Подагра що це за хвороба симптоми

Подагра: ознаки і лікування, харчування та причини виникнення

Подагра ( «хвороби королів») часто асоціюється з утворенням шишки на великому пальці ноги. Однак захворювання не обмежується одним лише суглобом, поступово вражаючи суглобові структури організму і внутрішні органи.

Розуміння процесу виникнення хвороби і провокують її чинників дає шанс скорегувати збилися метаболічні процеси, мінімізувати досить болючі загострення і, нарешті, уникнути інвалідності - так, що це таке?

Подагра - це патологія (збій, порушення) обмінних процесів, пов'язаних з надмірним утворенням або недостатнім виведенням з організму сечової кислоти. Розрізняють 4 етапу формування подагри:

 1. Накопичення сечової кислоти в організмі, що фіксується підвищеним рівнем її змісту в крові.
 2. Освіта сольових кристалів в суглобах.
 3. Агресія імунних клітин проти уратових утворень і запалення ушкодженого суглоба.
 4. Віддалені прояви подагри, ураження нирок, суглобові деформації.

Подагра - суто вікове захворювання. Майже у всіх літніх людей від 65 років виявляються ознаки цієї хвороби. А у дітей і молодих людей подагричні зміни фіксуються у виняткових випадках.

Найчастіше від подагри страждають чоловіки, зазвичай недуга застає їх зненацька вже після 40 років. Цей факт обумовлений фізіологічно високим вмістом сечової кислоти в чоловічій крові. Ризик розвитку патології у жінок значно зростає з настанням менопаузи (від 50 років). Краще зрозуміти, що таке подагра, допоможуть причини виникнення цієї «царської» хвороби.

Наявність подагри у людини - індикатор нераціональної життя (низька фізична активність, неправильне харчування). Саме тому подагру з давніх часів називають «хворобою королів» через їх дозвільного способу життя.

Концентрація сечової кислоти в крові підвищується з наступних причин:

 • Гастрономічні пристрасті - переїдання, жирна їжа (риба / м'ясо, копчені продукти, соління), зловживання алкоголем (включаючи пиво) і, як результат, ожиріння;
 • Гіподинамія - недостатність фізичного навантаження на організм;
 • Різка втрата ваги внаслідок хвороби, неправильно підібраної дієти;
 • Куріння (нікотин активно вбудовується в метаболічні процеси);
 • Тривале мікротравмування суглобів (тісне взуття, сверхнагрузки на стопу);
 • Гормональні порушення (у жінок, в першу чергу, менопауза);
 • Тривалий за часом прийом Аспірину, сечогінних.

Однак не тільки зовнішні фактори здатні спровокувати формування уратових відкладень. Нерідко подагра розвивається на тлі:

 • хронічній недостатності нирок;
 • каменів в нирках, жовчному міхурі;
 • цукрового діабету;
 • гіпотиреозу;
 • серйозної алергічної патології (екзема, псоріаз, бронхіальна астма);
 • гіпертонії і високого рівня холестерину в крові;
 • спадкової схильності (подагра у кровних родичів в попередніх поколіннях).

Ознаки та лікування подагри, фото

фото загострення подагри, процес прояву перших симптомів

Ознаки подагри неможливо сплутати з іншою хворобою, настільки специфічні її прояви. Перші симптоми з'являються в районі суглоба великих пальців ніг (однієї або обох). Саме цей суглоб великого пальця подагра вибирає в якості першої мішені.

Подагричний артрит не дає симптоматики до провокаційного моменти: тісне взуття, застілля з переїданням і вживанням алкоголю.

Характерна картина симптомів для нападу подагри:

Раптово вночі виникає біль в суглобі. Це одне з найбільш сильних больових відчуттів, яке коли-небудь доводиться випробовувати людині. Навіть міцні і витривалі люди відзначають її нестерпну інтенсивність, практично знерухомлює всю стопу. Ситуацію погіршує абсолютна неефективність знеболюючих засобів.

Ознаки подагри, фото запалення

Вражений суглоб опухає, з'являється розлита гіперемія. Найчастіше підвищується і температура тіла до високих цифр (39-40ºС).

Напад подагри триває до 4 днів, а потім самостійно зникають навіть без прийому лікарських препаратів. Самоусунення хворобливих симптомів засноване на включенні в боротьбу із запаленням фагоцитів. Тимчасове полегшення, що триває часом кілька років, не означає одужання.

Патологічні зміни зачіпають фаланговом суглоби пальців рук, більші голеностоп і променезап'ястковий суглоб, нерідко коліно. Збільшення суглоба в розмірах і обмеженість його рухливості не зникають з відходом атаки подагри.

прогресування хвороби - деформація суглоба

Для прогресуючої подагричної патології характерні ознаки:

Безболісні шишки під шкірою являють собою скупчення уратів. Характерна локалізація: за вухами, лікті, шкіра над ураженим суглобом. Тофуси схильні до самостійного розкриття, при цьому з ранки виділяється сирнистий маса білого кольору. Подібна картина спостерігається через 5-6 років від першої атаки подагри.

