ознаки запалення легенів

Перші ознаки пневмонії у дітей і дорослих

Пневмонія - захворювання, яке має інфекційне походження і характеризується запаленням легеневої тканини при виникненні провокуючих фізичних або хімічних факторів, таких як:

 • Ускладнення після вірусних захворювань (грип, ГРВІ), атипові бактерії (хламідії, мікоплазма, легионелла)
 • Вплив на дихальну систему різних хімічних агентів - отруйних парів і газів (див. Хлор у побутовій хімії небезпечний для здоров'я)
 • Радіоактивне випромінювання, до якого приєднується інфекція
 • Алергічні процеси в легенях - алергічний кашель, ХОЗЛ, бронхіальна астма
 • Термічні фактори - переохолодження або опіки дихальних шляхів
 • Вдихання рідин, їжі або сторонніх тіл може стати причиною аспіраційної пневмонії.

Причиною розвитку пневмонії є виникнення сприятливий умов для розмноження різних хвороботворних бактерій в нижніх дихальних шляхах. Оригінальний збудник запалення легенів - гриб Аспергилл, колишній винуватцем раптових і загадкових смертей дослідників єгипетських пірамід. Власники домашніх птахів або любителі міських голубів можуть захворіти хламідійної пневмонією.

На сьогодні всі пневмонії ділять на:

 • Позагоспітальні, що виникають під впливом різних інфекційних і неінфекційних агентів поза стінами лікарень
 • госпітальні, які викликають внутрішньолікарняні мікроби, часто дуже стійкі до традиційного антибактеріальну му лікуванню.

Частота виявлення різних інфекційних збудників при позалікарняних пневмоніях представлена ​​в таблиці.

При підтвердженні діагнозу в залежності від типу збудника, віку хворого, наявності супутніх захворювань проводиться відповідна терапія, в важких випадках лікування необхідно здійснювати в умовах стаціонару, при легких формах запалення госпіталізація хворого не обов'язкова.

Характерні перші ознаки пневмонії, широту запального процесу, гостре розвиток і небезпека серйозних ускладнень при несвоєчасному лікуванні - є основними причинами термінового звернення населення за медичною допомогою. В даний час досить високий рівень розвитку медицини, вдосконалені методи діагностики, а також величезний перелік антибактеріальних препаратів широкого спектра дії значно знизили рівень смертності від запалення легенів (див. Антибіотики при бронхіті).

Типові перші ознаки пневмонії у дорослих

Основним симптомом розвитку запалення легенів є кашель, зазвичай він спочатку сухий, нав'язливий і постійний (див. Від кашлю, відхаркувальні засоби при сухому кашлі), але в рідкісних випадках кашель на початку захворювання може бути рідкісним і не сильним. Потім по мірі розвитку запалення кашель при пневмонії стає вологий з виділенням слизисто-гнійної мокроти (жовто-зеленого кольору).

Будь-яке простудне вірусне захворювання не повинно тривати більше 7 днів, а різке погіршення стану через 4-7 днів після початку ГРВІ або грипу вказує на початок запального процесу в нижніх дихальних шляхах.

Температура тіла може бути дуже високою до 39-40С, а може залишатися субфебрильною 37,1-37,5С (при атипової пневмонії). Тому навіть при невисокій температурі тіла, кашлі, слабкості і інших ознаках нездужання, слід в обов'язковому порядку звернутися до лікаря. Насторожити повинен повторний стрибок температури після світлого проміжку під час перебігу вірусної інфекції.

Якщо у хворого дуже висока температура, то одним з ознак наявності запалення в легенях є неефективність жарознижуючих препаратів.

Біль при глибокому вдиху і кашлю. Саме легке не болить, так як позбавлене больових рецепторів, але залучення до процесу плеври, дає виражений больовий синдром.

Крім простудних симптомів у хворого спостерігається задишка і блідість шкірних покривів.

Загальна слабкість, підвищене потовиділення, озноб, зниження апетиту також характерні для інтоксикації і початку запального процесу в легенях.

