Причини блювоти у дітей

Блювота у дітей

блювота - досить часте явище в житті дитини. Причому, чим молодша дитина, тим частіше він може страждати від періодичної блювоти. У дитини блювота може виникнути в силу найрізноманітніших причин. При цьому батьки повинні розуміти, що не брати до уваги такий важливий симптом не можна. У деяких випадках визначити, чому проявилася блювота у малюка, можна за характером блювотних мас. Але все ж в більшості випадків прояв блювоти у дитини свідчить про те, що йому терміново необхідна лікарська допомога.

При блювоті відбувається різке спорожнення шлунка, вміст якого вивергається через рот. Блювота у дітей, як, втім, і у дорослих людей, починається внаслідок дії блювотного центру, який розташований в довгастому мозку людини. Блювотний центр здатний збуджуватися внаслідок надходження імпульсів з шлунка, печінки, кишечника, матки, нирок, вестибулярного апарату людини. Також на нього може впливати роздратування нервових центрів. Яскравий приклад - початок блювоти, якщо людина відчуває неприємний запах. Крім того, збудження блювотного центру може статися внаслідок дії лікарських препаратів, токсичних речовин.

Перед тим, як виявляється безпосередньо блювота, розвивається нудота, дихання стає переривчастим і швидким, підвищується слиновиділення.

Безпосередньо механізм блювоти наступний: спочатку у людини опускається діафрагма, голосова щілина закривається (завдяки цьому блювотні маси не потрапляють в дихальні шляхи дитини), відбувається спазм нижнього відділу шлунка, в той же час його верхній відділ розслабляється. Внаслідок швидкого скорочення м'язів черевного преса і діафрагми вміст шлунка викидається, і відбувається блювота.

Блювота у дітей може розвиватися внаслідок різних причин. Її можуть спровокувати інфекційні захворювання, хвороби шлунково-кишкового тракту, хірургічні недуги, захворювання ЦНС, прорізування зубів у немовляти і ін. Залежно від того, яка саме причина спровокувала блювоту, вона може проявлятися один раз і багаторазово, бути бідною і багатою. Також блювота може відбуватися через певні періоди часу. Так звана ацетонемическая блювота проявляється внаслідок надлишкового накопичення ацетонових тіл в організмі дитини.

Перш ніж надавати допомогу, потрібно визначити причину блювоти. Це допоможе зробити вивчення характеру блювотних мас. Важливо знати, присутній в ній переварена або неперетравлені їжа, чи є в масах кров, жовч, слиз.

До того жеследует зрозуміти, що саме відбувається з дитиною - проявляється блювота або зригування. Як правило, у малюка зригування відбувається без напруги живота. Це явище - наслідок того, що шлунок переповнений їжею або повітрям. В даному випадку будь-які ліки від блювоти для дітей не матиме дії.

Основна небезпека полягає в тому, що механізми у немовлят можуть бути недосконалими. Як наслідок, високий ризик потрапляння блювотних мас в дихальні шляхи малюка. Однак у міру дорослішання дитини цей механізм вдосконалюється, і у дітей 3 років він вже працює більш злагоджено.

У дітей перших років життя блювота спостерігається найчастіше при гострих інфекціях, а також при отруєнні харчовими продуктами. У старших дітей блювота найчастіше є результатом патологій шлунково-кишкового тракту, захворювань центральної нервової системи, порушеннях психоемоційного характеру.

Якщо в організмі дитини розвивається інфекційний процес, то блювота супроводжується сильною нудотою, підвищенням температури, слабкістю і поносом. Сильна блювота може супроводжувати вірусний гепатит.

Хірургічні хвороби черевної порожнини - ще одна причина прояви блювоти на тлі больового синдрому, запорів, проносів і інших симптомів. Так, прояви блювоти часто спостерігаються при апендициті, діветікуліте, кишкової непрохідності, холециститі та інших захворюваннях. Встановлюючи діагноз, лікар обов'язково цікавиться особливостями блювотних мас і безпосередньо блювоти, призначає додаткові дослідження.

Блювота у дітей без температури може свідчити про розвиток хвороб центральної нервової системи. Цей симптом проявляється при підвищеному внутрішньочерепного тиску, запаленні оболонок мозку, епілепсії, мігрені та інших захворюваннях. Нічна блювота іноді свідчить про пухлинах мозку.

Лікування блювоти у дітей в домашніх умовах можна проводити тільки в тому випадку, якщо не спостерігається небезпечних симптомів, що свідчать про серйозність захворювання. Особливо уважно слід ставитися до прояву блювоти батькам немовлят. Отже, блювота у малюка повинна насторожити батьків, якщо в вивергає масах є домішки крові або коричневі вкраплення. Тривожний симптом - часте блювання у дитини, яка з'являється більш ніж 4 рази протягом 2 годин. В даному випадку потрібно негайне лікування, так як організм малюка дуже швидко зневоднюється. Крім того, слід негайно звернутися до лікаря, якщо у малюка при блювоті піднімається температура тіла, відзначається сильна млявість або напівсвідомий або несвідомий стан. Тільки фахівець може сказати, що робити в такому випадку, визначити причини блювоти і призначити лікування. Слід відразу викликати лікаря і при прояві блювоти після падіння малюка, травмування голови, при повній відсутності стільця. Сильний біль в животі - ще один тривожний ознака. Якщо дитині більше 2 років, він може сам сказати про це батькам. У молодших дітей больовий синдром визначається по характерному поведінки. Всі описані ознаки вимагають негайного контролю стану дитини фахівцем. Тому потрібно відразу ж викликати «швидку допомогу».

До приїзду невідкладної допомоги ні в якому разі не можна залишати малюка без нагляду. Якщо виявляється блювота у дитини без температури, то до приїзду лікаря не слід вживати ніяких активних дій. Дитині потрібно полоскати рот після нападу блювоти. Якщо мова йде про немовлят, то йому можна промивати порожнину рота кип'яченою водою, використовуючи для цього 20-кубовий шприц. Це допоможе уникнути роздратування.