Накопичення уратових відкладень в суглобі призводить до його стійкої деформації (підвивиху) і значного обмеження рухливості в ньому. При затяжному перебігу хвороби пацієнт не може пересуватися без палиці.

Нирки, як «очисна станція» крові, накопичують в собі урати, не забезпечуючи повномасштабний їх висновок з організму з сечею. Цей процес поступово формує пісок / камені в нирках.

При підозрі на подагру слід звертатися до ревматолога. Діагноз ставиться з урахуванням:

 • специфічних симптомів хвороби;
 • візуального огляду (запалення суглоба, виявлення підшкірних тофусів);
 • біохімічного аналізу крові (високий рівень уратів);
 • рентгена (ураження суглобових поверхонь і тофуси всередині суглобової сумки, що призвели до звуження внутрішньосуглобової щілини, при важкому ушкодженні - симптом «пробійника» - проростання тофусів в кісткові тканини);
 • пункції хворого суглоба (голкоподібні уратовие включення, що не виявлення інфекційного агента запалення, лейкоцити до 20х109 / л при загостренні подагри);
 • пункції тофусів (склад - урати).

Перше в лікуванні подагри - це купірування болю. Хворі, які страждають на подагру, повинні знати перелік заходів, здатних зменшити больові відчуття під час загострення:

 1. Спокій пошкодженої кінцівки.
 2. Холод на хворобливе вогнище: мокрий рушник, міхур з льодом, пляшка з холодною водою.
 3. Препарати НПЗЗ (Ортофен, Вольтарен, Напроксен, Диклофенак) в таблетках або ін'єкціях (уколи кілька підвищують а / д, рекомендується робити в першій половині дня).

При зверненні за медичною допомогою і нестихающей болях можливо внутрішньосуглобове введення стероїдних препаратів і внутрішньовенна ін'єкція колхіцину.

Як лікувати подагру і домогтися стійкої ремісії скаже тільки кваліфікований лікар, спираючись на результати діагностики конкретного випадку. Ми розглядаємо загальні заходи терапії.

Для запобігання рецидивам і розвитку хвороби призначають такі препарати (лікування курсами):

 • НПЗЗ - приймати з обережністю, дратують слизову шлунково-кишкового тракту;
 • Кортикостероїдні засоби - призначаються з урахуванням імунодепресивних властивостей і вимивання кальцію з кісток;
 • Колхицин - нормалізує обмін сечової кислоти, негативно впливає на склад крові і шлунково-кишкового тракту;
 • Вітаміни Р і С - сприяють розчиненню і виведенню уратів;
 • Урікодепрессанти (Алопуринол, Оротовая кислота) - зменшують продукцію сечової кислоти;
 • Урікозуретікі (Бензброманол, кетазон, Пробенецид) - виводять сечову кислоту з організму, протипоказані при хронічній нирковій недостатності, захворюваннях шлунково-кишкового тракту (особливо печінки).

При високих кров'яних показниках сечової кислоти і малої виводить здатності нирок (висновок з сечею менше 3,56 ммоль / сут.) Доцільно поєднане застосування урікозуретіков і урікодепрессантов. Дози і тривалість прийому коштів для лікування подагри визначаються індивідуально. Лікувальні курси тривалі (до 1 року) з перервою в 2 місяці.

Благотворно впливають на уражений суглоб фізіопроцедури: УФО (при загостренні), лікарський фонофорез, парафінолікування і ультразвукове вплив (в період ремісії).

Оперативне лікування (артропластика, протезування) показано при значній деформації суглоба, значною мірою знерухомлення. Часто хірургічні маніпуляції проводяться під місцевим знеболенням за допомогою артроскопії (ендоскопічний спосіб лікування).

Лікування подагри в домашніх умовах

При лікуванні подагри домашніх умовах, можливе застосування наступних, найбільш ефективних при подагрі рецептів: настойки бузку або шишок ялини, відвару лаврового листа.

 • Використання лікарської сировини одабрівается лікуючим лікарем.
 • Такі рецепти мають свої протипоказання. Наприклад, лавровий лист категорично заборонений до вживання вагітних (провокує передчасні пологи і кровотечі), хворим виразковим ураженням шлунково-кишкового тракту і цукровим діабетом, при запорах.
 • Лікування домашніми засобами не замінює прописану лікарем лікарську терапію.

Без корекції харчування ефективність медикаментозної терапії значно знижується. Для нормалізації обмінних процесів і попередження розвитку загострень обов'язково дотримуватися дієти:

 • зі зниженим споживанням жирів,
 • обмежує надходження натрію,
 • з упором на рослинні білки і вітаміни;
 • виключає консерванти.