Якщо подібні симптоми з'являються або в розпал застуди, або через кілька днів після поліпшення, це можуть бути першими ознаками пневмонії. Хворому слід негайно звернутися до лікаря, щоб пройти повне обстеження:

 • Здати аналізи крові - загальний і біохімічний
 • Зробити рентгенографію грудної клітини, при необхідності і комп'ютерну томографію
 • Здати мокроту на посів і визначення чутливості збудника до антибіотиків
 • Здати мокроту на посів і мікроскопічне визначення мікобактерій туберкульозу

Основні перші ознаки пневмонії у дітей

Симптоми пневмонії у дітей мають кілька особливостей. Уважні батьки можуть запідозрити розвиток запалення легенів при наступних захворюваннях у дитини:

Температура тіла вище 38С, що триває понад три дні, не збивати жарознижувальними засобами, також може бути і не висока температура до 37,5, особливо у маленьких дітей. При цьому виявляються всі ознаки інтоксикації - слабкість, підвищена пітливість, відсутність апетиту. Маленькі діти (як і літні люди), можуть не давати високих стрибків температури при запаленні легенів. Це пов'язано з недосконалістю терморегуляції і незрілістю імунної системи.

Спостерігається прискорене поверхневе дихання: у малюків до 2 місячного віку 60 вдихів в хв., До 1 року 50 вдихів, після року 40 вдихів в хв. Найчастіше дитина мимовільно намагається лягати на один бік. Батьки можуть помітити ще одна ознака запалення легенів у дитини, якщо роздягнути малюка, то при диханні з боку хворого легкого можна помітити втягнення шкіри в проміжках між ребрами і відставання в процесі дихання одного боку грудної клітки. Може з'явитися порушення ритму дихання, з періодичними зупинками дихання, змінами глибини і частоти дихання. У немовлят задишка характеризується тим, що дитина починає кивати головою в такт дихання, малюк може витягати губи і роздувати щоки, можуть з'являтися пінисті виділення з носа і рота.

Запалення легенів, викликане микоплазмой і хламідіями відрізняються тим, що спочатку захворювання проходить як застуда, з'являється сухий кашель, нежить, першіння в горлі, але наявність задишки і стабільно високої температури повинні насторожити батьків на предмет розвитку пневмонії.

Через першіння в горлі спочатку може з'являтися тільки покашлювання, потім кашель ставати сухим і болісним, який посилюється при плачі, годуванні дитини. Пізніше кашель стає вологим.

Діти з пневмонією стають вередливими, плаксивими, млявими, у них порушується сон, іноді можуть зовсім відмовлятися від їжі, а також з'явитися діарея і блювота, у немовлят - відрижки і відмова від грудей.

В загальному аналізі крові виявляються зміни, що вказують на гострий запальний процес - підвищена ШОЕ, лейкоцитоз, нейтрофільоз. Зрушення лейкоформули вліво зі збільшенням паличкоядерних і сегментоядерних лейкоцитів. При вірусної пневмонії поряд з високим ШОЕ спостерігається збільшення лейкоцитів за рахунок лімфоцитів.

При своєчасному зверненні до лікаря, адекватної терапії і належному догляді за хворою дитиною або дорослим, пневмонія не призводить до серйозних ускладнень. Тому при найменшій підозрі на запалення легенів слід якомога раніше надати медичну допомогу хворому.

Добрий вечір. У нас така проблема синові 7 років отліжался в лікарні з пневмонією 10 дней.Походіл в школу тиждень і знову кашель сухий, дуже сильна пітливість і усталость.Агрессіі дуже багато. У лікарні Кодола 2 антібіотікамі.Сделалі рентген діагноз лівостороння пневмонія на фоні загострення. І ось знову що робити скажіте.Подскажіте хорошого пульмонолога .Ми з Алмати.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Пневмонія - перші ознаки хвороби

Важке поширене захворювання. Зустрічається в будь-якому віці і в будь-якій точці земної кулі. Особливо воно небезпечне для людей похилого віку, в осіб з супутніми захворюваннями (цукровий діабет, захворювання серця), в післяопераційний період, з онкологічними та гематологічними хворобами. Існує безліч типів пневмоній, що відрізняються за ступенем тяжкості від легких до важких, або навіть, тих, які можуть закінчитися летальним результатом.