У разі різкого підвищення температури тіла до приїзду лікаря дитини можна обтирати вологим рушником. Вологі обтирання можна практикувати, якщо спостерігається температура 39 градусів і вище. Сильна слабкість у дитини при блювоті провокує відсутність апетиту, тому годувати малюка, який страждає від блювоти, не потрібно.

Чому проявляється блювота у новонароджених?

Блювота у дитини в першу добу життя, як правило, спостерігається, якщо новонароджений проковтнув дуже багато навколоплідних вод. У цей час дитина зазвичай перебуває під контролем лікарів в пологовому будинку. Якщо блювота з'являється через деякий час після народження дитини, і при цьому відзначаються порушення дихання і періодичне задуха, то це можуть бути ознаки атрезії хоан (Сильне звуження або зрощення носових ходів). Блювота у новонароджених іноді є ознакою вродженої непрохідності стравоходу.

Якщо в перші кілька діб після народження дитини у нього з'являється блювота, до якої домішується жовч, зелень, калові маси, то лікар може запідозрити кишкову непрохідність, а також ураження кишечника внаслідок сепсису, інфекційного ураження, незрілості кишечника.

Крім зазначених причин блювота у грудних дітей може відзначатися при порушеннях роботи кардіального сфінктера шлунка, аномалії розвитку пілоричного відділу шлунка, при ураженнях ЦНС. Також причиною блювоти може бути незрілість шлунково-кишкового тракту, відсутність раціонального вигодовування та ін.

Однак батьки повинні розуміти, що одноразова блювота у грудних дітей не обов'язково буває симптомом серйозної патології. Немовля, який тільки що вирвав, потрібно трохи потримати вертикально, а через деякий час нагодувати.

Як правило, одноразова блювота у новонародженого або грудного немовляти буває після годування. Тому після їжі рекомендується трохи потримати дитину в вертикальній позиції.

Окремо слід виділити виникнення блювоти під впливом психогенних факторів. Блювота у дитини може стати наслідком сильного страху, злості, хвилювання. До того ж в якості психогенних причин блювоти визначаються хвороби з психічним компонентом, анорексія і булімія. Лікарі визначають також так звану демонстративну блювоту, яка є результатом бажання дитини привернути увагу до власної персони. Блювота у грудничка і у дитини більш старшого віку можуть виявляти і в разі примусового годування. В такому випадку вміст шлунка може вивергатися фонтаном після годування. Температура при цьому не підвищується, загальний стан дитини залишається нормальним. Хоча батьки повинні уважно поставитися до такого симптому і обов'язково виключити інші причини блювоти у грудничка. Що робити при часто повторюваних епізодах такої блювоти, докладно пояснить педіатр.

Іноді психогенна блювота проявляється циклічно, у вигляді нападів, при цьому спостерігаються і інші розлади вегетативного характеру. У такому випадку батьки повинні обов'язково відвести дитину на прийом до лікаря-невропатолога. При одноразової блювоти батьки повинні слідувати вичікувальну тактику, забезпечити дитині спокій і рясне пиття. Пити він повинен невеликими порціями.

Іноді багаторазова блювота є результатом розвитку у малюка ацетонемічного кризу. Для цього стану характерне накопичення великої кількості ацетону і ацетоуксусной кислоти в крові дитини. Даний синдром розвивається у дітей з важкими захворюваннями. Крім того, відзначаються випадки первинного ацетонемічного синдрому. Таким способом організм реагує на біль, особливості харчування, сильні емоції. При ацетонемічному кризі відзначаються переймоподібні болі в животі, нудота, підвищується температура тіла. У сечі, блювотних масах і повітрі, який видихає хвора дитина, відчувається запах ацетону.

Такі симптоми - привід для звернення до педіатра. Дитині не потрібно давати ніякої їжі протягом 6-8 годин. Поїти малюка слід часто, з інтервалом в 15 хвилин. Рекомендується пити лужну мінеральну воду, відвар сухофруктів. Якщо дитина відмовляється від пиття, то рідина вводиться йому шприцом або піпеткою. При ацетонемічному кризі норма пиття - 100 мл рідини на 1 кг маси тіла.

Батьки повинні обов'язково стежити за тим, щоб блювотні маси не потрапляли в дихальні шляхи дитини. Якщо блювота у малюка почалася при годуванні, то його слід припинити на дві години. Щоб попередити потрапляння блювотних мас в дихальні шляхи дитини, потрібно обов'язково повернути його на бік і тримати напіввертікально, або взяти його на руки і тримати у вертикальному положенні.

До приходу педіатра дитина повинна пити рідину невеликими порціями. У той же час не можна самостійно промивати шлунок, давати дитині лікарські препарати.

Освіта: Закінчила Рівненський державний базовий медичний коледж за спеціальністю «Фармація». Закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М.І.Пирогова та інтернатуру на його базі.

Досвід роботи: З 2003 по 2013 р - працювала на посадах провізора і завідувача аптечним кіоском. Нагороджена грамотами та відзнаками за багаторічну і сумлінну працю. Статті на медичну тематику публікувалися в місцевих виданнях (газети) і на різних Інтернет-порталах.

Дякую за статтю. У нас ГРВІ часто блювотою супроводжується. По-цьому, в такі періоди, особливо намагаємося стежити за харчуванням.

Доктор: Побоююся я таких капсул психотропних, від яких потім на позитив пробиває. Бідні.

Лариса: Будь ласка дайте відповідь. Мені зробили ендопротезування коліна, але у мене проблеми з.

Олена: Де можна придбати? Підкажіть будь ласка контакти.Спасібо

Вадим: Після новорічного застілля вже на наступний день відчув ознаки загострення. Лікар.

Всі матеріали, представлені на сайті, носять виключно довідковий і ознайомлювальний характер і не можуть вважатися призначеним лікарем методом лікування або достатньою консультацією.

Адміністрація сайту та автори статей не несуть відповідальності за будь-які збитки і наслідки, які можуть виникнути при використанні матеріалів сайту.

