перитоніт симптоми

перитоніт

перитоніт - локальне або дифузне запалення серозного покриву черевної порожнини - очеревини. Клінічними ознаками перитоніту служать біль в животі, напруження м'язів черевної стінки, нудота і блювота, затримка стільця і ​​газів, гіпертермія, важкий загальний стан. Діагностика перитоніту грунтується на відомостях анамнезу, виявленні позитивних перитонеальних симптомів, даних УЗД, рентгенографії, вагінального і ректального досліджень, лабораторних тестів. Лікування перитоніту завжди хірургічне (лапаротомія, санація черевної порожнини) з адекватною передопераційної та післяопераційної антибактеріальної і дезінтоксикаційної терапією.

Перитоніт - важке ускладнення запально-деструктивних захворювань органів черевної порожнини, що супроводжується вираженими місцевими і загальними симптомами, розвитком поліорганної недостатності. Летальність від перитоніту в гастроентерології становить 20-30%, а при найбільш важких формах досягає 40-50%.

Очеревина (peritoneum) утворена двома перехідними один в одного серозними листками - вісцеральним і парієтальних, які покривають внутрішні органи і стінки черевної порожнини. Очеревина є напівпроникною, активно функціонуючої мембраною, яка виконує безліч важливих функцій: резорбтивную (всмоктування ексудату, продуктів лізису, бактерій, некротичних тканин); ексудативну (виділення серозної рідини), бар'єрну (механічна і протимікробна захист органів черевної порожнини) і ін. Найважливішим захисним властивістю очеревини є її здатність до відмежування запалення в черевній порожнині завдяки фіброзним спайок і рубців, а також клітинним і гуморальним механізмам.

Етіологічним ланкою при перитоніті виступає бактеріальна інфекція, в більшості випадків представлена ​​неспецифічної мікрофлорою шлунково-кишкового тракту. Це можуть бути грамнегативні (ентеробактерій, кишкова паличка, протей, синьогнійна паличка) і грампозитивні (стафілококи, стрептококи) аероби; грамнегативні (фузобактерии, бактероїди) і грампозитивні (еубактеріі, клостридії, пептококки) анаероби. У 60-80% спостережень перитоніт викликається асоціацією мікробів - частіше кишковою паличкою і стафілококом. Рідше розвиток перитоніту буває обумовлено специфічною мікрофлорою - гонококами, гемолітичним стрептококом, пневмококами, мікобактеріями туберкульозу. Тому для вибору раціонального лікування перитоніту першорядне значення має бактеріологічний посів вмісту черевної порожнини з визначенням чутливості виділеної мікрофлори до антибактеріальних препаратів.

Відповідно до етіологією розрізняють первинні (ідіопатичні) і вторинні перитоніти. Для первинних перитонитов характерно проникнення мікрофлори в черевну порожнину лімфогенним, гематогенним шляхом або по фаллопієвих трубах. Безпосереднє запалення очеревини може бути пов'язано з сальпінгітів, ентероколіти, туберкульозом нирок або геніталій. Первинні перитоніти зустрічаються нечасто - в 1-1,5% випадків.

У клінічній практиці набагато частіше доводиться стикатися з вторинними перитоніту, що розвиваються внаслідок детсруктівно-запальних захворювань або травм черевної порожнини. Найбільш часто перитоніт ускладнює перебіг апендициту (перфоративного, флегмонозного, гангренозного), проривної виразки шлунка або 12-палої кишки, піосальпінксу, розриву кісти яєчника, кишкової непрохідності, обмеження грижі, гострої оклюзії мезентеріальних судин, хвороби Крона, дивертикулита, флегмонозно-гангренозний холециститу, панкреатиту, панкреонекрозу та ін. захворювань.

Посттравматичний перитоніт розвивається внаслідок закритих і відкритих пошкоджень органів черевної порожнини. Причинами післяопераційних перитонітів можуть служити неспроможність анастомозів, дефекти накладення лігатур, механічне пошкодження очеревини, інтраопераційне інфікування черевної порожнини, гемоперитонеум при неадекватному гемостазе. Окремо виділяють Канцероматозний, паразитарні, гранулематозні, ревматоїдні перитоніти.

За етіологією розрізняють бактеріальні та абактеріальние (асептичні, токсико-хімічні) перитоніти. Останні розвиваються в результаті подразнення очеревини агресивними неінфекційними агентами (жовчю, кров'ю, шлунковим соком, панкреатическим соком, сечею, хілозної рідиною). Абактеріальний перитоніт досить швидко приймає характер мікробного внаслідок приєднання інфекційних збудників з просвіту шлунково-кишкового тракту.

Залежно від характеру перитонеального випоту розрізняють серозний, фібринозний, геморагічний, жовчний, гнійний, каловий, гнильний перитоніт.

За клінічним перебігом перитоніти діляться на гострі і хронічні. З урахуванням поширеності ураження по поверхні очеревини розрізняють відмежований (місцевий) і дифузний перитоніт. До варіантів місцевого перитоніту відносять поддіафрагмальний, аппендикулярний, підпечінковий, міжкишковий, тазовий абсцеси. Про дифузному перитоніті кажуть, коли запалення очеревини не має тенденції до обмеження і чітких кордонів. За ступенем ураження очеревини дифузні перитоніти підрозділяються на місцеві (країни, що розвиваються в однієї анатомічної області, поблизу від джерела інфекції), поширені (охоплюють кілька анатомічних областей) і загальні (при тотальному ураженні очеревини).

У розвитку перитоніту прийнято виділяти ранню фазу (до 12 годин), пізню (до 3-5 діб) і кінцеву (від 6 до 21 дня від початку захворювання). Відповідно до патогенетическими змінами розрізняють реактивну, токсичну і термінальну стадії перитоніту. В реактивну стадію перитоніту (24 години від моменту поразки очеревини) відзначається гіперергічними реакція на подразнення очеревини; в цю фазу максимально виражені місцеві прояви і менш виражені загальні симптоми. Токсична стадія перитоніту (від 4 до 72 годин) характеризується наростанням інтоксикації (ендотоксичний шоком), посиленням і переважанням загальних реакцій. В термінальній стадії перитоніту (пізніше 72 годин) відбувається виснаження захисно-компенсаторних механізмів, розвиваються глибокі порушення життєво важливих функцій організму.