Пневмонія (запалення легенів) - захворювання, викликане інфекцією, при якому запалюються нижні дихальні шляхи, тобто легкі з обов'язковим ураженням альвеол.

Основними причинами пневмонії є бактерії:

 • На першому місці стоїть пневмокок (стрептокок пневмонії);
 • другим за значимістю збудником являєся гемофільна паличка;
 • стафілокок золотистий зазвичай викликає пневмонію при грипі. Вірус грипу створює сприятливі умови для впровадження стафілокока в легеневу систему людини.
 • дрібні бактерії (Мікоплазма, хламідії, легіонелли) - викликають пневмонію в замкнутих просторах (гуртожитках, казармах, в навчальних закладах).

Друга група названа лікарняними або нозокоміальнимі. Характеризуються як правило тяжким перебігом та високим відсотком летальності. Основними джерелами є грамнегативнімікроорганізми: Е. Coli, Klebsiella, Proteus.

Ще однією причиною виникнення пневмоній є анаеробна інфекція, в основному у важких реанімаційних хворих.

віруси - створюють в верхніх дихальних шляхах сприятливі умови для розмноження вищеперелічених бактерій.

гриби - викликають як правило важкий перебіг, зазвичай у поєднанні з бактеріальною флорою. Найчастіше зустрічається у хворих з імунодефіцитом.

За ступенем поширення

 • Одностороння (уражено одну легеню);
 • двостороння (уражено обидва легенів);
 • вогнищева пневмонія (заражено невеликий простір);
 • сегментарна (заражено одне або кілька сегментів);
 • часткова (вражена велика частина легкого);
 • зливна (дрібні поразки зливаються в більші);
 • тотальна (уражено повністю все легке).

По взаємодії з іншими хворобами

 • Первинна (проявляється як самостійне захворювання);
 • вторинна (з'являється на тлі іншої інфекції).

Позалікарняна - первинна, домашня;

нозокомиальная - лікарняна, госпітальна;

імунодефіцитні - ВІЛ-інфекція, вроджений імунодефіцит.

Фактори, що сприяють розвитку захворювання:

Дорослі люди хворіють рідше, ніж діти, проте факторів у них для захворювання набагато більше. А саме:

 • переохолодження;
 • шкідливі звички - куріння, наркоманія, алкоголізм;
 • серцева недостатність, ендокринні захворювання;
 • наркоз;
 • газ або пил, що дратують дихальні шляхи.
 • Задишка, кашель з мокротою, підвищена температура - можливо у вас пневмонія, дуже небезпечна для вашої дитини. Дізнайтеся, які перші ознаки пневмонії у дітей.
 • Важко дихати, долає слабкість і пітливість, мучить озноб - обов'язково зверніться до пульмонолога! Прочитайте, як вчасно виявити туберкульоз і успішно його вилікувати.

Перші ознаки і симптоми у дорослих

гостра пневмонія це важкий процес ураження легеневої тканини, характеризується великою величиною і тяжкістю перебігу хвороби.

При легкому перебігу наступні ознаки:

 • Задишка після фізичних навантажень;
 • Кашель з важко відокремлюємо слизисто-гнійної мокротою;
 • Підвищення температури до 38.5 С;
 • Частота дихання не більше 20 в 1 хвилину;
 • Незначна тахікардія;
 • Рентген - інфільтрація легеневої тканини в межах 1, 2 сегментів;
 • В аналізі крові - незначний лейкоцитоз.
 • Виражена інтоксикація - адинамія, ціаноз, дезорієнтація, марення;
 • Підвищення температури тіла вище 39,0 С;
 • Приватне поверхневе дихання, більше 30 в хвилину;
 • Підвищення частоти ударів серця до 120;
 • Артеріальний тиск нижче 100/60 мм. рт. ст .;
 • Рентген - велика поразка, більше однієї частки, можливий плевральнийвипіт;
 • В аналізі крові - високий лейкоцитоз.

