної та протизапальної дії
 2. призначення протизапальних і системних засобів
 3. застосування протиалергічних препаратів місцевої дії

Використання протиалергічних засобів допомагає зменшити набряк слизової оболонки носової порожнини і відновити дихання.

У тому випадку, якщо розвиток аносмія в організмі людини спровокував риніт алергічного походження, то в цьому випадку фахівець призначає наступну терапію:

 1. прийом антигістамінних препаратів
 2. призначення кортикостероїдних гормонів, які мають найсильнішим протизапальну дію на організм

Часто патології нюху розвиваються в результаті утворення в носовій порожнині поліпів, і єдиним ефективним методом усунення патології в такому випадку є проведення хірургічного втручання. Такий метод лікування застосовують і в тому випадку, якщо аносмия розвивається в результаті появи в порожнині носа новоутворень злоякісного характеру.

Більше інформації про аносмія можна дізнатися з відео.

В такому випадку проведення лише оперативного втручання може виявитися недостатньо, і фахівець призначає пацієнтові проходження таких додаткових процедур, як:

Однак, при прогресуванні онкологічних захворювань в організмі людини проведення радикального лікування не завжди дає позитивні результати, тому призначається лише симптоматичне.

На жаль, при запущеній стадії захворювання відновити нюх практично неможливо.

При порушенні процесу нюху через викривлення носової перегородки лікування передбачає проведення хірургічного втручання, в ході якого фахівець її вирівнює. Багато лікарів стверджують, що хороший ефект при лікуванні аносмія дають препарати цинку і вітаміну А. Недостатній вміст в організмі цих препаратів може викликати погіршення і порушення нюху, а також дегенерацію епітелію.

Лікування аносмія народними способами

Часто пацієнти відмовляються проводити лікування аносмія із застосуванням медикаментозних засобів і віддають перевагу рецептам народної медицини. Для досягнення позитивного результату проводити таке лікування необхідно після консультації з фахівцем і найкраще поєднувати його з тієї терапією, яку призначив фахівець.

Можна виділити деякі рецепти народної медицини, застосування яких може прискорити процес відновлення нюху смаку:

 1. Добре зарекомендувало себе ментоловое масло, кілька крапель якого можна закопувати в ніс і змащувати їм віскі.
 2. Прискорити відновлення нюху може прополіс, який використовують для приготування спеціального лікарського засобів. Для цього в невеликій ємності змішують між собою 5 грам прополісу, 15 мл рослинного масла і 15 грам вершкового масла. Всі інгредієнти слід ретельно перемішати до отримання однорідної маси, яку в подальшому можна використовувати для просочування ватних тампонів. Змочені в такому розчині тампони рекомендується закладати в ніздрі на 15-20 хвилин не менше 2 разів протягом доби.
 3. Доступним і ефективним засобом народної медицини вважається промивання носової порожнини розчином солоної води. Для його приготування необхідно в склянці теплої води ретельно розмішати 5 грам солі і отриманий розчин можна використовувати для промивання носа. Для посилення ефекту в приготований розчин соляної води можна додати кілька крапель йоду.

Втрата нюху не становить серйозної загрози для життя пацієнта, однак, це зовсім не означає, що не слід звертати на неї увагу. При розвитку такої патології слід звернутися за консультацією до фахівця, який допоможе з'ясувати причину такого патологічного стану і підбере ефективну терапію в разі потреби.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Поділися з друзями! Будьте здорові!

Наші сторінки

 • Анна - У мене поки проблем зі. - 01.01.2018
 • Євгенія Іванівна - Інгаляції у нас дитина категорично. - 31.12.2017
 • Христина - Без антибіотиків не обійтися, але. - 31.12.2017
 • Олег - Краплі з антибактеріальною дією -. - 30.12.2017
 • Данило - Коли у дитини таке було. - 29.12.2017
 • Арман - Не знаю як Вам, але. - 29.12.2017

Медичну інформацію, яка опублікована на даній сторінці, категорично не рекомендується застосовувати з метою самолікування. Якщо ви відчуваєте негативні зміни в самопочутті, не відкладаючи зверніться до ЛОР лікаря-фахівця. Всі статті, що публікуються на нашому ресурсі, носять інформаційно-ознайомлювальний характер. У разі використання цього матеріалу або його фрагмента на вашому сайті обов'язкове активне посилання на першоджерело.