У реактивному періоді перитоніту відзначаються біль у животі, локалізація і інтенсивність яких визначаються причиною запалення очеревини. Спочатку біль має чітку локалізацію в області джерела запалення; може віддавати в плече або надключичную область внаслідок подразнення нервових закінчень діафрагми гнійно-запальним ексудатом. Поступово болі поширюються по всьому животу, стають незгасаючі, втрачають чітку локалізацію. В термінальному періоді у зв'язку з паралічем нервових закінчень очеревини больовий синдром стає менш інтенсивним.

Характерними симптомами перитоніту служать нудота і блювота шлунковим вмістом, які в початковій стадії виникають рефлекторно. У більш пізні терміни перитоніту блювотна реакція обумовлена ​​парезом кишечника; в блювотних масах з'являються домішки жовчі, потім - вміст кишечника (фекальні блювота). Внаслідок вираженого ендотоксикозу розвивається паралітична кишкова непрохідність, клінічно що виявляється затримкою стільця і ​​неотхожденіе газів.

При перитоніті, навіть в самій ранній стадії, звертає на себе увагу зовнішній вигляд хворого: страдницький вираз обличчя, адинамія, блідість шкірних покривів, холодний піт, акроціаноз. Пацієнт приймає вимушене положення, що полегшує біль - частіше на боці або спині з підібраними до живота ногами. Дихання стає поверхневим, температура підвищена, відзначається гіпотонія, тахікардія 120-140 уд. в хв., яка не відповідає субфебрилитету.

В термінальній стадії перитоніту стан пацієнта стає вкрай важким: свідомість сплутана, іноді спостерігається ейфорія, риси обличчя загострюються, шкіра і слизові бліді з жовтяничним або ціанотичним відтінком, язик сухий, обкладений темним нальотом. Живіт роздутий, при пальпація малоболезненное, при аускультації вислуховується «гробова тиша».

Пальпаторне дослідження живота виявляє позитивні перитонеальні симптоми: Щоткіна-Блюмберга, Воскресенського, Медель, Бернштейна. Перкусія живота при перитоніті характеризується притуплюванням звуку, що свідчить про випоті у вільній черевній порожнині; аускультівная картина дозволяє говорити про зниження або відсутності кишкових шумів, вислуховується симптом «гробової тиші», «падаючої краплі», «шум плескоту». Ректальне і вагінальне дослідження при перитоніті дозволяє запідозрити запалення очеревини малого таза (пельвіоперитоніт), наявність ексудату або крові в дугласовом просторі.

Оглядова рентгенографія черевної порожнини при перитоніті, обумовленому перфорацією порожнистих органів, вказує на наявність вільного газу (симптому «серпа») під куполом діафрагми; при кишкової непрохідності виявляються чаші Клойбера. Непрямими рентгенологічними ознаками перитоніту служать високе стояння і обмежена екскурсія купола діафрагми, наявність випоту в плевральних синусах. Вільна рідина в черевній порожнині може бути визначена при ультразвуковому дослідженні.

Зміни в загальному аналізі крові при перитоніті (лейкоцитоз, нейтрофільоз, збільшення ШОЕ) свідчать про гнійної інтоксикації. Лапароцентез (пункція черевної порожнини) і діагностична лапароскопія показані в неясних для діагностики випадках і дозволяють судити про причини і характер перитоніту.

Виявлення перитоніту служить підставою для екстреного хірургічного втручання. Лікувальна тактика при перитоніті залежить від його причини, проте у всіх випадках в ході операції дотримуються однакового алгоритму: показано виконання лапаротомії, проведення ізоляції або усунення джерела перитоніту, здійснення інтра- і післяопераційної санації черевної порожнини, забезпечення декомпресії тонкої кишки.

Оперативним доступом при перитоніті служить серединна лапаротомія, що забезпечує візуалізацію і досяжність всіх відділів черевної порожнини. Усунення джерела перитоніту може включати ушивання перфоративного отвори, апендектомія, накладення колостоми, резекцію некротизированного ділянки кишки і т. Д. Виконання всіх реконструктивних втручань переноситься на більш пізній термін. Для інтраопераційної санації черевної порожнини використовуються охолоджені до + 4-6 ° С розчини в обсязі 8-10 л. Декомпресія тонкої кишки забезпечується шляхом установки назогастроінтестінального зонда (назоінтестінальном інтубація); дренування товстої кишки виконується через задній отвір. Операція при перитоніті завершується установкою в черевну порожнину хлорвінілових дренажів для аспірації ексудату і інтраперітонеального введення антибіотиків.

Післяопераційне ведення пацієнтів з перитонітом включає інфузійну та антибактеріальну терапію, призначення імунокоректорів, переливання лейкоцитарної маси, внутрішньовенне введення озонованим розчинів і ін. Для протимікробної терапії перитоніту частіше використовується комбінація цефалоспоринів, аміноглікозидів і метронідазолу, що забезпечує вплив на весь спектр можливих збудників.

З метою стимуляції перистальтики і відновлення функцій шлунково-кишкового тракту показано призначення антихолінестеразних препаратів (неостигміну), ганглиоблокаторов (дімеколонія йодид, бензогексоній), антихолінергічних засобів (атропіну), препаратів калію, фізіопроцедур (електростимуляції кишечника, діадинамотерапії).

Прогноз і профілактика перитоніту

Успіх лікування перитоніту багато в чому залежить від терміну виконання операції та повноти обсягу післяопераційної терапії. Летальність при розлитому перитоніті досягає 40% і більше; загибель пацієнтів настає від гнійної інтоксикації та поліорганної недостатності.

Оскільки більшість перитонітом є вторинними, їх профілактика вимагає своєчасного виявлення і лікування основної патології - апендициту, виразки шлунка, панкреатиту, холециститу та ін. Попередження післяопераційного перитоніту включає адекватний гемостаз, санацію черевної порожнини, перевірку спроможності анастомозів при абдомінальних операціях.