Причини блювоти у дітей без температури - як надати першу допомогу, діагностика і лікування

Причин, що викликають блювоту у дитини без температури, може бути безліч - починаючи від переїдання на ніч і надмірного споживання води до прояву захворювань. Встановити, чому малюка починає нудити і рвати, може тільки лікар. Захисний механізм організму допомагає очиститися від токсинів, але якщо спостерігається часта блювота у дитини - це тривожний симптом, при якому слід викликати швидку допомогу.

Супроводжувана нудотою блювота є підкірковим рефлексом. Одноразовий викид вмісту шлунка назовні через ротову порожнину і стравохід необхідний для очищення організму від шкідливих речовин, які виробляються власними органами і тканинами, або одержуваних ззовні: хімічних сполук, отрут, токсинів. Перед тим, як малюка вирве, у нього спостерігається рясне виділення слини (салівація), його починає нудити. Дане почуття можна описати, як ніби «смокче під ложечкою». Блювота у дитини без температури супроводжується:

 • холодним потом;
 • почуттям нудоти;
 • блідістю шкірних покривів;
 • напівнепритомності.

Тривожним симптомом є блювота у дитини, яка не супроводжується підвищенням температури тіла і кашлем. Щоб допомогти малюкові, необхідно дізнатися джерело патологічного стану і усунути його. У більшості випадків швидко визначити причини блювоти у дітей без температури допоможе аналіз попередніх нездужання дій: швидке катання на каруселі, питво газованих напоїв, поїдання нестиглих фруктів, сильні і різкі запахи. Блювота у дитини без температури в поєднанні з діареєю, висипом або слабкістю сигналізує про серйозне збої в дитячому організмі.

Фактори виникнення блювоти поділяються на ті що потребують медикаментозного або хірургічного лікування і ті, які можуть пройти самостійно. До таких відносяться функціональна реакція на продукт, зміна клімату, надмірне споживання жирного і солодкого, прорізування зубів, відкидання прикорму в ранньому віці, психогенні причини. У немовлят спостерігається зригування, при якому не відбувається спазм м'язової стінки шлунка, тому воно не потребує лікування і вважається нормальним явищем. Серед захворювань і станів, коли починає нудити і рвати, виділяють:

 • черепно-мозкові травми, струс головного мозку;
 • прийом препаратів;
 • патології шлунково-кишкового тракту (шлунково-кишкового тракту);
 • пилороспазм (вроджена патологія) або гастроезофагеальний рефлюкс;
 • неврологічні відхилення;
 • пилоростеноз;
 • дивертикулез;
 • потрапляння стороннього тіла в стравохід;
 • непрохідність кишечника;
 • ацетонемічний синдром;
 • гострий гастрит (у дитини болить шлунок);
 • хірургічні патології;
 • запальний процес в травленні;
 • гострий апендицит.

Існує 3 категорії причин виникнення блювоти, коли не підвищується температура: психогенні чинники, функціональні (спричинені фізіологією) і пов'язані з захворюванням. Блювотний рефлекс психогенного характеру часто виникає у дітей старше 6 років. Викид їжі настає на нервовому грунті у підлітків часто на тлі дорослішання. Блювота у дітей без температури і проносу може виникати з таких причин:

 • гастроезофагеальний рефлюкс;
 • спазм воротаря;
 • пилоростеноз;
 • інвагінація кишечника;
 • гострий гастродуоденіт;
 • аліментарний гастрит;
 • хвороби підшлункової залози;
 • захворювання жовчного міхура;
 • ураження ЦНС.

Блювота і пронос у дитини без температури

Рідкий стілець, блювота без гіпертермії вказують на спроби організму вивести токсини. Такий стан розвивається при кишкової інфекції, харчове отруєння, алергічних реакціях на їжу (новий прикорм) або лікарський препарат. Дисбактеріоз кишечника - відсутність необхідних для нормального функціонування кишечника бактерій, також може спровокувати розлад шлунка. Блювота і пронос у малюків до року можуть бути ознаками апендициту.

Блювота у грудничка без температури

У грудному віці викид їжі характерний для дітей першого місяця життя і проходить після півроку. У недоношених малюків можуть бути не повністю сформовані органи шлунково-кишкового тракту, що теж є причиною, а у здорових і розвинених дітей відрижки спостерігаються по кілька разів на день. Батьків має насторожити ситуація, якщо відбуваються рясні відрижки при кожному годуванні і масами зеленого або жовтого кольору. До інших причин зригування у дітей відносять:

 • прийом рідкої їжі;
 • короткий стравохід;
 • чутливість рецепторів блювотного рефлексу в шлунку, стравоході і горлі;
 • слабкий розвиток кільцевих м'язів.

Після того, як дитина вирве, необхідно напоїти його маленькими порціями, т. К. Велика кількість рідини провокує викид вмісту шлунка водою. В такому випадку блювотні напади повторюються. Якщо малюк рве з частинками з'їденої або неперетравленої їжі, а блювотні маси водянисті, то це є наслідком прийому лікарських препаратів, не придатних дитячому організму. Компоненти медикаментів негативно впливають на слизову шлунка, дратуючи її. Ротавірусна інфекція провокує блювоту фонтаном води і пронос.

Присутність слизу в блювотних масах каже про кишкової інфекції, захворюваннях нервової системи або може проявлятися після різних хірургічних втручань. У разі багаторазового викидання вмісту шлунка з наявністю в масах слизу і відсутністю інших симптомів інтоксикації слід звернутися до лікаря і здати аналізи. У немовлят подібний стан викликається переїданням. Слиз потрапляє з носоглотки і бронхів, дихання порушується, малюк неспокійний.

Коли викид вмісту шлунку виникає вночі один раз, те винуватцем цього може бути поганий мікроклімат, великий обсяг з'їденої їжі, переляк повітря в шлунку або незручне становище дитини під час сну. Такі стан не потребують лікування. Інша справа, якщо блювотні позиви вночі супроводжуються задухою. Щоб уникнути небезпечних патологій необхідно дотримуватися елементарних правил гігієни, годування, побуту.