Як повернути нюх і що робити в домашніх умовах

Нюх - це один з головних органів почуттів, якими наділена кожна людина. Примітно, що розпізнавати запахи ми починаємо відразу ж після народження, але з віком це відчуття поступово притупляється і це вважається фізіологічною нормою. Але різка втрата цього почуття може надовго вибити з колії. Людина, яка втратила нюх, стає нервовим, дратівливим і злим. І це не дивно, адже дисфункція органів почуттів призводить до збою в роботі інших органів і систем нашого організму, включаючи головний мозок і ЦНС.

У цій статті ми розберемося з тим, що робити, якщо пропало нюх, як відновити в домашніх умовах і не допустити повторення цього надалі.

Втративши можливість розпізнавати запахи, людина відразу ж починається шукати відповіді на запитання, чому пропало нюх. Причини цього наступні:

Якщо зафіксовано відсутність нюху, причини цього так чи інакше пов'язані з роботою носа. Оскільки саме він є головним органом, що забезпечує людину цим почуттям. І набряк слизової оболонки може викликати його дисфункцію. Досить часто зникле нюх свідчить про швидкий початок риніту, а іноді те, що пропав нюх виявляється вже на стадії одужання. Нижче ми розглянемо варіанти того, як повернути нюх народними засобами, способи відновлення нюху і порядок перевірки його гостроти.

Порушення нюх може бути двох видів:

 • гіпосмія, яка характеризується зниженням нюху;
 • аносмія, при якій нюх повністю відсутня.

Ці два види порушень істотно знижують якість життя. Вони не дають нормально сприймати світ і негативно впливають на нервову систему. Саме тому відновити цю втрачену функцію потрібно якомога раніше. Для цього існує кілька методів і способів, як традиційної, так і нетрадиційної, в тому числі і народної, медицини.

Способи відновлення нюху

Якщо після застуди пропало нюх, що робити найкраще підкаже лікуючий лікар. Швидше за все, він призначить місцеві препарати, що представляють собою традиційні судинозвужувальні засоби, такі як нафтизин, фармазолін і інші. Але зловживати ними не слід.

Тривале застосування судинозвужувальних засобів загрожує зворотнім ефектом. Вони можуть спровокувати ще більший набряк слизової, що затягне відновлення нюху і стане причиною підвищеної дратівливості хворого.

Вживати заходів щодо повернення повної функціональності носа можна ще до одужання. Як повернути смак і нюх при застуді зможе розповісти будь-який практикуючий лікар. Робити це можна в домашніх умовах, використовуючи парові ванночки або вологі інгаляції небулайзером. Вони покликані розм'якшити слиз і в носових ходах, і в більш глибоких відділах, що буде сприяти її швидкому виведенню назовні.

Використовувати можна як звичайний водяний пар, так і пар від відвару лікарських трав. Проводити подібні процедури потрібно тричі на день, в середньому, по 20 хвилин. Вдихати цілющий пар потрібно носом, а видихати - ротом. Такий метод буде ефективним, і на самому початку застуди, і під час її розпалу.

Досить часто на питання, що робити якщо пропало нюх і смак, наші мами і бабусі рекомендують звернутися до довідника народної медицини, який пропонує ряд рецептів для відновлення цього почуття.

Потрібно відзначити, що багато «бабусині» методи, спрямовані на повернення нюху, здатні одночасно і зняти симптоми загального захворювання, яке викликало подібне порушення чутливості носа. Найкраще, якщо перед початком їх використання ви отримаєте грамотну консультацію лікаря, якому добре будуть відомі всі об'єктивні, через які сталася втрата нюху причини. І лікування після застуди, і реабілітаційного відновлення після хірургічного втручання в назальний порожнину припускають повне відновлення функціональності носа і його нюхових рецепторів.