Довідник хвороб

Останні новини

призначена тільки для ознайомлення

і не замінює кваліфіковану медичну допомогу.

Перитоніт - що це за патологія і її види. Симптоми, розвиток і лікування запалення черевної порожнини

При появі сильного болю в животі, яка довго не проходить, слід негайно звернутися за допомогою до лікаря. Можливо, що це перші симптоми перитоніту - захворювання черевної порожнини, яке несе серйозну небезпеку для людини. У занедбаному або важкому випадку хвороба може навіть призвести до смерті.

При виникненні раптових болів в животі ви повинні точно знати, що таке перитоніт і небезпечний він для життя. Локальне або дифузне запалення тонкої стінки очеревини - перитоніт - викликається грибкової або бактеріальної інфекцією, яка здатна потрапляти в порожнину ззовні або з іншої частини тіла. Запалення очеревини виникає ще в результаті травми органів. Розвиток захворювання викликає порушення діяльності організму людини внаслідок сильної інтоксикації.

При впливі патогенних мікроорганізмів на поверхню очеревини сполучна тканина здатна продукувати особливі речовини, купирующие процес. Якщо кількість хвороботворних агентів велике, то черевна порожнина втягується в запалення - виникає захворювання. Небезпека недуги - в тому, що інфекція здатна швидко поширитися по кровотоку до життєво необхідних органів. Частою причиною хвороби є запалення апендициту. Аппендікулярний інфільтрат є найважчим захворюванням гнійного характеру, яке нерідко розвивається у дітей.

Залежно від причин виникнення запалення черевної порожнини ділиться на різні види:

Вірусний перитоніт - що це за захворювання? Недуга є запалення черевної порожнини при інфекційному первинному ураженні органів. Вірусна форма хвороби сприяє проникненню інфекції по кровотоку. Діагностується такий вид рідко, лише у 1% хворих. Яскраво проявляється хвороба в зовнішньому вигляді пацієнта. Шкірні покриви бліднуть, відбувається занепад сил. Інші симптоми:

 • нудота;
 • блювота;
 • непрохідність (парез) кишечника;
 • відсутність калових мас;
 • поверхневе дихання;
 • на мові з'являється темний наліт.

Різновидом інфекції черевної порожнини є гострий перитоніт. Супроводжується недуга місцевими вираженими змінами та функціональними загальними розладами організму. У структурі причин переважає перфорація різних відділів травного тракту, деструктивний апендицит, патологія тонкого кишечника. Хірургічний шлях зараження виділяють в окрему групу: це пацієнти з післяопераційними ускладненнями і проникаючими пораненнями. Гострий перитоніт черевної порожнини має наступну симптоматику:

 • сильний біль в животі;
 • парез кишечника;
 • нудота;
 • зневоднення.
 • відсутність газів;
 • сухість мови;
 • тахікардія.

Прояв запалення очеревини в хронічній формі мають стертий характер. Основними причинами недуги стають патології органів очеревини і ускладнення після операції. Як правило, хронічний перитоніт - це уповільнене, але при цьому прогресуюче захворювання, небезпечне для життя людини. Пацієнт не відчуває м'язове напруження, гострий біль, і захворювання довгий час може протікати непомітно. У дитини хвороба може виникнути як ускладнення при апендициті. Виділяють такі характерні ознаки цієї форми:

 • підвищена пітливість;
 • періодичний біль в животі;
 • різке схуднення;
 • запори.

Основна класифікація хвороби включає первинну і вторинну форму. У першому виді викликати хворобу можуть мікроорганізми, що потрапили в очеревину по кровотоку з інфекційного вогнища. При цьому цілісність черевної порожнини збережена. Вторинний вид захворювання супроводжується розривом або ушкодженням всіх черевних шарів в результаті проникаючих травм живота. Якщо за симптомами підозрюють перитоніт - причини можуть бути наступні:

 • запалення тазових органів;
 • панкреатит;
 • розрив апендикса (придатка сліпої кишки);
 • хвороби травного тракту;
 • дивертикулит;
 • перфорація жовчного міхура;
 • хірургічні операції в черевній порожнині;
 • в гінекології - інфекції статевих органів;
 • ускладнення після абортів;
 • цироз печінки;
 • гостра непрохідність кишечника.

Запалення очеревини часто починається з гострого болю. Відчуття швидко посилюються при русі або натисканні на уражений орган. Як правило, біль раптова, і її інтенсивність постійно розтане. Інші можливі ознаки перитоніту:

 • відсутність апетиту;
 • нудота;
 • озноб;
 • блювота;
 • висока температура;
 • здуття живота;
 • симптом Менделя (розтягнення гладкої мускулатури);
 • труднощі з дефекацією;
 • надмірна втома.

При виникненні запального процесу очеревини необхідну терапію слід проводити лише в лікарні, інакше можливі негативні наслідки (гемоперитонеум, або скупчення крові, яка може розлитися по всьому організму). Лікування перитоніту на першому етапі передбачає прийом протигрибкових препаратів або використання уколів антибіотиків. Курс триває 2 тижні. Для зняття болю використовують знеболюючі препарати.

Деякі пацієнти відчувають проблеми з переварюванням їжі, тому їм потрібно годування через трубку, яка вводиться в шлунок через ніс або хірургічним шляхом. У деяких випадках в очеревині виникають множинні небезпечні абсцеси (порожнини, наповнені гноєм), тоді буде потрібна операція за допомогою УЗД, яка часто проводиться під місцевим знеболенням.

Після хірургічної операції харчування пацієнта проводиться за допомогою зонда - введенням поживної суміші. Після закінчення реабілітаційного періоду лікар може дозволити повноцінний раціон. Визначення дієти залежить від основної причини захворювання. Харчування після перитоніту повинно бути дробовим, частим і включати:

 • слизові каші;
 • протерті продукти;
 • нежирні сорти м'яса;
 • молочну продукцію;
 • киселі;
 • вчорашній хліб;
 • овочі, що не містять грубу клітковину;
 • яйця всмятку.