Режим харчування при подагрі забороняє вживання продуктів:

 1. Сіль (повне виключення або добове вживання не більше 1/2 ч. Л.).
 2. Кремові торти.
 3. Прянощі і спеції (можна оцет, лавровий лист).
 4. Жирне м'ясо / риба, копченості, страви з субпродуктів (особливо холодець).
 5. Гриби.
 6. Інжир, малина, родзинки і свіжий виноград.
 7. Бобові культури.
 8. Шоколад, какао, міцно заварений чай, кава.
 9. Алкоголь.
 10. Зелень - шпинат, цвітна капуста, щавель, листя салату.
 1. Хліб (білий, житній), макарони.
 2. Овочі (краще в свіжому вигляді), фрукти (особливо корисні цитрусові і вишня).
 3. Молоко, сир, кефір, вершкове масло.
 4. Птах, нежирна риби (рекомендуються відварні 2-3 разів на тижневому меню).
 5. Цукор без обмежень і мед (при нормальному рівні глюкози в крові).
 6. Сік, мінеральна вода.

Вживання теплою мінералки або склянки води з додаванням лимонного соку прискорять метаболізм. Також обмінні процеси нормалізуються при щотижневому разгрузочном дні.

 • Виражена деформація суглобів, інвалідність.
 • Подагрична нирка, гостра / хронічна недостатність, камені.
 • Гіпертонія, ішемія серця.
 • Остеопороз.

Уникнути появи подагри допоможе тільки здоровий спосіб життя (фізична активність, відмова від шкідливих звичок, правильне харчування). Ця «заїжджена» і часто не сприймається серйозно фраза охороняє організм від багатьох хвороб, включаючи подагру.

Для стабілізації стану і виключення ускладнень слід чітко дотримуватися лікарські рекомендації і строго дотримуватися дієти, прописану при подагрі. Тільки тоді тривала боротьба з недугою принесе результат.

Інформація надана в інформаційно-довідкових цілях, ставити діагноз і призначати лікування повинен професійний лікар. Не займайтеся самолікуванням. | Угода | Контакти | Реклама | © 2018 Мед.Консультант - Здоров'я On-Line

Подагра - що це за хвороба. Ознаки, симптоми, дієта і лікування подагричного артриту

«Капкан для ніг», «відкладення солей в суглобах», «кара тих, хто бенкетує королів» ... Все це - хвороба подагра, відома з античних часів. Недуга розцінювався як кара божа за обжерливість і пияцтво. Сьогодні це дуже рідкісне захворювання, однак ті, кого воно вразило, відчувають нестерпний біль.

Це важке порушення обміну речовин, що розвивається внаслідок того, що нирки повністю не виводять з крові сечову кислоту. Її багато утворюється при подагрі, оскільки відбувається посилений розпад білків. Нерідко хвороба стає наслідком діабету. Отже, що таке подагра, якщо розглянути рентгенівський знімок хворого? Це сторонні речовини - мікрокристали уратів (солей сечової кислоти), які осідають там, де немає кровотоку: в суглобах, сухожиллях. У них виникає запалення.

Гостра форма проявляється, коли в крові спостерігається стабільно підвищена концентрація сечової кислоти - більше 60 мг / л. Відхилення від цієї норми можуть провокувати:

 • систематичне переїдання;
 • пристрасть до жирної м'ясної їжі;
 • огрядність;
 • фізична пасивність, знерухомлених;
 • спадкова схильність.

Продукти, надмірне споживання яких загрожує розвитком недуги:

 • м'ясо, субпродукти, копченості;
 • оселедець, шпроти, червона риба, ікра;
 • всі бобові, особливо соя;
 • вершкове масло, маргарин в кремах тістечок, тортів;
 • алкогольні напої.

Клініка хвороби залежить від ступеня прогресування патології. Прийнята така класифікація подагри:

 • 1-я стадія - в 80% випадків протікає безсимптомно, виявляється лише аналізом сечі, коли рівень сечової кислоти підвищений;
 • 2-я стадія - солі в суглобах викликають гострі болі;
 • 3-тя, хронічна стадія - кристалізуються урати деформують суглоби, утворюють камені у внутрішніх органах.

Артрітізм дає важкі ускладнення: подагричний артрит, сечо або сечокам'яної хвороби, яка загрожує життю гостру ниркову недостатність. Головна мішень хвороби - ноги, особливо великі пальці, ступні, колінні, гомілковостопні суглоби. Вперше пронизала їх болем подагра може проявитися знову багато пізніше, через півроку-рік. Однак потім цей основний симптом недуги виникатиме все частіше.

Як виглядає подагра згодом? Уражені суглоби поступово деформуються і перетворюються в тофуси - запалені «шишки». Часом такі хворобливі горби, такі характерні для артрітізма, мимовільно лопаються, і тоді в них можна побачити конгломерати білуватих кристалів - це і є солі сечової кислоти. Характерні симптоми розвивається подагри:

 • болю в суглобі, що з'являються все частіше, особливо по ночах;
 • почервоніння, припухлість, печіння в ураженому місці;
 • підйом температури;
 • деформація суглобів;
 • збільшення і розтин тофусів;
 • руйнування суглобів.