Повернемося до народної медицини. Перше, що пропонується для відновлення нюхової функції - це інгаляції. нижче наведемо кілька популярних рецептів, які можна використовувати навіть після грипу:

 • Вдихання нанесеного на серветку базилікового масла;
 • Парові інгаляції з ефірною олією евкаліпта;
 • Інгаляції водяним розчином соку лимона з лавандовим і м'ятним маслом.

Крім інгаляцій, для відновлення нюху, можна використовувати закопування носа сумішшю камфорного і ментолової масел. І, звичайно ж, популярне в нашій країні, вдихання пари відвареної картоплі, яким ми, звичайно, лікуємо всі види ЛОР захворювань. У разі втрати нюху, цей «бабусин» метод відмінно діє.

Іншими народними методами відновлення втраченого нюху будуть:

 • Прогрівання назальних областей синьою лампою;
 • Періодичне напруга і ослаблення мімічних м'язів носа;
 • Промивання носових ходів сольовим розчином;
 • Прикладання змазаних медом металевих монет до перенісся;
 • Вдихання суміші розтертих в порошок лікарських трав - конвалії, ромашки, м'яти і кмину;
 • Регулярні вдихання різкого запаху;
 • Введення в носові ходи лікувальних турунд, змочених в мятном маслі змішаним зі спиртовою настоянкою прополісу;
 • Прийом всередину відвару шавлії, який є ефективним лікарським засобом при багатьох захворюваннях ЛОР органів.

При регулярному використанні хоча б декількох з перерахованих вище народних методів ефект буде очевидним. З їх допомогою можна повернути собі нюх навіть через кілька років після його втрати.

Ми ж рухаємося далі і на черзі у нас - перевірка нюху після його тимчасової втрати.

Як перевірити гостроту свого нюху

Якщо ви виявили, що у вас немає нюху і смаку, що робити в першу чергу ми вже розповіли. Тепер залишається лише діяти і намагатися якомога швидше повернути втрачений нюх. А після того, як нюхові рецептори трохи відновляться, рекомендується перевірити їх роботу. І зробити це можна в домашніх умовах. Для цього потрібно буде провести спеціальний тест, суть якого полягатиме в розрізненні носом самих різних запахів.

Цей тест буде складатися з декількох етапів, причому на кожному з них завдання буде все більш ускладнюватися. Отже, на першому етапі потрібно буде розрізнити запахи трьох різних предметів, наприклад, господарського мила, спирту і крапель валеріани. На другому етапі задачу можна буде ускладнити і запропонувати розрізнити за запахом цукор і сіль. Після цього, розпізнання підлягатимуть і більш складні запахи - спаленої сірники, шоколаду, зерен кави і т.д.

Люди зі здоровим нюхом проходять подібний тест без проблем. Але якщо в процесі його проходження у вас виникають труднощі або ви помиляєтеся з розпізнаванням ароматом, рекомендуємо вам в терміновому порядку відвідати лікаря. Чим раніше буде виявлено зниження нюху, тим легше його буде потім відновити.

Багато хто помилково вважає, що нюх не таке вже важливе почуття, як, наприклад, зір і слух. Але це далеко не так. Для гармонійного розвитку особистості та стану здоров'я вкрай важливо, щоб всі наявні у людини органи чуття були в робочому стані. В іншому випадку велика ймовірність розвитку неврозів, психозів, апатії і депресій. Тому, якщо ви виявили у себе проблеми з нюхом, їх потрібно якомога швидше вирішити.

Автор статей, відповідальний за написання актуальних матеріалів для проекту

Автор статей, відповідальний за написання актуальних матеріалів для проекту

Автор статей, відповідальний за написання актуальних матеріалів для проекту

Добрий день. А якщо у мене після застуди або після алергії на пил (не можуть лікарі визначити) пропало нюх як же його тренувати? Описані вище методи і запропоновані на відео не дають результату. Як бути?

Вітаю! У мене після ГРВІ пропало нюх вже більше 3 місяців назад, не розрізняю ніяких запахів. Куди звертатися і що робити? ЛОР і Невропатолог розводять руками. Ніхто не знає що робити. Дякуємо.