Дієта забороняє використання:

У післяопераційний період можуть виникнути проблеми, які пов'язані з нормальною роботою кишечника, сильним больовим синдромом, розвитком гнійних ускладнень. Щоб подібних неприємностей не виникало, був сприятливий прогноз на одужання, необхідна реабілітація після перитоніту, що включає:

 • погодинну оцінку стану частоти пульсу, дихання, діурезу, венозного центрального тиску;
 • постійне спостереження за пацієнтом,
 • зігрівання хворого до температури тіла;
 • інфузійну терапію колоїдними розчинами;
 • раннє відновлення перистальтики кишечника;
 • вентиляцію легень протягом 72 годин;
 • введення розчину глюкози;
 • профілактику больового синдрому.

Інформація представлена ​​в статті носить ознайомлювальний характер. Матеріали статті не закликають до самостійного лікування. Тільки кваліфікований лікар може поставити діагноз і дати рекомендації з лікування виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Перитоніт: симптоми і причини, діагностика та лікування, наслідки та прогноз

У відомій комедії радянського часу «Покровські ворота» є чудовий епізод, в якому Римма Маркова (хірург), курячи сигарету на затиску, відповідає подрузі по телефону, що слід різати, не чекаючи перитоніту (йшлося про апендицит). Дійсно, такий стан представляє серйозну загрозу для життя хворого, а зволікання з операцією в буквальному сенсі слова смерті подібно.

Згідно зі статистикою, захворювання діагностується у 15 - 20% пацієнтів з «гострим животом», а в 11 - 43% спричиняє проведення екстреної лапаротомії (ревізія органів порожнини живота). Незважаючи на значні успіхи медицини, летальність при даній патології досить висока і знаходиться в межах 5 - 60 і більше відсотків. Великий діапазон цифр пояснюється багатьма факторами: причиною і стадією процесу, його поширеністю, віком пацієнта, супутньою патологією та іншим.

Перитонітом називають асептичне запалення або бактеріальне інфікування очеревини, і, відповідно, розвивається в черевній порожнині. Даний процес є грізним ускладненням запальних захворювань органів живота і входить до групи гострих хірургічних патологій, які охоплюють як «гострий живіт». Згідно зі статистикою, дане захворювання розвивається в 15 - 20% випадках у пацієнтів з гострими хірургічними захворюваннями, а необхідність проведення екстреної лапаротомії цього приводу досягає 43%. Летальність при подібному ускладненні відзначається в 4,5 - 58% випадків. Величезний діапазон цифр пояснюється безліччю факторів (причина і стадія процесу, його поширеність, вік пацієнта та інші).

Висока смертність при даному стані пояснюється двома моментами:

 • несвоєчасне звернення хворих за спеціалізованою допомогою;
 • зростання числа пацієнтів похилого віку (процес протікає не так гостро, що призводить до пізнього звернення до лікаря);
 • зростання числа хворих з онкологічними захворюваннями;
 • помилки і труднощі діагностики процесу, невідповідне лікування;
 • важкий перебіг процесу в разі його поширення (розлитої перитоніт).

Черевна порожнина зсередини вистелена серозної оболонкою, яка називається очеревиною. Площа цієї оболонки досягає 210 метрів і дорівнює площі шкіри. Очеревина має 2 листка: тім'яний і вісцеральний. Вісцелярна очеревина покриває внутрішні органи живота і малого тазу і є їх третім шаром, наприклад, в матці є ендометрій (внутрішній шар), міометрій і серозна оболонка.

Парієтальний листок покриває черевні стінки зсередини. Обидва шару очеревини представлені єдиної непреривающейся оболонкою і контачат по всій площі, але утворюють замкнений мішок - черевна порожнина, в якій знаходиться близько 20 мл асептичної рідини. Якщо у чоловіків черевна порожнина замкнута, то у жінок вона за допомогою фаллопієвих труб повідомляється з зовнішніми геніталіями. Візуально очеревина виглядає як блискуча і гладка оболонка.

Очеревина виконує ряд важливих функцій. За рахунок секреторно-резорбтивной і всмоктувальної функцій серозна оболонка продукує і всмоктує до 70 літрів рідини. Захисна функція забезпечується вмістом в черевній рідини лізоциму, імуноглобулінів та інших факторів імунітету, що забезпечує ліквідацію мікроорганізмів з черевної порожнини. Крім того, очеревина утворює зв'язки і складки, які фіксують органи. За рахунок пластичної функції очеревини вогнище запалення відмежовується, що перешкоджає подальшому поширенню запального процесу.

Провідною причиною розвитку даного ускладнення служать бактерії, які проникають в черевну порожнину. Залежно від шляху потрапляння мікроорганізмів виділяють 3 види запалення очеревини:

Запальний процес в даному випадку виникає на фоні збереженої цілісності внутрішніх органів живота і є наслідком спонтанної кров'яної дисемінації бактерій в очеревину. Первинне запалення очеревини в свою чергу підрозділяється на:

 • спонтанний перитоніт у дітей;
 • мимовільне запалення очеревини у дорослих;
 • туберкульозне запалення очеревини.

Патогенні збудники представляють один вид інфекції або моноінфекція. Найчастіше зустрічаються стрептококи пневмонії. У жінок, що ведуть статеве життя, зазвичай запалення очеревини викликають гонококи і хламідії. У разі проведення перитонеального діалізу виявляються грампозитивні бактерії (еубактеріі, пептококки і клостридії).

У дітей спонтанне запалення очеревини, як правило, має місце в неонатальному періоді або в 4 - 5 років. У чотирьох-п'ятирічному віці фактором ризику розвитку даного ускладнення служать системні хвороби (склеродермія, червоний вовчак) або ураження нирок з нефротичним синдромом.

Спонтанне запалення очеревини у дорослих часто виникає після спорожнення (дренування) асциту, який обумовлений цирозом печінки або після тривалого перитонеального діалізу.

Туберкульозне ураження очеревини виникає при туберкульозному ураженні кишечника, маткових труб (сальпінгіт) і нирок (нефриті). Мікобактерії туберкульозу з потоком крові з первинного вогнища інфекції потрапляють в серозний покрив черевної порожнини.