Близько 95% жертв цієї недуги - чоловіки старше 40-45 років. При дефіциті гормонів естрогенів подагра у жінок спостерігається частіше в клімактеричному віці. Визначити наявність змін допомагають лабораторні аналізи:

 • загальний, біохімічний - крові і сечі;
 • бактеріологічний - суглобової синовіальної рідини;
 • вмісту тофусів.

Уточнити попередній діагноз допомагають:

 • рентген хворих суглобів;
 • УЗД;
 • сцинтиграфія (радіоізотопне дослідження, що виявляє вогнища запалення);
 • томографія.

В діагностиці нерідкі лікарські помилки, і пацієнтам призначають багаторічне лікування від артритів, артрозів іншої природи. Знати, що таке подагра - що це за патологія, важливо і самим хворим. Переконатися допоможе диференціальна діагностика. Враховують такі критерії, як:

 • наявність двох і більше гострих атак недуги;
 • стрімке наростання симптомів патологічного процесу в першу ж добу;
 • початкове запалення одиничного суглоба;
 • сильне почервоніння і припухлість великого пальця;
 • ураження склепіння стопи однієї ноги;
 • відсутність в синовіальній рідині патогенної флори і інші.

Сучасна медицина не в змозі повністю позбавити від цього захворювання. Однак при своєчасному лікуванні реально призупинити прогресування подагри. Пацієнту слід грунтовно скорегувати принципи харчування, режим дня, відмовитися від куріння, алкоголю і регулярно приймати ліки. Як вилікувати подагру, щоб поліпшити якість життя?

Тактика комплексного лікування недуги включає наступні напрямки:

 1. суворе дотримання дієти;
 2. медикаментозна терапія;
 3. використання місцевих лікарських засобів;
 4. застосування методів гомеопатії, народної медицини.

Ревматолог призначає препарати, що допомагають вивести урати, і протизапальні медикаменти. При бактеріальної інфекції необхідний прийом антибіотиків. Значне полегшення хворому приносить лікування компресами з анальгетиками, п'явками. Дієві процедури фізіотерапії: при загостреннях - ультрафіолетове опромінення, УВЧ, електрофорез, в періоди ремісії - парафінові ванночки, аплікації озокериту, йодобромні, сірководневі, радонові ванни. Ефективно видалення тофусів за допомогою лазера.

Концентрацію сечової кислоти знижують такі таблетки від подагри, порошки, розчини для крапельниць:

Знімають болі, набряклість:

 • протизапальні засоби, які одночасно і знеболюють, - Німесил, Індометацин, Аспірин, Диклофенак, Ібупрофен;
 • глюкокортикоїди - преднізолон, Гидрокортизон (внутрішньосуглобові уколи).

Гелі, мазі, за допомогою яких можна лікувати подагру місцево:

Напади не проходять так швидко, як би хотілося. Однак в період загострення можна мінімізувати болісні симптоми. Для купірування нападу рекомендується:

 1. тримати хворі ноги, піднявши їх над тілом;
 2. приймати протизапальні препарати і анальгетики;
 3. докласти до кінцівок грілку з льодом;
 4. зробити компрес з димексидом;
 5. утриматися від прийому їжі, за винятком овочевих бульйонів, рідких каш, молока, підкисленою лимоном води.

Дізнайтеся докладніше, як проводиться лікування подагри при загостренні.

Напади хвороби рідко затьмарюють життя тих, хто строго дотримується дієти. Завдяки лікувального харчування ефективно знижується концентрація сечової кислоти. Потрібно рішуче відмовитися від продуктів, багатих пуриновими речовинами, - джерела уратів. В їх число входять не тільки жирні страви, а й каву, міцний чай, какао, шоколад, щавель. При подагрі важливо також позбутися від зайвого, баластного ваги - це дозволить зменшити навантаження на запалені суглоби. Дуже корисно влаштовувати розвантажувальні дні - огіркові, вівсяні, сирні, гречані.

Корисні такі продукти при подагрі, в яких трохи пуринів:

Навіть з урахуванням строгих обмежень харчування хворої людини може бути різноманітним. Що їдять при подагрі? Наприклад, можливі такі варіанти на кілька днів:

 • сніданок:
 1. вівсянка, чай з молоком і сухариками;
 2. салат з овочів, компот;
 3. млинчики з нежирним сиром.
 • 2-й сніданок:
 1. молоко з печивом;
 2. сирна запіканка;
 3. фруктовий салат з медом.

 • обід:
 1. овочеві салати;
 2. курячий суп-локшина; борщ; юшка;
 3. яєчня з цвітною капустою; відварна яловичина з овочами; рибні котлети.
 • Полудень:
 1. картопляні оладки з вершками;
 2. бутерброд з сиром, кефір;
 3. чай з печивом і зефіром.
 • вечеря:
 1. сир, йогурт;
 2. вівсянка, пряники, кефір;
 3. яблука, запечені з сиром.