середній ступінь - є проміжною ланкою між легким і важким перебігом.

Золотий стандарт діагнозу складається з 5-ти ознак:

 1. Гострий початок хвороби, супроводжується підвищенням температури.
 2. кашель і виділення слизисто-гнійного мокротиння.
 3. Скорочення легеневого перкуторного звуку і поява аускультативних феноменів над ураженою ділянкою легені (диханнявезикулярне ослаблене, бронхіальне дихання, крепітація).
 4. Лейкоцитоз з нейтрофільний зсув вліво.
 5. Рентген - інфільтрат у легенях.

хронічна пневмонія - це хронічне запалення дихальних шляхів, що викликає деформацію бронхіального дерева і заміщає функціональну тканину на сполучну.

Ознаками хронічного перебігу - болі в грудній клітці, зниження ваги хворого, слабкість, пітливість, кашель з виділенням мокроти, проте підтвердити офіційно цю хворобу може тільки лікар, після того, як хворий пройде обстеження.

Якщо простуда затягнулася, ви відчуваєте слабкість, мучать болі в грудній клітці, не проходить кашель з мокротою, тримається висока температура, відчувається постійна задишка, то вам треба терміново звернутися до лікаря. Всі ці симптоми свідчать про те, що у Вас, можливо, пневмонія.

Основні методами діагностики:

 • Аускультація - притуплення перкуторного звуку, зміна характеру дихання, вологі хрипи, іноді крепітація;
 • Загальний аналіз крові - виражений лейкоцитоз, збільшення п / я нейтрофілів до 30%, збільшення ШОЕ;
 • Рентгенографія грудної клітини - визначається затемнення легеневої тканини - пайова, сегментарно, полісегментарне;
 • Біохімічний аналіз крові - діагностика, в ході якої можна дізнатися про стан внутрішніх органів, потреби організму в мікроелементах, стані метаболізму;
 • аналіз мокротиння - діагностика хвороб легеневих тканин.
 • Безсоння, задишка, пітливість - що це, просто втома? Краще пройти діагностику саркоїдозу легенів і убезпечити себе від важких ускладнень.
 • Погіршення стану, часті рецидиви застуди - лікар визначив трахеїт. На допомогу вам додаткова інформація про процедурах і народні засоби при цьому захворюванні.
 1. Пневмонія позалікарняна, пневмококової, в нижній частці правої легені (сегменти 9 - 10). Перебіг середньої тяжкості. Фаза розпалу. Ускладнення: Ексудативний серозно-гнійний плеврит. Дихальна недостаточнойсть 2 ступеня.
 2. Пневмонія позалікарняна, стафілококова, в нижній і середній частках правої і верхній частці лівої легені. Важкий перебіг. Фаза розпалу. Ускладнення: Деструкція у верхній частці зліва. Ексудативний гнійний плеврит справа. Гостре легеневе серце, компенсований. Дихальна недостатність 3 ступеня. Токсичний гепатит, токсичний нефрит.

Він повинен провести клінічне, інструментальне і лабораторне обстеження, і тільки після того як результати будуть готові, доктор може точно сказати, чи є у вас пневмонія.

Для профілактики необхідні регулярні заняття спортом, здорове збалансоване харчування, утримання від шкідливих звичок, спостереження у лікаря.

Сподобалася стаття? Оцініть матеріал!

У Вас є питання або досвід з даної проблеми? Задайте питання або розкажіть про це в коментарях.

Чи не побачила такий тип пневмонії, як «аспирационная». У моєї дитини вона була в 2 місяці, на жаль. Коли дитина відригує, намагається вдихнути і захлинається цим молочком. Це страшно. кололи антибіотик, робили рентген, купа аналізів, вобщем, все по-дорослому. Дитина не кашляв, що не температурив, мабуть від того, що почали відразу лікуватися. Поменше б діткам хворіти, особливо на пневмонію.