Вторинне запалення очеревини це найчастіша різновид описуваного ускладнення і включає кілька різновидів:

 • запалення очеревини, обумовлене порушеною цілісністю внутрішніх органів (як результат їх перфорації або деструкції);
 • післяопераційний;
 • посттравматичний запалення очеревини як результат тупої травми області живота або проникаючого поранення черевної порожнини.

Причинами першої групи запалення очеревини є такі види патологій:

 • запалення апендикса (апендицит), в тому числі і перфорація червоподібного відростка (гангренозний і перфоративного апендицит);
 • запалення внутрішніх статевих органів у жінок (сальпінгіт і оофорит, ендометрит), а також розриви кісти яєчника або фаллопиевой труби при позаматкової вагітності або в разі піосальпінксу;
 • патологія кишечника (кишкова непрохідність, дивертикули кишечника, хвороба Крона з проривом виразок, перфорація виразки дванадцятипалої кишки, перфорація кишкових виразок іншої етіології: туберкульоз, сифіліс та інше, злоякісні пухлини кишечника і їх перфорація);
 • захворювання печінки, підшлункової залози і жовчних шляхів (гангренозний холецистит з перфорацією жовчного міхура, нагноєння і розрив різних печінкових і підшлункової кіст, розрив парапанкреатіческой кіст, жовчокам'яна хвороба).

Перитоніт після операції виділяється в окрему групу, незважаючи на те, що даний вид захворювання обумовлений травмою живота. Але слід врахувати, що травма, обумовлена ​​операцією, наноситься хворому в певних умовах, з дотриманням правил асептики, а негативну відповідь організму на операційну травму пов'язаний зі складним анестезіологічним забезпеченням.

Посттравматичний запалення очеревини виникає в результаті закритої травми живота або через проникаючого поранення живота. Проникаючі поранення можуть бути викликані вогнепальною раною, колото-ріжучими предметами (ніж, заточка) або обумовлені ятрогенними факторами (проведення ендоскопічних процедур, що супроводжуються пошкодженням внутрішніх органів, аборт, вишкрібання матки, гістероскопія).

Даний вид запалення очеревини найбільш складний як в діагностиці, так і в лікуванні. По суті, це рецидив перенесеного запалення очеревини, і, як правило, виникає після операції у тих пацієнтів, які зазнали екстрені ситуації, в результаті чого у них значно пригнічені захисні сили організму. Протягом даного процесу відрізняється стертою клінікою, з розвитком поліорганної недостатності і значною інтоксикацією. До факторів ризику третинного запалення очеревини відносяться:

 • значне виснаження пацієнта;
 • різке зниження вмісту альбуміну в плазмі;
 • виявлення мікроорганізмів, стійких до безлічі антибіотиків;
 • прогресуюча поліорганна недостатність.

Третинне запалення очеревини часто закінчується летальним результатом.

Як швидко розвинеться, і наскільки важко буде протікати дане ускладнення, багато в чому визначається станом організму, вірулентності мікроорганізмів, присутності провокуючих чинників. Механізм розвитку запалення очеревини включає наступні моменти:

 • парез кишечника (відсутність перистальтики), що веде до порушення всмоктувальної функції очеревини, в результаті чого організм зневоднюється і втрачає електроліти;
 • дегідратація веде до зниження тиску, що закінчується прискореним серцебиттям і задишкою;
 • швидкість розвитку запального процесу і його поширеність прямопропорційні кількості патогенних мікробів і вираженості інтоксикації;
 • мікробну інтоксикацію доповнює аутоинтоксикация.

Відомо безліч класифікацій запалення очеревини. На сьогоднішній день застосовується класифікація, рекомендована ВООЗ:

 • гострий перитоніт;
 • хронічне запалення очеревини.

Залежно від етіологічного чинника:

 • асептичне запалення очеревини;
 • мікробний (інфекційний) перитоніт.
 • запальний;
 • перфоративного (прорив внутрішніх органів);
 • травматичний;
 • після операції;
 • гематогенний;
 • лімфогенний;
 • криптогенний.
 • серозний перитоніт;
 • геморагічний;
 • фібринозний;
 • гнійний перитоніт;
 • гнильний або іхорозний.

Залежно від поширення запалення:

 • відмежований (аппендикулярний, поддіафрагмальний, подпечоночний та інші);
 • поширений:
  • дифузний - поразка очеревини охопило 2 поверху порожнини живота;
  • розлитої - запалення очеревини більше двох областей порожнини живота;
  • загальний - запальний процес поширений по всій площі очеревини.

Вірусний перитоніт у людей не розвивається, він діагностується тільки у тварин (кішки, собаки).

При перитоніті симптоми дуже різноманітні, але мають ряд схожих ознак. Клініка даного захворювання залежить від його стадії і первинної патології, віку пацієнта, проведеного раніше лікування і наявності важких супутніх процесів. Особливо уваги потребує хворі похилого віку, у яких запалення очеревини протікає стерто і атиповий. Ознаки перитоніту об'єднуються в ряд характерних синдромів.

Даний синдром притаманний кожній формі запалення очеревини. Локалізація болю, її іррадіація і характер залежить від первинного захворювання. Наприклад, в разі прориву виразки шлунка або дванадцятипалої кишки виникає дуже різкий біль, як удар ножем (кинджальний біль), пацієнт може знепритомніти. При цьому больовий синдром локалізується в надчеревній області. У разі перфорації червоподібного відростка хворий вказує на локалізацію больових відчуттів в клубової області справа.

Як правило, раптовий різкий біль і бурхливий розвиток захворювання аж до шокоподібного стану спостерігаються при таких гострих хірургічних патологіях, як странгуляційна кишкова непрохідність, панкреонекроз, прорив кишкової пухлини, тромбоз брижових вен. У разі запального захворювання клінічна картина наростає поступово. Інтенсивність болю залежить від тривалості перитоніту.

Максимальну вираженість больовий синдром має на початку захворювання, при цьому болі посилюються при найменшому русі пацієнта, зміні положення тіла, чханні або кашлі, і навіть при диханні. Хворий приймає вимушене положення (на хворому боці або на спині), з приведеними до живота і зігнутими в колінах ногами, намагається не ворушитися, кашляти і стримує дихання. Якщо первинний осередок розташовується у верхньому відділі живота, біль іррадіює в лопатку або спину, надключичную область або за грудину.