Природні лужні сполуки, якими багаті багато підземні джерела, прискорюють видалення з крові і тканин пуринів. Яку мінеральну воду можна пити при подагрі? це:

Самолікуванням займатися небезпечно - краще завжди радитися з лікарями. Багатьом допомагає лікування подагри домашніми засобами, виготовленими за такими нескладним рецептами:

 • 15-20 г (приблизно 1 ст. Ложку) подрібненого кореня селери заварити 0,4 л окропу, настоювати, поки настій охолонув, профільтрувати. Дозування: пити по 0,5 склянки 3 рази на день до їди (за 20-30 хвилин).
 • 15-20 г трави звіробою залити 0,5 л окропу, настоювати 2,5-3 години, профільтрувати. Дозування - така ж.
 • 30-40 г порошку цикорію залити склянкою окропу, настоювати до охолодження. Дозування - така ж.

З метою профілактики загострень слід враховувати такі протипоказання:

 • швидке схуднення;
 • зневоднення організму;
 • фізичні перевантаження;
 • переохолодження;
 • банні процедури;
 • травми, кровотечі;
 • затяжні стреси.

У моєї тітки - подагра, варикоз. Вона продавець, все життя на ногах. Коли напади були зрідка, лікуватися не хотіла, казала, що саме пройде. Сильно запустила хвороба. Головне - це правильне харчування. З ліків ефективний Аллопуринол, але у нього стільки побічних ефектів! Нещодавно перейшла на Колхицин - каже, самопочуття покращилося.

Мій батько спочатку лікувався аптечної хімією, а потім перейшов на народні кошти. Йому здорово допомагають від подагри компреси з соком квашеної капусти. Періодично заварює коріння лопуха, брусничні листя. Часто їсть салати з коренем селери. Кинув палити. Робить вправи для ніг. Напади подагри стали набагато рідше.

Наш дідусь часто жартував, що любить повеселитися - особливо поїсти. Ось і дожартувався, на старості років поневіряється з подагрою. Кардинально лікувати цю хворобу фактично нічим. Не допомагають навіть сильні знеболюючі. Однак нещодавно у нього розкрилися шишки на ногах. Потім полікували їх лазером, і подагра, схоже, відступила.

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Що таке подагра?

Починаючи з найдавніших часів, люди страждали подагрою. Це захворювання суглобів навіть отримало назву «хвороба королів», тому що саме багаті люди вживали в їжу багато жирного м'яса і риби, а також спиртних напоїв.

З часів Гіппократа подагру вже намагалися лікувати - довгий час це були засоби народної медицини.

Сучасні досягнення науки поряд зі знаннями стародавніх привели до створення прогресивних способів терапії цього захворювання.

Подагричний артрит, або гостре запалення суглобів, як захворювання виникає через порушення обміну речовин в організмі, яке призводить до надмірного накопичення в тканинах уратів - кристалів солей сечової кислоти.

Урати накопичуються як всередині суглобів, так і навколо них, вибираючи місця з найменшим кровопостачанням - хрящі та сухожилля.

Як правило, уражаються периферичні суглоби, наприклад, суглоби пальців на ногах, але поступово хвороба переходить і на коліна. Так само йде справа і на руках - подагра розвивається від пальців до ліктів.

Рис .: розвиток подагри

Білі клітини крові починають боротьбу з уратами, але не справляються і в місцях їх скупчення виникає запальний процес.

Поступово в місцях скупчень солей виникають шишки - тофуси при подагрі, які можна помітити вже неозброєним поглядом.

Якщо подагричний артрит переходить в хронічну форму, це призводить до деформації суглобів.

Подагричний артрит найчастіше виникає у людей, які страждають:

 • порушеннями механізму виведення з організму сечової кислоти через недостатній функції серця і нирок
 • ожирінням
 • діабетом

Іноді гіперурикемія (підвищений вміст уратів в крові) виникає у людей із захворюваннями крові - лейкемію, анемією, злоякісними новоутвореннями і псоріаз.

Фото: подагра на суглобах пальців рук

Часто причиною розвитку подагри стає спадкова схильність.

Але в цілому, її можна назвати хворобою добробуту - виявлено тісний зв'язок її виникнення зі споживанням їжі, що містить підвищену кількість білка і алкоголю.

Запідозрити подагричний артрит можна під час першого гострого нападу, який часто не провокується зовнішніми факторами, і відбувається в нічний період.

Можна виділити типові ознаки розвитку подагричного нападу:

 • в суглобі з'являється сильний біль, найчастіше вона виникає в області великого пальця ноги, але іноді це щиколотка, лікоть або зап'ясті;
 • на хворому місці з'являється набряк, шкіра стає червоною і набуває блиск, з'являється відчуття жару в суглобі.