Якщо дитину нудить без температури, то слід звернутися до лікаря. При наступному нападі блювоти проведіть візуальний огляд вмісту викинутих мас: кількість, колір, запах, наявність домішок жовчі, гною, слизу і крові. Визначити причину блювоти допоможуть лабораторне дослідження і інструментальне обстеження органів травного тракту (рентген, УЗД, дослідження за допомогою зонда - гастрофіброскопія). Встановити причину появи небезпечного симптому можна за допомогою медичних заходів:

 • розгорнутого біохімічного аналізу крові;
 • імунологічного дослідження;
 • загального клінічного аналізу сечі і крові;
 • тесту на наявність алергену;
 • бактеріологічного аналізу калу і блювотних мас.

Доктор Комаровський стверджує, що в одноразової блювоти немає нічого страшного. Якщо дитину продовжує рвати, у нього болить живіт, то негайно варто викликати педіатра, адже це може бути ознакою захворювання. До його приїзду стежте, щоб малюк не захлинувся масами - поверніть його голову набік, піднявши на 30 градусів. Після того, як малюка вирве, варто прополоскати рот теплою водою, протерти ватним тампоном губи, куточки рота, ротову порожнину, попередньо змочивши його водою, розчином борної кислоти, перманганату калію або іншим дезинфікуючим засобом.

Для запобігання зневоднювання відпоювали дитини глюкозо-сольовими розчинами (наприклад, препаратом Регідрон), які можна давати з шприца маленькими порціями або чайною ложкою. Назви інших регідратаціонних розчинів: Ораліт, Трігідрон і Гідровіт. Препарати відпускаються без рецепта в аптеках Росії. Форма випуску - порошок, який стоїть розвести в кип'яченій воді, попередньо її охолодивши. За відсутністю спеціальних препаратів, давайте малюкові рідина у великій кількості.

При спорожнення кишечника, викликаному спазмом воротаря і захворюваннями жовчного міхура, показано призначене лікарем фізіотерапевтичне лікування. Даний метод включає в себе аплікації парафіну і озокериту, електрофорез з новокаїном на епігастральній ділянці (введення лікарських компонентів за допомогою електричного струму), гальванізацію, струми Бернара.

Якщо причина блювоти криється в знаходяться в організмі алергенів і токсичні компоненти, є симптоми інтоксикації організму, то дитині дають сорбенти природного походження, групи вуглецевих коштів або містять кремній, препарати з люмогелем, з алюмосилікат (Смекта). Дітям не можна приймати лікарські медикаменти, призначені для дорослих. Засоби призначаються відповідно до віку дитини і визначенням наявності захворювання. Дитячі препарати, суспензії і солодкі сиропи, малюк сприйме з радістю - вони дуже смачні.

Можна давати дітям від нудоти кошти (Мотілак, Церукал), препарати з вітамінами, крім кальциферол. Надмірне вживання вітаміну Д є причиною блювоти. Гомеопатія допомагає не тільки припинити блювоту, а й усунути викликала її проблему. Гомеопатичні препарати не мають побічних ефектів і містять тільки натуральні компоненти. Виділяють наступні засоби проти блювоти:

Для лікування народними препаратами вибирають тільки кошти, які не зашкодять новонародженому: відвар родзинок або рису, ромашковий, м'ятний або кроповий чай. Однорічним дітям можуть допомогти грушевий відвар, замочені житні сухарі, ячмінна мука. Щоб зупинити блювоту у дитини віком від 3 років, крім перерахованих вище, підійдуть інші народні засоби, приготовані з кори дуба, агрусу. Старим засобом від блювоти вважається слабкий розчин марганцівки.

Поліпшити самопочуття і здоров'я малюка після хворобливого стану допоможе рясне пиття, правильне харчування, щадна дієта, що виключає важку для перетравлення їжі. Ослаблений стравохід не зможе з нею впоратися, і стан погіршиться. Дитині потрібно відмовлятися від вживання таких продуктів: сирі овочі, виноград, рибні, м'ясні страви, солодощі, жири, ковбаси, газовані напої. Налагодити роботу шлунка можна, якщо додати в щоденний раціон малюка наступну їжу:

 • йогурти без добавок;
 • банани;
 • відварні морква, броколі;
 • печені яблука;
 • кефір;
 • відвар, приготований з сушених фруктів.

Крім загального стресу для організму, розрізняють 3 основних ускладнення: зневоднення, втрата ваги, непрохідність дихальних шляхів. При проносі, рясної блювоти відбувається стрімке зниження маси тіла через відсутність апетиту, що небезпечно для маловесних, недоношених дітей. Непрохідність дихальних шляхів виникає через попадання в них блювотних мас. Щоб цього уникнути, потрібно тримати голову немовляти вертикально. На тлі порушення водно-сольового балансу, втрати мінеральних солей, рідини виникає зневоднення організму, симптомами якого є:

 • млявість;
 • сухий підгузник протягом 4 годин;
 • натягнута, суха шкіра;
 • при плачі немає сліз;
 • швидка втрата ваги.

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

У дитини блювота: усуваємо причину і надаємо першу допомогу з подальшим лікуванням

Блювотою називають мимовільне випромінювання вмісту шлунка назовні через рот. Діафрагма опускається, голосова щілина закривається. У шлунку його верхній відділ різко розслабляється, тоді як в нижньому відбувається спазм. М'язи діафрагми і живота різко скорочуються, що викликає викид неперетравлених до кінця продуктів вгору по стравоходу. При цьому виникають неприємні відчуття: біль у горлі через подряпаної трахеї, присмак жовчі або кислоти в роті, неприємний запах.

Такий стан може бути спровоковано найрізноманітнішими причинами. Так що блювота у дитини може спостерігатися в будь-якому віці, і батьки повинні бути до цього готові.

У немовляти основна причина блювоти (не плутати зі зригування) - становлення травлення. У тих, хто постарше, цей неприємний рефлекс може бути викликаний різноманітними захворюваннями і зовнішніми факторами. Це захисна реакція на подразник, спроба звільнитися від отруйних речовин.

