Ознаки сказу у людей

Сказ (рабіес): причини, ознаки, симптоми і лікування

Сказ (рабіес) - це гостре, вірусне інфекційне захворювання, загальна для людини і тварин, якщо вчасно не вжити заходів, закінчується одним, летальним результатом.

Вірус називається Rabies virus. Потрапляє через слину зараженої тварини (собаки, лисиці, кішки, миші), в основному через укус або відкриту ранку.

У зовнішньому середовищі при різних температурах, вірус поводиться по різному, при нагріванні до температури 60 градусів, вірус гине за 15 хвилин, при цьому до низьких температурах вірус стійкий. Погано переносить промені сонця, ультрафіолет, багато дезінфікуючі засоби, етиловий спирт, при цьому стійкий до такого токсичної речовини як фенол.

Сказ викликає специфічний енцефаліт (запалення в мозку). Вірус заражає мозок і в кінцевому підсумку призводить до смерті. Після укусу скаженої тварини вірус осідає в м'язах і підшкірній клітковині. У більшості випадків під час інкубаційного періоду (зазвичай від одного до трьох місяців) вірус залишається близько до місця впливу. Потім вірус переміщається через периферичні нерви в мозок, а звідти майже в усі частини тіла.

Будь-яке ссавець може поширювати сказ. Найчастіше передається через слину кажанів, собак, лисиць, єнотів і скунсів. У Росії бродячі собаки є найбільш імовірним тваринам для передачі сказу. Вірус також був виявлений у корів, кішок, тхорів і коней.

Місцевий відділ охорони здоров'я, як правило, постійно відстежує і має інформацію про те, які тварини в тій чи іншій місцевості були виявлені з вірусом сказу.

Інкубаційний період сказу, може бути, як короткі і проявитися вже через тиждень (7 днів), так і затяжним, який проявляється через кілька місяців (від 1 до 3 місяців). Все залежить від місця куди вас покусала тварина, якщо укуси біля шиї або особи, вірус протягом 7 днів може вразити нервові клітини головного мозку, що викличе смерть. З укусами біля ніг вірус проявить себе протягом декількох місяців (були випадки коли вірус у людей не проявлявся більше півроку). У дітей рабіес проявляється швидше ніж у дорослої людини.

Будь-яка діяльність, яка призводить до контакту з можливими скаженими тваринами, наприклад, подорожі в місцях, де найчастіше зустрічається вірус (Африка і Південно-Східна Азія), в селах і лісах, а також поблизу кажанів, все це збільшує ризик зараження сказом.

Перші симптоми сказу у людини можуть з'явитися швидко, протягом 1 тижня після зараження.

Перші ознаки сказу у людини дуже узагальнені і включають в себе слабкість, високу температуру, лихоманку і головні болі. Без історії потенційного контакту з скаженою твариною ці симптоми не викликали б підозри на сказ, оскільки вони дуже схожі на загальні ознаки грипу або іншого вірусного захворювання.

Хвороба може приймати дві форми:

 1. При паралитическом сказі (приблизно в 20% випадків) м'язи пацієнта повільно стають паралізованими (зазвичай починаючи з місця укусу). Це менш поширена форма і закінчується комою і смертю.
 2. При шаленому сказі (близько 80% випадків) у пацієнта виявляються класичні симптоми сказу, такі як:
  • Паніка, тривога і плутанина (пацієнт часто надмірно активний);
  • Енцефаліт, що викликає галюцинації, плутанину і кому;
  • слинотеча;
  • Гідрофобія (страх води);
  • Утруднення ковтання.

Хвороба майже завжди смертельна. Як тільки проявляються клінічні ознаки сказу у людини, він вмирає (дивіться фото наслідків вище).

Як лікарі діагностують сказ

У тварин сказ діагностується шляхом виявлення вірусу Рабіес в будь-який ураженої частини мозку. Тварина піддають евтаназії. Дослідження підозрюваного тваринного допоможе уникнути великої діагностики людини, який з ним контактував.