Перераховані вище симптоми виникають або одномоментно, або проявляються протягом декількох хвилин (годин) і іноді супроводжуються лихоманкою і ознобом.

Більш специфічно ознаки подагри розрізняються по підлозі хворих:

 • у чоловіків виникає різка, практично нестерпна біль в ураженому суглобі, припухлість і почервоніння шкіри. Захворювання прогресує швидше і частіше вражає суглоби рук.
 • у жінок найчастіше уражається тільки один суглоб, а сусідні зачіпаються подагрою тільки в разі несвоєчасного лікування. Крім типових симптомів, у жінок з'являється загальне нездужання, нервозність, лущення шкіри на місці хворого суглоба, нерухомість ураженої кінцівки.

Фото: подагра на ногах

Хронічна подагра відрізняється тим, що напади стають все частіше, а безсимптомні інтервали - коротше.

Уражаються інші суглоби, кінцівки втрачають рухливість, з'являються подагричні вузли - тофуси.

Що може призводити до загострення? ↑

Виділяють основні фактори ризику загострення подагри:

 • чоловіча стать;
 • вік за 50 років;
 • слабкість скелетних м'язів;
 • ожиріння;
 • алкогольна інтоксикація;
 • коливання рівня pH крові;
 • зменшення висновки сечової кислоти нирками.

Фахівці вважають, що причиною гострого нападу можуть стати:

 • вживання в їжу продуктів, багатих пуринами - печінки, червоного м'яса, морепродуктів, бобових;
 • прийом алкоголю - сухих вин і, особливо, пива;
 • ліки, що сприяють гіперурикемії (наприклад, вітамін А).
 • артеріальна гіпертонія;
 • фізичні перевантаження;
 • переохолодження;
 • носіння тісного взуття.

Якщо не почати своєчасне лікування, гострі напади подагри швидко переростуть в хронічні.

Методи діагностики захворювання ↑

Виникнення болю в суглобах - це привід негайно звернутися до лікаря, який виключить інші артріческіе стану - системний червоний вовчак та ревматоїдний артрит, які мають схожі з подагрою симптоми.

Рис .: поразки суглоба при системний червоний вовчак

У комплекс діагностичних методів для виявлення даного захворювання входять:

 • аналіз крові, який покаже, підвищений чи рівень уратів. Хоча є випадки, при яких кристали сечової кислоти містяться в крові на нормальному рівні, але подагра виникає.
 • взяття зразка тканини (Під місцевою анестезією) або внутрішньосуглобової рідини (процедура дуже болюча, але необхідна) на предмет наявності в них голчастих кристалів уратів.
 • рентгенографічні дослідження, показують подагричні пошкодження кістки і тофуси.

Діагноз «подагричний артрит» ставиться на основі анамнезу та клінічного обстеження пацієнта.

Відео: як виглядають уражені подагрою суглоби кінцівок

Що провокує подагра? Оскільки хвороба безпосередньо пов'язана з гіперурикемією, відсутність лікування призводить до накопичення надлишку солей сечової кислоти в організмі і подальших змін у внутрішніх органах (в першу чергу, в нирках).

У чверті всіх випадків у хворих на подагру з часом розвивається сечокам'яна хвороба і ниркова недостатність.

Рис .: сечокам'яна хвороба

Іншими можливими ускладненнями подагри є:

 • поява подагричної нирки (ураження тканин);
 • повна відмова нирок;
 • ерозійно-деструктивного поліартрит;
 • виражений атеросклероз.

Набридли хронічні болі в суглобах? Зняти симптоми можна за допомогою мазі з протизапальним ефектом. Дізнайтеся про це докладніше тут.

У лікуванні подагри важливий комплексний підхід. Неодмінною умовою є нормалізація балансу процесу обміну речовин, відновлення функції нирок і призначення лікарських препаратів.

Загальний план лікування включає в себе зняття больових відчуттів і постійний прийом необхідних медикаментів щоб уникнути повторних нападів і попередження подальшого відкладення уратів.

Для лікування гострих нападів застосовується колхіцин, після прийому якого біль спадає протягом 12 годин і пропадає повністю за 48 годин.

Для зняття болю використовуються і нестероїдні протизапальні препарати (ібупрофен, диклофенак, індометацин і т.п.).

Фото: препарат колхіцин для лікування подагри

Також для лікування широко призначаються кортикостероїди (наприклад, діспропан), що є потужними протизапальними препаратами.

Крім цього, прописуються препарати, що виводять сечову кислоту (як правило, це аллопуринол).

Фото: препарат Аллопуринол

Має місце і лікування подагри мазями, що надають місцеву знеболювальну і протизапальну дію.

Слід пам'ятати, що медикаментозна терапія, що проводиться своєчасно, може вирішити проблему подагри раз і назавжди.

Крім того, для купірування нападів захворювання застосовують компреси з 50% -им розчином димексиду, що володіє вираженим знеболюючим і протизапальну дію.