Сайт «Пульмонологія» є науково-популярним, і призначений в першу чергу для хворих і їх близьких. Але стаття про пневмонії рясніє матеріалами, призначеними виключно для лікарів, наприклад, розділ: «Основні методами діагностики», яке неспеціалісту ні про що не говорить. Зате є інформація під назвою: «Приклад формулювання діагнозу», який тільки і потрібен лікаря для того, щоб записати його в історію хвороби, т. Е. Чистої води канцелярщина. У статті немає навіть вказівки на більш відоме у населення назва самої хвороби «запалення легенів».

Пневмонія - що це таке, причини, ознаки, симптоми у дорослих та лікування пневмонії

Пневмонія у дорослих (запалення легенів) - запалення нижніх дихальних шляхів різної етіології, що протікає з внутрішньоальвеолярної ексудацією і супроводжується характерними клініко-рентгенологічними ознаками. Основна причина розвитку захворювання - це легенева інфекція, що вражає всі структури легенів. Існує безліч типів пневмоній, що відрізняються за ступенем тяжкості від легких до важких, або навіть, тих, які можуть закінчитися летальним результатом.

Пневмонія (pneumonia) - це переважно гостре патологічний стан, обумовлений інфекційно-запальним ураженням легеневої паренхіми. При цьому захворюванні залучаються до процесу нижні дихальні шляхи (бронхи, бронхіоли, альвеоли).

Це досить поширене захворювання, діагностується приблизно у 12-14 дорослих осіб з 1000, а у літніх людей, чий вік перевалив за 50-55 років, співвідношення становить 17 1000. За частотою смертей пневмонія стоїть на першому серед всіх інфекційних захворювань місці.

 • Код МКХ-10: J12, J13, J14, J15, J16, J17, J18, P23

Тривалість захворювання залежить від ефективності призначеного лікування та реактивності організму. До появи антибіотиків висока температура знижувалася на 7-9 день.

Найчастіше запалення легенів викликають бактерії (пневмококи, гемофільна паличка, рідше - мікоплазми, хламідії), однак імовірність захворіти на пневмонію збільшується в періоди спалахів і епідемій гострих респіраторних вірусних інфекцій.

У літньому віці причиною пневмонії найчастіше стають пневмококи, стрептококи, мікоплазма, їх поєднання. Щоб не допустити помилок при постановці діагнозу робиться рентгенологічне дослідження легенів в кількох проекціях.

Серед причин, що викликають пневмонію у дорослих, на першому місці стоїть бактеріальна інфекція. Найчастіше збудниками є:

 • грампозитивнімікроорганізми: пневмококи (від 40 до 60%), стафілококи (від 2 до 5%), стрептококи (2,5%);
 • грамнегативнімікроорганізми: паличка Фридлендера (від 3 до 8%), гемофільна паличка (7%), ентеробактерії (6%), протей, кишкова паличка, легионелла і ін. (від 1,5 до 4,5%);
 • мікоплазми (6%);
 • вірусні інфекції (віруси герпесу, грипу і парагрипу, аденовіруси і т. д.);
 • грибкові інфекції.

Фактори ризику для розвитку пневмонії легенів серед дорослих:

 • Постійні стреси, які виснажують організм.
 • Неповноцінне харчування. Недостатнє вживання фруктів, овочів, свіжої риби, нежирного м'яса.
 • Ослаблений імунітет. Призводить до зниження бар'єрних функцій організму.
 • Часті простудні захворювання, що призводять до формування хронічного вогнища інфекції.
 • Куріння. При курінні стінки бронхів і альвеол покриваються різними шкідливими речовинами, не даючи сурфактанту і іншим структурам легкого нормально працювати.
 • Зловживання алкогольними напоями.
 • Хронічне захворювання. Особливо пієлонефрит, серцева недостатність, ішемічна хвороба серця.
 1. Позалікарняна пневмонія - найпоширеніший вид захворювання.
 2. Нозокоміальна або госпітальна пневмонія. До цієї форми відносять захворювання, що розвилося при знаходженні хворого в стаціонарі більше 72 годин.
 3. Атипова пневмонія. Різновид захворювання, що викликається атипової мікрофлорою (хламідіями, мікоплазмами, легионеллами і т.д.).
 4. Аспіраційна пневмонія - інфекційно-токсичний пошкодження легеневої паренхіми, що розвивається внаслідок попадання в нижні дихальні шляхи вмісту ротової порожнини, носоглотки, шлунка.