 1. Вживання в їжу неякісних продуктів.
 2. Переїдання, насильницьке годування дитини, вживання великої кількості дуже жирної їжі - так пояснюється блювота після їжі.
 3. Отруєння ліками.
 4. Відраза до їжі.
 1. Дизентерія, сальмонельоз.
 2. Синдром гострого живота.
 3. У новонароджених: стеноз, дивертикул, ахалазія, пілороспазм, грижа, пілоростеноз.
 4. Якщо спостерігаються температура 38 ° С і блювота, це може бути кишковий грип.
 5. Гастрит.
 6. Дисбактеріоз.
 1. Сильна мігрень.
 2. Часті запаморочення.
 3. Струс мозку.
 4. Менінгіт.
 5. Синдром Брунса.
 6. Травма голови.
 7. Синдром задньої черепної ямки.

Інші проблеми зі здоров'ям

 1. Висока температура є не тільки супутнім симптомом блювоти, але частіше за все сама її викликає.
 2. Якщо зазвичай у дитини блювота вранці, причини треба шукати в серйозних захворюваннях: інфекції, менінгіт, пухлини головного мозку, гострому апендициті.
 3. Алергія.
 4. У немовлят причинами можуть стати неврологічні патології, чужорідне тіло в шлунку, стеноз воротаря.
 5. Сильний кашель.
 6. Блювота при ротавіруси - один з основних ознак.
 7. Апендицит.
 8. Порушення обміну речовин.
 9. Безжовтяничний гепатит.
 10. Ниркова недостатність.
 11. Часто спостерігається блювота при ГРВІ.
 12. Цукровий діабет.
 13. Гостра серцева недостатність.
 14. Кровотеча з носа.
 15. Епілепсія.
 16. Гнійний отит.
 1. Заколисування в транспорті.
 2. Страхи, хвилювання, стрес. Характерна ознака - блювота зеленого кольору.
 3. Сонячний удар.
 4. Якщо відбувається блювота вночі, провокуючими факторами найчастіше стають не тільки проблеми зі шлунком, отруєння, але і сильний переляк (кошмар приснився), задушливе повітря і низька вологість в кімнаті.
 5. Якщо у дитини після блювоти піднялася температура, це може бути як ротавірусна інфекція, так і тепловий удар (перегрів).

Іноді буває блювота при прорізуванні зубів, але прямої фізіологічної зв'язку між ними немає. Швидше, перше - наслідок другого. Причинами в даному випадку може стати підвищена температура, насильницьке годування, заковтування великої кількості повітря при крику і плачу.

Причин дитячої блювоти дуже багато. Тільки самі уважні батьки зможуть точно сказати її причину, але для цього краще підходить медична діагностика. Тим більше, що в лікарській практиці існують різні види цього захисного механізму.

Термінологія. У медичних джерелах можна знайти такі поняття, тотожні блювоті: автамезія, Анабола, бленнемезіс, гастроррея, гематомезіс, гідремез, гіперемезія, піемез.

Так само особливу увагу приділіть дитячу косметику, а саме шампунів і засобів для купання. Прочитайте уважно склад. Найнебезпечнішими компонентами є: Sodium lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate, Coco Sulfate, PEG, MEA, DEA, TEA, силікони, парабени.

Настійно рекомендуємо позбутися від косметичних засобів, в яких міститься дана хімія, тим більше, якщо мова йде про дітей і новонароджених Учення і експерти неодноразово повторювали, як ці речовини впливають на організм. З усього безлічі косметичних фірм дуже складно знайти повністю безпечні засоби.

У черговому тестуванні зразків, нашими фахівцями був відзначений єдиний виробник повністю натуральної косметики. Компанія Mulsan Cosmetic випускає продукцію як для дорослих, так і для дітей, є неодноразовим переможцем рейтингів натуральної косметики.

Єдиним мінусом такої продукції є значно менший термін придатності - 10 місяців, але це обумовлено відсутністю агресивних консервантів. Для тих, хто шукає безпечну косметику, рекомендуємо офіційний інтернет-магазин mulsan. ru. Бережіть своє здоров'я і уважно читайте склад не тільки продуктів харчування, а й косметичних засобів.

Існує кілька класифікацій дитячої блювоти. Залежно від супутніх захворювань і характеру блювотних мас у дитини можуть розпізнати такі види.

 1. Циклічна кетонеміческая.
 2. Гепатогенній.
 3. Ниркова.
 4. Діабетична.
 5. Кардиальная.
 6. Абдомінальна.
 7. Психогенная.
 8. Кривава.
 9. Церебральна.

У дітей часто діагностується ацетонемическая блювота - так називають патологічний стан при підвищенні концентрації в плазмі крові кетонових тел. Виявляється стереотипними повторюваними нападами, які чергуються з періодами задовільного фізичного стану. Розрізняють первинну (ідіопатичну) - наслідок помилок в раціоні (голодні паузи, велика кількість жирів) і вторинну - розвивається на тлі інфекційних, соматичних, ендокринних хвороб, ураження ЦНС.

Правильно визначити її вид і поставити точний діагноз в стані тільки кваліфікований лікар. Хоча до його консультації батьки повинні самі поспостерігати, якими супутніми симптомами характеризується стан дитини.

Лікнеп для батьків. Дитяча ацетонемическая блювота в медицині може позначатися також як недіабетичний кетоацидоз.

Блювота без симптомів спостерігається досить рідко. Найчастіше вона супроводжується якимись відхиленнями в стані дитини. Саме вони допоможуть розпізнати основне захворювання, яке стало причиною цієї неприємності. Тому першочергове завдання батьків до приїзду лікаря - поспостерігати, якими ще характерними проявами супроводжується блювота.

Сильна блювота у дитини без температури не є окремим захворюванням, що вимагає конкретно спрямованої проти неї терапії. Це симптом однією з патологій, що вразила маленький організм. До них відносяться:

 • захворювання шлунково-кишкового тракту: блювання з проносом і болями в животі;
 • патології обмінних процесів;
 • загальна інтоксикація: реакція на ліки або харчове отруєння - в таких випадках у дитини зазвичай спостерігається блювота після прийому їжі або вживання конкретного препарату;
 • серйозні проблеми з нервовою системою можуть проявлятися в поведінкових розладах: дитина стає примхливим, некерованим, погано їсть і спить;

Якщо спостерігається часта блювота без температури вранці - це в більшості випадків проблеми з ЦНС, якщо вечорами і ночами - зі шлунком.