При перитоніті розлади кишечника і шлунка проявляються у вигляді нудоти і блювоти, затримкою стільця і ​​газів, втратою апетиту, помилкових позивів на дефекацію (тенезми), діареї. На початку захворювання нудота і блювота виникають рефлекторно, унаслідок роздратування очеревини.

У міру подальшого прогресування запалення очеревини наростає кишкова недостатність, що веде до порушення моторно-евакуаторної функції (ослаблення, а потім і повна відсутність перистальтики), і проявляється затримкою стільця і ​​газів. Якщо запальний осередок локалізований в малому тазі, приєднуються тенезми, багаторазовий рідкий стілець і розлади сечовипускання. Подібна симптоматика характерна для ретроцекального флегмонозного або гангренозного апендициту.

Вночі (як водиться) швидкою допомогою доставлена ​​молода жінка 30 років. Скарги на дуже сильний біль внизу живота протягом 5 - 6 годин. Болі згодом стають інтенсивнішими, що тягнуть, часом ріжучі. Температура 38 градусів, є нудота, була блювота кілька разів, часте і хворобливе сечовипускання. В першу чергу викликали чергового гінеколога. При огляді живіт напружений, болючий в нижніх відділах, симптом Щоткіна - Блюмберга позитивний, більше в клубової області справа. Під час гінекологічного огляду матка не збільшена, еластична, зміщення за шийку резкоболезненни. Область придатків резкоболезненна, промацати можливі запальні освіти не представляється можливим. Задній звід вибухає, резкоболезненний при пальпації. При проведенні пункції через задній піхвовий склепіння отримано велику кількість каламутній перитонеальній рідині (більше 50 мл). Попередній діагноз: Пельвіоперитоніт (запалення очеревини в малому тазу) Гострий правобічний аднексит? Я викликала на консультацію хірурга. Хірург дуже досвідчений, промацав живіт і зі словами: «Не моє» пішов до себе. Протягом двох годин хворий проводилася інфузійна терапія. Через 2 години стан пацієнтки не покращився, больовий синдром зберігається. Прийняла рішення про діагностичної лапаротомії. Хірург асистувати відмовився. Після розтину черевної стінки і огляду придатків (невелика гіперемія маткової труби праворуч - легкий сальпінгіт), в операційній з'являється хірург (мабуть, щось підказувало, що може бути «це його») і встає до столу. Він проводить ревізію кишечника, в першу чергу сліпої кишки і виявляє гангренозний ретроцекального апендицит. Виконується апендектомія, черевна порожнина дренується. Післяопераційний період без особливостей.

Цей випадок я привела як приклад: легко пропустити перитоніт навіть, здавалося б, при такому банальному захворюванні, як апендицит. Червоподібний відросток не завжди розташовується типово, недарма хірурги кажуть, що апендицит - мавпа всіх хвороб.

Інтоксикаційний-запальний синдром

Типовими ознаками даного синдрому служать температура, яка підвищується до 38 градусів і вище, лихоманка чергується з ознобом, зростання лейкоцитів в периферичної крові і прискорення ШОЕ. Частішає дихання, його частота перевищує 20 дихальних рухів в хвилину, частішає пульс (вчащає) до 120 - 140 в хвилину. Характерно, що частота серцебиття не відповідає підвищує температурі (пульс випереджає температуру).

Даний синдром обумовлений безліччю ознак, які виявляються під час огляду хворого, пальпації та аускультації живота, визначення пульсу, кров'яного тиску і частоти дихання:

Вперше страдницьке обличчя, характерне для поширеного запалення очеревини, описав Гіппократ. Риси обличчя пацієнта загострюються внаслідок дегідратації (зневоднення), на обличчі страдницький вираз. Шкірні покриви бліді, часом землистого або сірого відтінку, слизові сухі, жовтушність склер. У міру прогресування хвороби з'являється ціанотичний колір шкіри. На лобі виступають краплі поту, особливо після кожного больового нападу.

Рухливість черевної стінки під час дихання оцінюється при огляді живота. Живіт або обмежено бере участь в диханні, або не бере зовсім. Можлива зміна форми живота (асиметрія або втягнути - напруження черевних м'язів).

При вислуховуванні кишечника визначається ослаблена перистальтика або повна її відсутність (гробова тиша), поява патологічних кишкових шумів. Перкуторно (вистукування черевної порожнини): зникає печінкова тупість, по всі області живота визначається тимпаніт (барабанний звук). У деяких випадках можливе визначити накопичилася рідина.

При тому, що промацує передньої стінки живота визначається її хворобливість, як правило, різка, живіт напружений - доскообразний в разі прориву полого органу, визначається симптом Щоткіна - Блюмберга (ознака подразнення очеревини). Можливо відсутність напруги м'язів живота, що спостерігається у пацієнтів старечого віку, при виснаженні, в разі сильного сп'яніння або заочеревинному або тазовому розташуванні первинного вогнища.

Характерна ознака подразнення очеревини - це симптом Щоткіна - Блюмберга. Під час проведення пальпації живота пацієнт відчуває біль, а після натискання в місці найбільшого болю і різкого відібрання руки лікарем біль значно посилюється.

При проведенні ректального і вагінального дослідження можна промацати інфільтрат, абсцес (гнійник) або скупчення запальної рідини в малому тазу. У жінок визначається хворобливість, згладжена або вибухне заднього піхвового склепіння.

Діагностика черевного перитоніту включає ретельний збір анамнезу та оцінку скарг пацієнта. Уточнюються хронічна патологія органів травлення, як почалося дане захворювання, його перебіг, вираженість больового і інтоксикаційного синдромів, давність захворювання (до 24 годин, дві доби або 72 і більше годин). При клінічному огляді оцінюється пульс (до 120), артеріальний тиск (відзначається зниження), частота дихання і живіт. Пальпируется черевна стінка, вислуховується порожнину живота, визначаються ознаки роздратування очеревини. З лабораторних методів дослідження використовують:

 • загальний аналіз крові (зростання лейкоцитів до 12000 і вище або зниження лейкоцитів до 4000 і нижче, зсув формули вліво, прискорення ШОЕ);
 • біохімічний аналіз крові (альбумін, печінкові ферменти, цукор, ферменти підшлункової залози та інше);
 • загальний аналіз сечі;
 • визначається кислотно-лужний стан.