Для цього змішують 1 ст.л. розчину димексиду з 1 ст.л. води і ампулою новокаїну або анальгіну, накладають компрес на уражений суглоб на 30-40 хв. Зазвичай курс лікування розчином димексиду становить 10-20 процедур.

Цей вид терапії допомагає знімати гострі напади захворювання.

 • ультрафіолетове опромінення ураженого місця, наприклад, колінного суглоба, яке може допомогти ще до появи припухлості і почервоніння, тобто зупинити наближається напад подагри
 • лікування за допомогою ультразвуку: Таким чином на хворий суглоб виявляється розсмоктуючу, болезаспокійливу і протизапальну дію.
 • лазеротерапія: Лазером руйнують скупчення солей в суглобах (так звані тофуси).
 • ультрафонофорез з гідрокортизоном (іноді поєднують з терапією ультразвуком): допомагає послабити запальний процес, посилити лімфо і кровообіг і прискорити виведення солей з уражених тканин.

Фото: апаратне лікування подагри

Особливо допомагає апаратне лікування при поєднанні хронічного подагричного артриту на остеоартроз.

Для лікування цього захворювання застосовуються гомеопатичні препарати China, Sabina, Colchicum, Berberis.

Вони можуть виправити дрібні деформації, зняти припухлість, а також виправити супутні порушення.

Необхідний препарат підбирається індивідуально фахівцем-гомеопатом.

У реміссіонной період захворювання застосовується теплолікування:

 • аплікації з грязями;
 • аплікації озокеритом або парафіном.

Таке лікування зменшує болю, вираженість запального процесу і покращує функцію суглобів.

Фото: лікування подагри грязями

Також нерідко в якості методу реабілітації призначається санаторно-курортне лікування, що включає бальнеотерапію (йодобромні, радонові, хлоридно-натрієві і сірководневі ванни).

 • поліпшенню мікроциркуляції і кровообігу в тканинах;
 • посилення роботи нирок і печінки;
 • нормалізації показників ліпідного обміну в організмі.

У комплексному лікуванні можуть додатково застосовуватися прийом лужної мінеральної води і дієтичне харчування.

Хірургічним шляхом часто проводиться пункція суглоба з одночасним введенням у внутрішньосуглобове простір кортикостероїдів.

Іноді оперативно видаляють уратні відкладення, великі подагричні вузли (особливо при свищах і виразках шкіри).

Фото: подагричний тофус

Ударно-хвильової терапії руйнують камені в нирках, які потім виводяться з сечею.

У деяких випадках при значному руйнуванні хрящів після видалення тофусів вдаються до відновної хірургії суглобів (артропластика).

Лікування за методом доктора Бубновського

За методикою доктора Бубновського використовується лікувальна гімнастика і кінезітерапія.

Спеціально підібраний комплекс вправ змушує нормально функціонувати опорно-руховий апарат, внаслідок чого можна позбутися від подагри і болів, її супроводжуючих.

Відео: гімнастика для суглобів по Бубнівська

На сьогоднішній день нововведення в лікуванні захворювання полягають в:

 • створенні нових ліків з класу нестероїдних протизапальних препаратів: Целебрекс, Аркоксія, Німесулід фулфлекс і ін., які значно м'якше діють на шлунково-кишковий тракт, ніж їх попередники.
 • застосуванні апаратного очищення крові від сечової кислоти (плазмофорезогемосорбція). Цей новий метод лікування вважається щадним і проводиться на спеціальному медичному обладнанні.

Фото: препарат Целебрекс

Харчування є невід'ємною частиною лікування подагри, воно включає в себе дотримання особливого режиму.

Меню при подагрі повинно знайти зміни.

Так, необхідно скоротити до мінімуму:

 • м'ясні продукти, включаючи печінку (допускається тільки пісна яловичина)
 • рибні продукти, включаючи морепродукти (допускаються тільки нежирні сорти великої риби)
 • вживання бобових культур, щавлю, баклажанів, цвітної капусти, грибів, редису
 • вживання шоколаду
 • кількість маринадів, консервів, солоних сортів сиру

Крім того, необхідно знизити кількість уживаного молока, вершкового масла і яєць.

Алкогольні напої при подагрі слід повністю виключити.

Збільшується же в раціоні кількість вуглеводної їжі:

 • борошняних страв
 • кисломолочних продуктів
 • більшості овочів
 • зеленого чаю і ягідних морсів
 • солодких десертів (мармелад, зефір)
 • рослинних масел (оливкової, соняшникової, лляної)

Рецепти при подагрі можуть бути найрізноманітнішими.

Наприклад, буде корисний вегетаріанський борщ на овочевому бульйоні, заправлений при подачі сметаною і петрушкою, будь-які вегетаріанські супи або ж різні варіанти овочевих рагу.