Набагато більшу небезпеку являють собою блювота і температура в одному тандемі. Це вказує на наявність в маленькому організмі запальної реакції, інфекційного зараження. Їх потрібно усунути якнайшвидше, поки справа не дійшла до ускладнень, які в таких випадках нерідкі. Тут необхідно викликати лікаря і в точності виконувати всі його розпорядження. Без лікування (часом навіть стаціонарного) тут не обійтися.

Якщо блювота у дитини з температурою, важливо відстежити момент, як вони співвідносяться за часом. Якщо лихоманка почалася першої, вона могла спровокувати нудоту з усіма витікаючими наслідками. Якщо одночасно - це кишкова інфекція. Якщо вже пізніше - це може бути як невинна застуда, так і небезпечний менінгіт.

 • У дитини болить живіт і блювота - це харчове отруєння або інфекції.
 • Небезпечна блювота жовчю, яка може бути симптомом холециститу, жовчнокам'яної хвороби, вірусного гепатиту, кишкової інфекції.
 • Сильна (особливо вранці) головний біль і блювота - часта ознака струсу мозку.
 • Якщо це блювота з кров'ю - потрібно виключити травми стравоходу, шлунка, виразку.
 • У немовляти блювота зі слизом часто не є симптомом захворювань, тоді як у дітей старшого віку може бути обумовлена ​​харчовим отруєнням.
 • При простудних захворюваннях або тривалому голодуванні можлива блювота водою.
 • Одна з найнебезпечніших - блювота піною, яка вимагає негайної госпіталізації дитини, так як може бути наслідком гострої кишкової інфекції, цукрового діабету, менінгіту, гепатиту, інфаркту міокарда, раку.
 • У немовлят може бути блювота фонтаном, причина якої може критися як в банальному перегодовуванні, так і в складних патологіях у розвитку.
 1. Жовта: харчове отруєння, апендицит, кишкова інфекція.
 2. Червона: шлункова кровотеча, пошкодження стравоходу або слизових шлунково-кишкового тракту.
 3. Зелена: велика кількість зелені в раціоні або стрес.
 4. Чорна: зловживання активованим вугіллям, хіміотерапія.

Іноді спостерігається блювота без симптомів: якщо вона одноразово, турбуватися не варто. Це реакція маленького шлунка на якийсь продукт або зовнішній фактор. Але якщо вона повторюється кілька разів в день, то, незважаючи на відсутність супроводжуючих ознак, потрібно звернутися до лікаря. А до його приїзду - надати хворому першу медичну допомогу, щоб не довести справу до ускладнень.

Майте на увазі. Не потрібно радіти, якщо блювота у дитини протікає безсимптомно - звернутися до лікаря все одно потрібно, щоб потім не виникли ускладнення.

Причини для занепокоєння і приводи викликати лікаря (Швидку допомогу):

 1. Підвищення температури.
 2. Нестерпні болі в животі, рясний пронос.
 3. Млявість, втрата свідомості, холодний піт, блідість шкірних покривів.
 4. Вік дитини до 1 року.
 5. Неодноразова, безперервна блювота.

Батьки повинні знати, в чому полягає перша допомога при блювоті у дитини до того, як його огляне лікар. У 90% випадків саме вона допомагає уникнути неприємних наслідків, а також істотно полегшує стан хворого.

 1. Укласти в ліжко з поверненою набік головою. Підкласти під щоку і підборіддя рушник для повторної блювоти.
 2. Грудничка розташувати на руках горизонтально на боці.
 3. Не давати нічого є.
 4. Жарознижуючі (парацетамол) давати тільки після того, як температура підніметься до 38 ° С.
 5. Під час нападу - посадити, нахиливши тулуб злегка вперед. Так блювотні маси не потраплять в легені.
 6. Після кожного нападу прополоскати рот чистою, прохолодною водою, вмитися, переодягнутися.
 7. Чи не лякати дитини панікою: не кричати, що не голосити, не обговорювати його хвороба з іншими, не плакати. Діяти рішуче, спокійно, швидко. Підтримувати хворого поглаживаниями і словами.
 8. Батьки часто запитують, що дати дитині при блювоті до приїзду лікаря. Після нападу дозвольте йому зробити 2-3 ковтки води.
 9. Її можна замінити глюкозо-сольовими розчинами, які купуються в аптеці. У таких випадках добре допомагають Регидрон, цітроглюкосалан, Гастроліт, кричав і ін. Розводити строго за рецептом. Випаювати по 1-2 чайні ложечки кожні 10 хвилин. Грудничкам - по 2-3 крапельки.
 10. Що стосується конкретного засобу, батькам, які не знають, як зупинити блювоту у дитини, можна порадити Смекту.
 11. Після проносу підмивати дитину, міняти трусики.
 12. Зібрати речі для госпіталізації (на всякий випадок).
 13. Залишити блювотні і калові маси для вивчення лікарем.

Але що робити, якщо у дитини блювота без проносу і температури без всяких домішок і інших небезпечних симптомів? Бути напоготові: виконати все те ж саме по інструкції і уважно спостерігати за його станом. При перших же ознаках погіршення або постійно повторюваних нападах без медичної кваліфікованої допомоги тут все ж не обійтися.

І врахуйте: небажано самим транспортувати маленького хворого, так як його в машині растрясёт ще більше і йому може стати гірше. У лікарні вас чекатиме ряд діагностичних досліджень.

Не можна! При блювоті категорично заборонені розчини марганцівки і спирту.

Зазвичай діагностика не викликає ускладнень, так як причина легко виявляється ще до приїзду лікарів по супутнім симптомів. Якщо вона залишається нез'ясованою, проводяться більш ретельні дослідження.