Інструментальні методи обстеження:

 • УЗД органів черевної порожнини (за показаннями і малого таза);
 • рентгенографія черевної порожнини (при прориві виразки - наявність вільного газу, при непрохідності кишечника - чаші Клойбера);
 • лапароцентез (пунктирование черевної порожнини - отримання масивного випоту);
 • пункція через задній піхвовий склепіння (при запальних процесах малого таза);
 • діагностична лапароскопія.

Терапія даного ускладнення вимагає негайної госпіталізації та, як правило, екстреного оперативного втручання. Захворювання ні за яких умов не повинно лікуватися амбулаторно, так як протягом цієї хвороби непередбачуване і, крім хірургічного втручання вимагає нагляду за пацієнтом як до, так і після операції.

Лікування перитоніту має бути своєчасним і комплексним і складається з декількох етапів:

 • передопераційна підготовка;
 • оперативне втручання;
 • інтенсивна терапія і моніторинг після проведеної операції.

Підготовка до оперативного втручання повинна бути повною і тривати не більше 2, максимум 3 годин. У передопераційну підготовку входить:

 • катетеризація центральної вени (установка підключичної катетера);
 • катетеризація мочевіка;
 • спорожнення шлунка (видалення шлункового вмісту за допомогою шлункового зонду);
 • масивна інфузійна терапія колоїдів і кристалоїдів не менше 1,5 літрів (відшкодування об'єму циркулюючої крові, нормалізація розладів мікроциркуляції, боротьба з метаболічним ацидозом);
 • підготовка до наркозу (премедикація);
 • введення антибіотиків (препарати перед операцією підбираються емпірично);
 • антіферментная терапія;
 • нормалізація діяльності серцево-судинної системи;
 • підтримка роботи печінки і нирок.

Оперативне втручання переслідує такі цілі:

 • ліквідувати первинний осередок, який викликав запалення очеревини;
 • очищення порожнини живота;
 • декомпресія кишечника;
 • ефективне дренування порожнини живота.

Знеболення для операції проводиться в кілька етапів. Переважно ендотрахеальний наркоз, в крайньому випадку проводиться спинномозкова анестезія (СМА). При проведенні СМА в субдуральному просторі відставляють катетер, через який вводяться місцеві анестетики (лідокаїн) в післяопераційному періоді, що знижує необхідність застосування наркотичних препаратів.

При запаленні очеревини проводиться серединна лапаротомія (розріз від лобка до пупка і вище, до грудини), що забезпечує хороший доступ до всіх поверхах черевної порожнини.

Після розрізу передньої черевної стінки проводять ревізію органів живота і встановлюють першоджерело захворювання. Подальше оперативне втручання проводиться в залежності від ситуації. У разі прориву або розриву органу вшиваються рана, при запаленні (апендицит, пиовар та інше) орган видаляється. При кишкової непрохідності здійснюється резекція кишечника з накладенням анастомозу, а в разі гнійного запалення очеревини формують ентеростоми.

З черевної порожнини видаляється випіт, після його ліквідації порожнину живота неодноразово промивають антисептичними розчинами (хлоргексидин, диоксидин, фурациллин) і осушують.

У тонку кишку вводиться трубка з численними бічними отворами. Введення здійснюється через ніс, пряму кишку або ентерит (необхідно для виведення газів з кишечника).

Дренаж черевної порожнини здійснюють силіконовими або гумовими трубками (виводяться на передню черевну стінку), які повинні забезпечувати видалення випоту з усіх відділів живота.

Операція закінчується ушиванием післяопераційної рани або накладенням лапаростоми. При лапаростоміі черевна стінка НЕ ​​вшиваються, зближуються лише краю рани спеціальними швами.

Ведення післяопераційного періоду повинно проводитися під моніторингом, бути повним і адекватним, з швидкою зміною призначень і тактики в разі відсутності позитивний динаміки.

Післяопераційне ведення пацієнтів включає:

 • адекватне знеболювання;
 • проведення інтенсивної інфузійної терапії (до 10 літрів на добу);
 • проведення дезінтоксикаційної терапії (гемодіаліз і лимфосорбция, введення сечогінних препаратів, гемосорбція, промивання черевної порожнини через дренажі або санація через лапаро);
 • призначення антибіотиків в максимальних дозах, шлях введення внутрішньовенний (поєднання цефалоспоринів з аміноглікозидами і метронідазолом);
 • иммунокоррегирующая терапія;
 • попередження парезу кишечника (введення прозерину) і синдрому кишкової недостатності (введення атропіну, препаратів калію);
 • нормалізація роботи всіх органів і систем;
 • попередження ускладнень.

Догляд і спостереження за хворим після операції

Догляд за пацієнтом починається відразу ж після завершення операції і повинен тривати до відновлення працездатності хворого. У зв'язку з цим в післяопераційному періоді виділяють 3 фази (умовно):

 • рання - триває від 3 до 5 днів;
 • пізня - перші 2 - 3 тижні (перебування в стаціонарі до виписки);
 • віддалена - до моменту виходу на роботу або отримання інвалідності.

Післяопераційний догляд у ранній фазі

Пацієнта на каталці перевозять в палату інтенсивної терапії, де його з обережністю перекладають на спеціальну функціональне ліжко з чистою постільною білизною. Хворому забезпечують тепло і комфорт. В ноги, на ковдру, поміщається тепла грілка, а на післяопераційну рану міхур з льодом (не більш, ніж на півгодини), який запобіжить кровотеча з рани і дещо зменшить біль.