Залежно від етіології пневмонія буває:

Залежно від характеру перебігу хвороби:

Тип пневмонії по локалізації

 • лівостороння;
 • правобічна;
 • одностороння: уражено одну легеню;
 • двостороння: вражені обидва легких;

Ступеня тяжкості перебігу запального процесу:

За якими ознаками можна визначити запалення легенів в домашніх умовах? Початкові ознаки хвороби розпізнати не просто. Їх може зовсім не бути, проявлятися рідко або слабко виражена. Все залежить від виду збудника. Тому дуже важливо звернути увагу на зміни, що відбуваються в організмі.

Головними ознаками пневмонії у дорослих є кашель (бувають винятки) і біль в грудній клітці, які в залежності від етіології захворювання і його виду, можуть супроводжуватися тими чи іншими симптомами.

Перші ознаки пневмонії, які повинні насторожити людину:

 • слабкість кінцівок (відчуття, коли «ватяні ноги»);
 • незначні порушення температурного режиму;
 • сухий кашель;
 • задишка;
 • періодичні припливи, які змінює стан холодного поту.

Специфічною ознакою пневмонії у дорослої людини є почуття гострого болю в ділянці грудної клітки при здійсненні дихальних рухів і процесі кашлю.

Температура тіла може бути дуже високою до 39-40С, а може залишатися субфебрильною 37,1-37,5С (при атипової формі). Тому навіть при невисокій температурі тіла, кашлі, слабкості і інших ознаках нездужання, слід в обов'язковому порядку звернутися до лікаря.

Як проявляється у дорослих пневмонія, залежить від типу збудника, тяжкості недуги і ін. Характерні ознаки запалення легенів, гострий розвиток процесу, його протяжність і ймовірність прояву ускладнень при неправильній терапії - найголовніше причини негайного звернення пацієнтів до фахівців.

Майже кожен вид пневмонії має характерні особливості перебігу, обумовлені властивостями мікробного агента, тяжкістю перебігу хвороби і наявністю ускладнень.

Основні симптоми пневмонії у дорослих:

 • підвищена температура тіла;
 • кашель, спочатку захворювання сухий, у міру розвитку - з рясним мокротинням;
 • задишка;
 • підвищена стомлюваність, слабкість;
 • страх, викликаний нестачею повітря;
 • біль в грудній клітці.

Крім того, можуть спостерігатися такі другорядні ознаки пневмонії:

 • головний біль;
 • цианотичность (посиніння) губ і нігтів;
 • біль в м'язах;
 • швидка стомлюваність, задишка;
 • жар.

Якщо прогресує двостороння пневмонія, симптоми атипові, детально викладені нижче:

 • посиніння губ, кінчиків пальців;
 • важке, плутане дихання;
 • безперервний сухий кашель з відділенням мокротиння;
 • задишка, слабкість у всьому тілі;
 • відсутність апетиту.

Іноді пневмонія має стертий перебіг - без підвищення температури. Звертає на себе увагу лише слабкість, зниження апетиту, прискорене дихання, періодичний кашель. В такому випадку діагноз підтверджується тільки рентгенологічно.

 • підвищена температура;
 • слабкість;
 • кашель (Спочатку кашель сухий, потім відхаркувальні гнійні відділення з прожилками крові);
 • біль у грудях, під лопатками, голови.
 • Наростаюча задишка і кашель;
 • біль в суглобах і м'язових тканинах;
 • відсутність бронхіальної обструкції;
 • легенева гіпертензія;
 • різке схуднення;
 • відсутність температури і мокрота з кров'ю.
 • підвищення температури тіла до 40 С Цельсія;
 • задишка;
 • кашель;
 • сплутаність свідомості;
 • слабкість;
 • «Іржава» мокротиння;
 • біль в грудній клітці.