Лікар опитує батьків і з'ясовує такі моменти:

 • коли з'явилася блювота;
 • частота нападів;
 • чи приходить після них полегшення;
 • спостерігається зв'язок з прийомом їжі;
 • обсяг блювотних і калових мас;
 • наявність в них домішок;
 • їх характер;
 • перехворів чи чимось дитина протягом останніх 2 тижнів;
 • які інфекції переніс;
 • чи є порожнинні операції і коли проводилися;
 • підозрюють чи самі батьки харчове отруєння;
 • зміни ваги за останні 2 тижні.

Лікар під час огляду маленького пацієнта визначає:

 • температуру;
 • наявність ознак інфекцій (висип, судоми);
 • симптоми отруєння;
 • загальний стан: пульс, тиск, частоту дихання, рефлекси;
 • ступінь зневоднення (еластичність шкіри, зміна ваги);
 • наявність симптомів, що вказують на захворювання травної системи: зміни стільця, напружена черевна стінка, збільшення печінки, здуття живота;
 • візуальне вивчення блювотних і калових маса на наявність домішок.

Тут потрібно здати основні аналізи:

 • УЗД очеревини визначає розміри печінки, лімфатичних вузлів, селезінки, дозволяє виявити проблеми з травним трактом;
 • УЗД головного мозку;
 • фіброгастродуоденоскопія - дослідження за допомогою ендоскопа шлунка для діагностики захворювань шлунково-кишкового тракту;
 • рентген органів очеревини з контрастуванням, коли використовують спеціальну речовину, на тлі якого патології шлунково-кишкового тракту видно чітко.

Залежно від того, яке захворювання підозрюють лікарі, дитину можуть відправити на додаткові консультації до різних фахівців (гастроентеролога, кардіолога, невролога, уролога, ендокринолога та ін.). Вони підтвердять або спростують передбачуваний діагноз. Після цього вже буде призначено лікування.

Корисна інформація для батьків. Якщо в лікарні вам призначили нейросонографію, не лякайтеся страшного медичного терміна. Це УЗД головного мозку.

При блювоті у дітей лікарі призначають лікування переважно за двома напрямками. По-перше, сімптоматійние препарати тимчасової дії, щоб зупинити неприємний рефлекс і зняти супутні симптоми. По-друге, терапія основного захворювання, яке стало причиною такого стану.

 1. Глюкозно-сольові розчини.
 2. Дозволені дітям препарати від блювоти: Смекта (абсорбент, зупиняє інтоксикацію, можна давати дітям з народження), Церукал (блокує блювотний рефлекс на рівні мозкових сигналів, дозволений з 2 років), Ентерофурил (протимікробний препарат, призначається при інфекційній блювоті, з 1 місяця) , Домперидон (з 5 років), Мотилиум, Но-спазм, прімадофілюс.
 3. Гомеопатія: Бріонія, Аетуза, Нукс воміка, Антімоніум крудум.
 4. Для відновлення нормальної роботи шлунка: Хілак форте, Біфідумбактерин, Лінекс, Лактофільтрум, Мезим, Панкреатин, Ципола, Бифиформ, Біфікол, Ентерол, Колібактерин, Бифилин, Лактобактерин, бактеоріофагі і пробіотики.
 5. Зводять нанівець інтоксикацію сорбенти: Полифепан, полісорб, Активоване вугілля, Неосмектин, Ентеросгель.
 6. При проносі призначаються: Карбонат кальцію, Вісмут, Діарол, Танальбін, Имодиум.
 7. При виявленні кишкових інфекцій антибіотикотерапії не уникнути: Ерцефуріл, Фуразолідон, Невіграмон, Нерген, Гентамицин, Рифампіцин, Тиенам, Канамицин, Меронем, Ципрофлоксацин, Анаміціна сульфат, Цефтазидим.
 8. Внутрішньом'язове або внутрішньовенне введення спазмолітиків (розчину Но-шпи), м-холіноблокаторів (розчину атропіну), метоклопраміду (реглан, Церукал).
 9. Якщо вся вище означена терапія виявляється неефективною, проти блювоти у дітей можуть бути використані нейролептики (Етаперазін).
 10. При отруєнні проводяться дезинтоксикация і промивання шлунка.
 11. При виявленні пухлин, кишкової непрохідності, стенозу воротаря приймається рішення про оперативне втручання.

Якщо дитині ще не виповнився рік, краще використовувати препарати у вигляді суспензії, сиропу або свічок. Вже після року можна застосовувати таблетки від блювоти для дітей, але знову-таки тільки з дозволу лікаря.

Таблиця рекомендованих ліків допоможе зорієнтуватися в різноманітті засобів, представлених на сучасному фармакологічному ринку.

Народна медицина теж не обійшла стороною цю проблему. Однак найчастіше батьки занадто зловживають даними засобами. Найкраще проконсультуватися з лікарем, що можна дати дитині від блювоти в домашніх умовах. Адже деякі рецепти можуть тільки погіршити стан, якщо є якісь серйозні проблеми зі здоров'ям. Мінімальною шкодою і максимальним ефектом володіють такі народні засоби.

Приготувати відвар: 1 ч. Ложечку залити склянкою (200 мл) води (вже гарячої), кип'ятити на середньому вогні 5 хвилин. Остудити. Давати по 20-50 мл раз на 2 години.

20 грам меліси залити літром окропу. Залишити на 5 годин. Процідити. Поїти часто, але потроху.

Імбир подрібнити на тертці, 2 ст. ложки залити склянкою окропу. Парити на слабкому вогні чверть години. Процідити. Давати раз в 2 години по 50 мл.

20 гр м'яти (краще взяти перцеву) залити склянкою окропу. Залишити на півгодини під закритою кришкою. Приймати по 20 мл раз на 3 години.

Збити тепле молоко з жовтком. Давати часто, по 2 столових ложки за раз. Зупиняє сильну судомну блювоту.

2 ст. ложки польового хвоща залити 500 мл окропу. Процідити через годину. Давати пити часто, але невеликими ковтками.

Змішати 3 чайні ложечки меліси, 4 - квіток ромашки, 3 - м'яти перцевої. Заварити склянкою окропу. Залишити на годину, процідити. Давати по 50 мл раз на 3 години.