У мене не було більше місяця нюху. Невропатолог призначив уколи Мільгама і нейромедіна через день. До кінця курсу почав розрізняти запахи. Але ще до кінця не відновився

У мене пропало нюх після грипу. Не дарма кажуть, що у нього купа наслідків. Тепер вже розумію, який дурепою я була, коли вирішила не ставити щеплення і не носити бар'єрний риф, думала, грип мене не торкнеться, а тепер ось розсьорбувати ..

У мене не було більше місяця нюху. Невропатолог призначив уколи Мільгама і нейромедіна через день. До кінця курсу почав розрізняти запахи. Але ще до кінця не відновився

Сіль і цукор я б поставив на 3й найскладніший етап))).

Нюх пропало давно.Врачі ні чим допомогти не могут.Сначала ставили діагноз алергічний риніт, потім гайморит, а тепер поліпоз і нібито через це пропало обоняніе.Очень прошу порадьте що делать.Нахожусь на грані.Очень засмучуюсь.

вже місяць як пропало нюх, до якого треба йти лікаря? Допоможіть.

У мене така ж проблема. Збираюся сходити на процедуру промивання носа. Чому то мені здається, що у мене вся лобова пазуха забита не зрозумій ніж (

Отоларинголог. Експерт з медикаментозного лікування.

Довідник основних ЛОР захворювань і їх лікування

Вся інформація на сайті є популярно-ознайомчої і не претендує на абсолютну точність з медичної точки зору. Лікування обов'язково повинно проводитися кваліфікованим лікарем. Займаючись самолікуванням ви можете нашкодити собі!

Втрата смаку та нюху при нежиті: як відновити?

Чому пропадає нюх і смак при нежиті

До найпоширеніших факторів, що робить негативний вплив на сприйнятливість до запахів, смаку, слід віднести наступні проблеми:

 • зараження вірусом. Сверблячі відчуття спочатку супроводжуються чханням, потім змінюються заложенностью і неприємними виділеннями.

Нюхові порушення мають кілька ступенів:

 • гіпосмія. Часткова втрата нюхової здатності. Вона обумовлена ​​поганим відчуттям речовин з різким запахом і відсутністю сприйняття до неяскраво вираженим запахів.

Втрата нюху. Чому це відбувається? (Відео)

Як відбувається втрата нюху. Вплив нежиті на втрату чутливості. З яких причин людина позбавляється можливості відчувати запахи.

Як повернути нюх і смак при нежиті

Відновлення смакової і нюхової функції здійснюється за допомогою комплексної терапії, що включає в себе наступні моменти:

 • Санація. Ліквідація причин утрудненого дихання шляхом промивання порожнини носа розчинами на основі срібла ( "Колларгол", "Протаргол").

Як відновити нюх (відео)

Яким способом відновити нюх після нежиті. Процедура проведення інгаляції, її тривалість. Запобіжні заходи і курс лікування.

Відновити втрату чутливості через нежиті можна в домашніх умовах, застосувавши такі народні методики:

 • Картопля. Відварити кілька плодів (лушпиння).

Лікувальні тампони (турунди)

 • рідкий / топлений мед змішується в рівних пропорціях з вершковим маслом;

 • ментоловое масло змішати з аналогічною кількістю камфорного масла, застосовувати протягом тижня по 3 краплі на ніздрю двічі на добу;

Промивання. Для приготування розчину необхідно 10 г морської солі, 4 краплі йоду і півсклянки теплої води. Домогтися повного розчинення всіх інгредієнтів шляхом збовтування / перемішування. Використовувати шприц об'ємом 2 мл для промивання носових пазух.

Уникнути або не допустити розвитку нюхової дисфункції допоможуть наступні поради:

 • Своєчасне лікування захворювань носоглотки.

Втрата здатності відчувати смак і запахи завдає величезної дискомфорт. Боротися з недугою допомагають медикаментозні засоби, інгаляції, особливі краплі і народна медицина. Систематизована терапія з комплексним підходом в найкоротші терміни відновить нюхові властивості, а заходи профілактики допоможуть уникнути проблем в майбутньому.

При використанні матеріалів сайту, посилання на сторінку використовуваного матеріалу обов'язкове.

Оставьте комментарий

+ 5 = 10