Якщо пацієнти звертаються до фахівців відразу після того, як хворіють, і після цього дотримуються призначеної схеми лікування, ускладнення, як правило, не розвиваються. Прояв ускладнень може бути пов'язано безпосередньо з хворобою, а також з прийомом ліків.

Можливі ускладнення пневмонії:

 • Розвиток гострої дихальної недостатності.
 • Плеврит - запалення оболонки легенів.
 • Абсцес легені - формування порожнини заповненої гнійним вмістом.
 • Набряк легенів.
 • Сепсис - поширення інфекції по всьому організму по кровоносних судинах.

Об'єктивними ознаками пневмонії, обумовленими лікарем при первинному огляді пацієнта, є поява локального укорочення перкуторного звуку, посилення бронхофонии, зміна характеру дихання за типом ослабленого і поява локальних дрібнопухирцевих хрипів, обмеженою крепитации.

Уже в перші години захворювання пацієнт з підозрою на пневмонію повинен бути підданий всебічному як лабораторному, так і інструментальному обстеженню. При діагностиці пневмонії вирішуються відразу кілька завдань:

 • диференціальна діагностика запалення з іншими легеневими процесами,
 • з'ясування етіології та ступеню тяжкості (ускладнень).

Самостійна діагностика пневмонії не тільки неможлива, але і вкрай небезпечна, адже почавши лікувати захворювання неправильно, можна прискорити його розвиток або спровокувати появу ускладнень.

 • прослуховування стетоскопом;
 • вимір температури тіла;
 • рентгенографія органів грудної клітини;
 • бронхоскопія, аналіз харкотиння;
 • загальний і біохімічний аналіз крові.

Незамінним для постановки точного діагнозу пневмонії є рентгенографія грудної клітки. Вона проводиться в прямій, а при необхідності і в бічній проекції і дозволяє не тільки встановити діагноз гострої пневмонії і виявити можливі ускладнення, а й оцінити ефективність лікування.

У деяких випадках необхідне проведення додаткових методів дослідження: комп'ютерної томографії органів грудної клітки, бронхоскопії, дослідження плевральної рідини (для виключення раку легені, туберкульозу легенів).

Лікуванням неускладнених форм пневмонії можуть займатися лікарі широкого профілю: терапевти, педіатри, сімейні лікарі та лікарі загальної практики.

При не важкою пневмонії у дорослих проводиться стаціонарне лікування. Воно полягає в комплексі наступних заходів:

 1. прийом препаратів, що розширюють бронхи для відходження мокроти;
 2. прийом антибіотиків, противірусних препаратів для боротьби зі збудником пневмонії;
 3. проходження курсу фізіотерапії;
 4. виконання лікувальної фізкультури;
 5. дотримання дієти, рясне пиття.

Середньотяжкий і тяжкий перебіг вимагає госпіталізації в терапевтичне або пульмонологічне відділення. Неускладнену пневмонію легкого ступеня можна перелічити амбулаторно під контролем дільничного терапевта або лікаря-пульмонолога, який відвідує хворого вдома.

Бажано проводити лікування в стаціонарі в наступних ситуаціях:

 • пацієнт старше 60 років;
 • наявність хронічних хвороб легенів, діабету, злоякісних пухлин, важкої серцевої або ниркової недостатності, низької маси тіла, алкоголізму або наркоманії;
 • неефективність початкової терапії антибіотиками;
 • вагітність;
 • бажання хворого або його родичів.

При пневмонії легенів антибіотики у дорослих доцільно застосовувати після того, як хвороба була підтверджена хоча б одним методом діагностики.

 • При легкому перебігу перевага віддається захищених пеніцилінів, макролідів, цефалоспоринів.
 • Важкі форми вимагають комбінації декількох антибіотиків: макролідів, фторхінолонів, цефалоспоринів.
 • Ефективність оцінюється через 2-3 дня. Якщо стан не покращився - це пряме показання змінити групу препаратів.