Орієнтуватися в раціоні харчування хворі на подагру можуть на меню дієтичних столів № 5, 6 і 8.

Як зняти загострення самостійно?

Під час загострення захворювання необхідний прийом ібупрофену, диклофенаку або інших нестероїдних знеболюючих протизапальних препаратів.

Фото: препарат ібупрофен

У перші години від початку нападу також можна приймати препарат колхіцин.

Крім того, для полегшення стану потрібно пити багато рідини, забезпечувати кінцівки спокій, а на уражене місце періодично прикладати холодні компреси.

Найпоширеніша причина болю в попереку - остеохондроз. Інформацію про симптоми і лікування захворювання ви зможете знайти тут.

Виникають нестерпні болі в п'ятах? Можлива причина цього - п'яткова шпора. Дізнатися про захворювання можна тут.

Якщо існує спадкова схильність до подагрі, потрібно проводити профілактичні заходи щодо зниження вмісту в крові уратів, які можуть в якийсь момент спровокувати напад хвороби.

 • дотримуватися режиму харчування, відмовившись від багатих білком продуктів і збільшивши споживання рідини;
 • повністю виключити алкоголь;
 • контролювати свою вагу, не даючи виникнути ожиріння;
 • регулярно проходити медичні огляди і робити аналізи крові.

Найбільший інтерес у пацієнтів викликають такі теми, пов'язані з подагрою:

До якого фахівця звертатися?

З підозрою на подагру можна звернутися до наступних фахівцям - терапевта, ревматолога, нефролога, уролога. Вони призначать аналізи і поставлять діагноз.

У мене плоскостопість і з'явилася шишка на пальці - це подагра?

Подагра не пов'язана з плоскостопістю, це хвороба порушення обміну речовин.

При своєчасному лікуванні і дотриманні здорового способу життя прогноз найсприятливіший.

Що буде, якщо захворювання не лікувати?

В цьому випадку може наступити інвалідизація.

Подагра відноситься до системних захворювань, які можуть стати причиною призначення інвалідності.

Так, при подагричний артрит 4 ступеня, що супроводжується наявністю великих тофусів і вираженим ураженням нирок дають 1 групу інвалідності. Артрит 3 і 2 ступеня отримують відповідно 2 і 3 групи інвалідності.

Якщо ж подагричний артрит має 1 ступінь і характеризується рідкісними нападами без ураження нирок, то виписують обмеження по лінії ЛКК.

Хто частіше хворіє на цю недугу?

Більше 70% всіх хворих на подагру - це чоловіки старше 50 років. Пояснюється такий стан речей дефектом чоловічої хромосоми і схильністю сильної статі до захворювань нирок.

До того ж, неправильний спосіб життя, що включає в себе зловживання алкоголем і жирною їжею, частіше ведуть саме чоловіки.

Жінки ж хворіють на подагру переважно в період менопаузи. Діти страждають цим захворюванням вкрай рідко.

Які основні правила контролю за перебігом захворювання?

Для того щоб контролювати стан здоров'я при подагрі і запобігати виникненню докладних нападів, потрібно:

 • постійно проходити біохімічні аналізи крові на предмет вмісту в ній солей сечової кислоти;
 • при необхідності робити пункції внутрішньосуглобової рідини;
 • повністю дотримуватися розпорядження лікаря і подагричну дієту.

Найпоширеніший міф, пов'язаний з подагрою, - це неправильне уявлення про те, як виглядає уражений суглоб.

Багато хто вважає, що вальгусна деформація суглоба великого пальця ноги, так звана «шишка» і є подагра.

Насправді ж «шишка» - це хвороба стопи ортопедичного характеру, яка не має нічого спільного з подагрою - захворюванням обміну.

Ще один поширений міф - позбутися від подагри можна, промивши пивом нирки.

Насправді ж пиво категорично протипоказано при подагрі: в ньому міститься велика кількість пуринів - речовин, які й провокують це захворювання.

Також існує думка, що дане захворювання - це хвороба алкоголіків.

Так, алкоголь негативно впливає на функцію нирок, що посилює подагричні процеси, але спровокувати хворобу може тільки поєднання декількох несприятливих факторів.

Алкоголь не грає тут провідну роль.

Крім того, деякі люди вважають, що подагра не лікується.

Однак це не так.

Народна медицина часто доводять свою неспроможність у питанні лікування подагри, але комплексне поєднання сучасних методів дає дуже сприятливий ефект.

Сьогодні подагра добре піддається контролю і лікування, але тільки у дисциплінованих пацієнтів!

Сподобалася стаття? Підписуйтесь на оновлення сайту по по RSS, або слідкуйте за оновленнями ВКонтакте, Одноклассниках, Facebook, Google Plus, Мой Мир або Twitter.

Розкажіть друзям! Розкажіть про цю статтю своїм друзям в улюбленої соціальної мережі за допомогою кнопок в панелі зліва. Дякуємо!

Оставьте комментарий

− 3 = 5