Пацієнту в ліжку надають положення Фоулера - головний кінець піднімають на 45 градусів, а ноги злегка згинають в колінних і тазостегнових суглобах. Якщо хворий знаходиться без свідомості (під наркозом) його укладають горизонтально, прибравши подушку з-під голови. Щоб уникнути западання язика голову кілька закидають і виводять нижню щелепу. У перші 2 - 3 доби після операції хворому призначається голод і строгий постільний режим. При необхідності продовжують штучну вентиляцію легенів, а в разі задовільного стану пацієнта йому періодично проводять інгаляції зволоженого кисню.

Перша зміна пов'язки здійснюється на 2 добу, під контролем лікаря. Якщо пов'язка збилося або посилився кровотеча з рани, перев'язку проводять раніше. Мед. сестра стежить не тільки за пульсом, частотою дихання, тиском (щогодини) і температурою, а й контролює виділення сечі (сечовий катетер після операції залишають ще на 2 - 3 дні) і кількість і характер виділень по дренажу. Дренажі періодично промиваються, зміна пов'язок у дренажів здійснюється лікарем.

Харчування пацієнта після операції починають з 2-х діб і парентеральним шляхом (інфузійна терапія). В основному парентеральне харчування включає введення 10% глюкози і амінокислотних солей. Обсяг інфузій розраховується за формулою: 50 - 60 мл / кг маси тіла пацієнта.

У першу добу після операції хворому не дають пиття, а для полегшення спраги губи обтирають вологою серветкою. Як тільки встановлюється перистальтика (зазвичай на 2 добу), пацієнту дозволяється пити (по 1 чайній ложці води щогодини) і переходять до ентерального харчування (введення рідкої їжі і сумішей через назогастральний зонд).

Небажано тривале перебування пацієнта в ліжку (гіподинамія провокує виникнення післяопераційних ускладнень). З урахуванням стану хворого приступають до його ранньої активізації.

До кінця першої доби пацієнт повинен починати активно вести себе в ліжку (повертатися, згинати, розгинати кінцівки). На 2 - 3 післяопераційні добу пацієнт спочатку вмощується в ліжку, потім, після кількох глибоких вдихів - видихів і відкашлювання він повинен встати і пройтися по палаті, після хворого вкладають у ліжко. Підйому хворого допомагає мед. сестра. У міру поліпшення стану і зменшення болю, хворий розширює режим згідно з вказівками лікаря.

Як тільки у пацієнта встановлюється постійна перистальтика, налагоджується відходження газів і з'являється стілець, його переводять на самостійне харчування. Їжу приймають кімнатної температури, дрібно, до 6 разів на день, невеликими порціями.

 • Протягом першого тижня харчування повинно бути рідким (бульйони: вода після закипання зливається і замінюється новою, яйце всмятку, киселі і желе, пюре з овочів з невеликою кількістю вершкового масла).
 • На 3 - 4 добу в меню хворого включають протертий сир, яловичину, баранину, курку і рибу в протертому вигляді, слизові каші та супи (рисова, вівсяна). Виключається груба клітковина і трудноперевариваемие і дратівливі травний тракт продукти (бобові, капуста, редька і редис, жилаве м'ясо, шкіра і хрящі птиці і риби, холодні напої). Надходження жирів повинно бути за рахунок рослинних масел, сметани та вершків, невеликої кількості вершкового масла. Обмежуються легкозасвоювані вуглеводи (мармелад і мед, варення, зефір, шоколад та інше). Хліб підсушений або вчорашньої випічки включають в меню по 5 - 7 добу.
 • Вільний режим (прогулянки по відділенню і на території лікарні) призначається на 6 - 7 добу. При сприятливому перебігу післяопераційного періоду шви знімають на 8 - 9 добу, а дренажі видаляють на 3 - 4. Виписка пацієнта, як правило, проводиться в день зняття швів.

Після виписки пацієнт повинен дотримуватися ряд лікарських рекомендацій:

 • обмеження підйому тяжкості (не більше 3 кг) і важкого фізичного навантаження протягом 3 місяців;
 • статевий спокій до 1.5 місяців;
 • виконання лікувальної гімнастики (тренування дихальної та серцево-судинної системи, зміцнення м'язів живота і попередження розвитку гриж, відновлення працездатності).

Реабілітації хворого сприяють ходьба на лижах, піші прогулянки, ближній туризм, плавання. Також пацієнтові рекомендують санаторне лікування.

У харчуванні хворий повинен дотримуватися роздрібненості (до 5 разів на день), не переїдати, але і не голодувати. Їжу рекомендується відварювати, готувати на пару, гасити або запікати (без скоринки). Обмежити споживання продуктів, що дратують шлунково-кишковий тракт (прянощі, перець, маринади і соління, гіркі і кислі овочі: щавель, редька, часник, цибуля, редис). Слід відмовитися від тугоплавких жирів (маргарин, сало, копченості) і обмежити споживання цукру (цукерки, варення) і здобної випічки.

До ранніх ускладнень перитоніту, які можуть виникнути в гострому періоді в разі відсутності своєчасного лікування, відносяться стану, що загрожують життю:

 • інфекційно-токсичний шок;
 • гостра судинна недостатність і колапс;
 • кровотеча;
 • розвиток сепсису;
 • гостра ниркова недостатність;
 • гангрена кишечника;
 • набряк головного мозку;
 • дегідратація;
 • набряк легенів;
 • ДВС-синдром;
 • смерть хворого.

Віддалені наслідки перитоніту (після оперативного лікування):

 • освіту внутрішньочеревних спайок;
 • безпліддя (у жінок);
 • міжкишковий абсцес;
 • евентрація кишечника;
 • вентральна грижа;
 • парез кишечника і його непрохідність.

Прогноз після перенесеного перитоніту багато в чому залежить від тривалості клінічної картини до надання медичної допомоги, поширеності поразки очеревини, віку хворого і супутньої патології. Летальність при даному ускладненні досі залишається на високому рівні, так, при розлитому запаленні очеревини вона досягає 40%. Але при своєчасної та адекватної терапії, ранньому оперативному втручанні з дотриманням всіх вимог проведення операції при даному ускладненні, успішний результат спостерігається в 90% випадків і більше.

Лікар акушер-гінеколог Анна Созинова

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

28 + = 36