Крім антибактеріальної терапії призначається і жарознижувальну терапія. Жарознижуючі призначаються при підвищенні температури від 38,5 градусів:

Для розрідження мокроти застосовуються муколітики:

Фізіотерапевтичне лікування пневмонії у дорослих

Є цілий ряд процедур, які використовують при лікуванні патології, найбільш ефективними є:

 • ультразвукова аерозольна інгаляція з використанням муколитиков і антибіотиків;
 • електрофорез із застосуванням антибіотиків і відхаркувальних засобів;
 • дециметровому хвильове лікування легких;
 • УВЧ-терапія;
 • магнитофорез;
 • УФ-випромінювання;
 • масаж грудної клітки.

Лікувальні заходи проводяться до одужання пацієнта, що підтверджується об'єктивними методами - аускультацией, нормалізацією показників лабораторних та рентгенологічних досліджень.

Прогноз при пневмонії у дорослої людини безпосередньо залежить від ступеня вірулентності і патогенності збудника, наявності фонового захворювання, а також нормальної роботи імунної апарату людини. У більшості ситуацій пневмонія протікає сприятливо і закінчується повним клінічним і лабораторним одужанням пацієнта.

 1. Протягом усього періоду хвороби пацієнту необхідно дотримуватися постільного режиму.
 2. Необхідно повноцінне харчування, багате вітамінами. Якщо відсутні ознаки серцевої недостатності, корисно багато пити до 3 л на добу.
 3. У кімнаті має бути свіже повітря, світло, температура + 18С. При прибиранні кімнати слід виключити засоби, що містять хлор, не використовувати обігрівачі з відкритою спіраллю, оскільки вони сильно сушать повітря.

У період розсмоктування запального вогнища призначається фізіолікування:

 • индуктотермия;
 • мікрохвильова терапія;
 • електрофорез лідази, гепарину, хлориду кальцію;
 • теплові процедури (парафінові компреси).

Після одужання пацієнта рекомендують санаторно-курортне лікування в місцевих лісових санаторіях або місцях з теплим і вологим кліматом, на море. Корисно буде пройти курс рефлексотерапії, масажу, сеансів аероіонізації.

Дієта при пневмонії в період загострення:

 • нежирне м'ясо, курка, м'ясної і курячий бульйони;
 • нежирна риба;
 • молоко і кисломолочні продукти;
 • овочі (капуста, морква, картопля, зелень, цибулю, часник);
 • свіжі фрукти (яблука, груші, цитрусові, виноград, кавун), сухофрукти (родзинки, курага);
 • фруктові, ягідні та овочеві соки, морси;
 • крупи і макаронні вироби;
 • чай, відвар шипшини;
 • мед, варення.

Виключити такі продукти, як: алкоголь, копчені продукти, смажені, гострі і жирні страви, ковбаси, маринади, консерви, магазинні солодощі, продукти з концерагеннамі.

Після пневмонії, дуже важливим моментом є реабілітація, яка спрямована на приведення всіх функцій і систем організму в нормальний стан. Реабілітація після пневмонії також благотворно впливає на загальний стан здоров'я і надалі, що мінімізує ризик розвитку і повторення не тільки запалення легенів, а й інших захворювань.

Відновлення передбачає прийом медикаментозних засобів, фізіолікування, дієту, гартують процедури. Цей етап може тривати до 3-6 місяців, що залежить від тяжкості захворювання

Найкраща профілактика це ведення раціонального способу життя:

 1. Правильне харчування (фрукти овочі, соки), прогулянки на свіжому повітрі, щоб уникнути стресів.
 2. У зимовий і весняний час щоб уникнути зниження імунітету можна приймати комплекс полівітамінів, наприклад, Вітрум.
 3. Відмова від куріння.
 4. Лікування хронічних захворювань, помірне вживання алкоголю.

Пневмонія - небезпечне і неприємне захворювання дихальних шляхів, що супроводжується проявом специфічних ознак. На ці симптоми варто звертати увагу з метою збереження доброго самопочуття і підтримки здоров'я організму.

Додати коментар Скасувати відповідь

© Вся інформація на сайті "Симптоми і лікування" надана в ознайомлювальних цілях. Не займайтеся самолікуванням, а звертайтеся до досвідченого лікаря. | Угода |

Оставьте комментарий

− 5 = 4