У людей, сказ діагностується шляхом взяття на аналізи слини, зразків крові, спинний рідини і зразків шкіри. Можуть знадобитися кілька тестів. Дослідження проводяться для виявлення білків на поверхні вірусу, виявлення генетичного матеріалу вірусу або прояви антитіл (імунної відповіді) на вірус.

Лікування проводиться в випадки, якщо лікар підозрює, що людина контактувала з потенційно скаженою твариною.

Якщо тварина є домашнім або фермерським, у якого немає симптомів, його можна взяти під спостереження на 10 днів. Дикі тварини, які можуть бути спійманими, піддаються евтаназії і перевіряються на наявність вірусу. Якщо тварина не вдалося знайти або зловити, краще відразу проконсультуватися у лікаря.

Загальний шлях для визначення постконтактної профілактики (захисна терапія) проти сказу вимагає наступних представлених людиною інформації лікаря:

 • Укус: Чи була людина укушений, якщо так, місце укусу? (Укуси особи, руки несуть найвищий ризик зараження, при лікуванні розглядаються всі види укусів).
 • Інцидент, пов'язаний з укусом: Слина торкнулася відкритої рани або слизової оболонки?
 • Ризик зараження тварин: в більшості своїй зареєстрованих випадків зараження сказом від повністю вакцинованих домашніх собак або кішок немає. Якщо ви були покусаними своїм вихованцем, важливо визначити, чи був укус спровокований або безпричинним. Спровокований укус включає будь-які обставини, при яких людина торкався, погрожував, лякав, годував чи іншим чином контактував з твариною до моменту укусу. Якщо провокують дій не було, укус вважається неспровокованим (безпричинним), і це збільшує ймовірність того, що у вихованця сказ.
 • Летючі миші. Будь-який контакт з кажаном, який призводить до потенційної подряпині, укусу або попадання на слизову оболонку слини, необхідно перевірити.

Оскільки сказ є смертельним захворюванням, потрібно діяти відразу, і не чекати поки з'явиться додаткова інформація.

В першу чергу проводитися серія ін'єкцій. Перший - антирабічний гама-глобулін, який допомагає запобігти зараженню людини вірусом рабіес.

За нею йдуть ще чотири ін'єкції протягом наступних двох тижнів. І все це проти сказу, які допомагають організму боротися з вірусом.

Після введення ін'єкції організм почне вироблення антитіл, які зустрінеться з вірусом і, якщо вакцинація була проведена своєчасно це призведе до повного знищення в організмі вірусу сказу.

Прогнози не радують. Люди, хворі на сказ в обов'язкові порядки, загинуть, це практичний єдина в світі інфекція зі 100% летальністю. Тому потрібно негайно вживати заходів!

Чи можна запобігти сказ? Чи є вакцина?

Запобігти сказ можна, якщо добре доглядати за домашніми тваринами і доглядати за ними на вулиці. Вакцинуйте домашніх тварин і тримайте їх подалі від диких тварин. Самі теж ні в якому разі не підходьте до диких тварин. Якщо ви любите кажанів, тримайте їх поза домом, і тримайтеся подалі від зон з кажанами (в основному це темні місця, печери, горища та дахи будинків).

Додати коментар Скасувати відповідь

© 2017 ТВІЙ АЙБОЛИТ · Не займайтеся самолікуванням. Статті на сайті носять інформаційний характер, проводити лікування захворювань може тільки кваліфікований врачь.

Сказ у людей: симптоми, лікування, профілактика

Сказ - гостре інфекційне (вірусної природи) захворювання людей і тварин, що характеризується ураженням речовини мозку: при зараженні розвивається запальний процес (енцефаліт).

Незважаючи на те, що сказ є однією з найдавніших інфекцій, тенденції до її зниження до теперішнього часу немає, як не розроблені і ефективні засоби для лікування. Сказ залишається смертельно небезпечним захворюванням.