1 ч. Ложечку подрібненого кореня валеріани залити склянкою води. Прокип'ятити на слабкому вогні чверть години. Процідити, остудити, давати по 20 мл до 5 разів на день.

Крім цих ефективних народних рецептів, зупинити блювоту у дитини в домашніх умовах дозволять:

 • круто заварений зелений чай;
 • білки курячих яєць;
 • коріння оману;
 • гілки ожини;
 • полин;
 • пижмо;
 • суміш з меду і кропив'яного насіння;
 • суміш меду і листа плюща.

Засоби від, дозволені дітям, дуже ефективні, але будь-яке зволікання може виявитися небезпекою. Даний захисний процес сильно виснажує організм, провокує виснаження життєвих сил і зневоднення. На кону - здоров'я дитини, тому не варто ризикувати, займаючись самолікуванням. Ще одним важливим аспектом терапії є дієта при блювоті, яка допомагає поліпшити самопочуття хворого і нормалізувати роботу травлення.

Батьки повинні бути знайомі з основними принципами дієти, знати, чим годувати дитину після блювоти і під час неї.

 1. Давати їжу рекомендується тільки через 5 годин після нападу.
 2. Перші страви після цієї перерви повинні бути рідкими або подрібненими.
 3. Прийоми їжі - невеликими порціями, але часто, приблизно кожні 3 години.
 4. Продукти повинні бути вітамінізованими і легкими.
 5. Не потрібно змушувати дитину їсти насильно - це може спровокувати повторний напад.
 6. Чи не складати дієту самостійно - тільки з дозволу педіатра.
 7. Харчові жири в перші три дні після нападів скоротити до мінімуму. Вони ускладнюють роботу шлунка.
 8. Зменшити вміст вуглеводів в їжі. Вони сприяють процесам бродіння в кишечнику.
 9. Основна страва для дітей до року - грудне молоко. Старше року - молочна гречка і рисова каша, але молоко при цьому має бути пастеризованим. Краще розбавляти його водою в рівних пропорціях.
 • солодкий, міцний чай;
 • білі сухарики;
 • м'ясне суфле з телятини;
 • гречана, рисова каші;
 • варена куряча грудка;
 • овочевий бульйон;
 • зоологічне печиво;
 • нежирний кефір.
 • газована вода;
 • вермішель швидкого приготування;
 • чіпси;
 • сухарики;
 • смажені, кислі, солоні продукти;
 • незбиране коров'яче молоко, каші з ним;
 • житній хліб, сухарі з нього;
 • зелені овочі;
 • зелень;
 • сирі фрукти;
 • виноград, сік з нього;
 • здоба;
 • риба;
 • жирне м'ясо;
 • гриби;
 • яловичий, рибний, грибний бульйони.

Так що лікувати блювоту у дитини потрібно комплексно. Незважаючи на упереджене ставлення до сучасних ліків, батьки не повинні нехтувати медикаментозними препаратами і якомога менше застосовувати народні засоби без дозволу лікарів.

Точне дотримання дієти дасть відмінні результати і сприятиме швидкому одужанню маленького хворого. Якщо чекати, поки все закінчиться саме собою, може трапитися непоправне - ускладнення, які в подальшому позначаться на долі дитини.

Для довідки. Смекта - натуральний сорбент з ароматизаторами і підсолоджувачами в якості добавок. У шлунково-кишковому тракті вона утворює бар'єрну плівку, що перешкоджає всмоктуванню токсинів і бактерій.

Якщо не зупинити блювоту у дитини, це загрожує серйозними ускладненнями. Найнебезпечнішими наслідками для його здоров'я в даній ситуації можуть стати:

 • зневоднення, яке при відсутності належних заходів може закінчитися летальним результатом;
 • рясна і часта блювота може привести до травм, поранень, розривів слизової стравоходу, глотки, шлунка;
 • аспіраційна пневмонія при попаданні блювотних мас в дихальну систему;
 • карієс, так як шлунковий сік, потрапляючи в порожнину рота, руйнує зубну емаль (що робити, якщо у дитини болить зуб, можна дізнатися з нашої статті).

Якщо це одноразовий рефлекс, який повторюється не часто, панікувати не варто. Але якщо спостерігається рясна, постійна блювота (кілька разів за день або в тиждень), це привід звернутися до лікаря. З огляду на всю небезпеку блювотного рефлексу для маленьких, потрібно своєчасно займатися його профілактикою, що дозволить знизити ризик ускладнень.

І ще. До летального результату може привести не тільки послервотное зневоднення маленького організму. Бували випадки, коли дитина захлинався блювотними масами. Це трапляється, якщо він знаходиться вдома один, не може чинити сам собі допомогу.

До профілактичних заходів, який попереджає часту і багату блювоту, відносяться:

 • профілактика і лікування будь-яких захворювань, виключення ускладнень і рецидивів;
 • якісне харчування, обробка продуктів, згідно з санітарно-гігієнічним вимогам;
 • профілактика отруєнь лікарськими, побутовими, промисловими, хімічними агентами;
 • своєчасна ізоляція хворих при епідемії інфекційних захворювань;
 • імунопрофілактика;
 • грамотний догляд за дитиною для профілактики аспіраційної пневмонії;
 • дотримання норм гігієни, особливо - миття рук перед їжею;
 • створення сприятливої ​​психологічної атмосфери;
 • не давати дитині ліки без призначення лікаря.

Всі батьки на практиці хоч раз, але стикалися з дитячої блювотою. Якщо вона не супроводжується температурою та іншими небезпечними супутніми симптомами, носить одноразовий характер і достеменно відомо, що її спровокував певний продукт, можливо, небезпеки можна уникнути. Але у всіх інших випадках звернення до лікаря і комплексна терапія обов'язкові. Інакше домашнє самолікування може обернутися занадто високою ціною.

Дуже корисна інформація! Величезна подяка за змістовну і доступно викладену статтю, ви допомогли мені розібратися і в ліках і додали сил! Дякуємо.

Будь-яке копіювання заборонено без дозволу адміністрації.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

60 − 52 =