Симптоми захворювання специфічні, проте між зараженням і першими проявами недуги може пройти досить тривалий час. У даній статті розповімо про лікування і профілактики сказу у людей, адже дуже важливо знати, як захистити себе і своїх дітей від небезпечної хвороби.

Широке поширення сказу серед багатьох видів теплокровних тварин становить небезпеку зараження для людей, в тому числі і дітей. Найчастіше інфікування походить від кішок і собак, але можливо отримати захворювання і від диких тварин.

Джерело інфекції - хворі тварини. Хворіють на сказ і дикі тварини (лисиці, вовки, кажани), і домашні (кішки, коні, собаки, свині, рогата худоба), і гризуни (щури). У зв'язку з цим розрізняють міської та лісової вид сказу.

Зареєстровані також рідкісні випадки інфікування вірусом від хворої людини.

Людина отримує вірус при укусах хворих тварин або при ослюнение шкірних покривів і слизових оболонок. В даний час доведено можливість зараження повітряно-крапельним шляхом.

Цим шляхом люди можуть заражатися при вдиханні повітря в печерах з великою кількістю летючих мишей. Вірус сказу можна отримати через їжу (при вживанні м'яса). Не можна виключати і контактний шлях інфікування через речі, на які потрапила слина хворої тварини.

Найбільш схильні до захворювання діти з 5-7 років до 14-15 (частіше хлопчики): саме в цьому віці діти безбоязно контактують з тваринами, прагнуть до такого контакту, в тому числі і з бездомними кішками і собаками.

До групи високого професійного ризику зараження відносяться мисливці, лісничі, працівники ветеринарної служби, працівники з вилову бродячих тварин. Заражатися вони можуть і від мертвих тварин. Нерідко реєструються випадки зараження через будь-які мікротравми рук при знятті шкур, обробленні тушки хворої тварини.

Відзначається сезонність захворювання: з травня по вересень. У цей період люди (діти в тому числі) проводять на вулиці більшу частину часу, ніж взимку. Частіше хворіють сільські жителі, так як у них більше можливості контакту з різними тваринами.

Природні вогнища сказу є повсюдно! Хворі на сказ дикі тварини часто забігають в найближчі населені пункти, де можуть напасти на людей.

Заразними тварини є вже за 10 днів до прояву у них ознак сказу, але найбільша небезпека зараження виникає в період прояву хвороби.

Не кожен укус зараженої тварини закінчується захворюванням на сказ. Приблизно 30% укусів хворих собак і близько 45% нападів вовка виявляються заразними для людини. Небезпека зараження вище при укусах в області обличчя і голови, шиї, промежини, пальців верхніх і нижніх кінцівок. Дуже небезпечні глибокі і рвані рани.

Зараження може статися навіть у тих випадках, коли укусу як такого немає, є просто подряпина-слід від зубів або тільки ослюнение шкіри і слизових. Вірус проникає в організм через шкірні покриви і слизові.

Інкубаційний період при сказі тривалий, від 1 до 6 місяців. При великих ранах і масивному інфікуванні інкубаційний період може скорочуватися до 9 днів. При укусах обличчя, голови і шиї прихований період короткий, при укусах нижніх кінцівок - більш тривалий. Описані випадки розвитку сказу через рік і більше після покусанія.

У клініці сказу розрізняють 3 періоди захворювання:

В продромальному періоді хвороби з'являються ниючі болі в області ослюненія або укусу, навіть якщо рана вже зажила. Може відзначатися почервоніння рубця, свербіж і печіння.

У дитини підвищується температура в межах 38 ° С, турбує головний біль, нудота, може виникати блювота. Дитина відмовляється від їжі, у нього порушується сон (з'являється безсоння). Якщо малюк все ж засинає, то він бачить страхітливі сновидіння.

Дитина в цей період замкнутий, байдужий до того, що відбувається, настрій пригнічений, тривожний. Вираз обличчя тужливий. Підлітка турбує нічим не обгрунтоване почуття страху, тяжкість у грудях, що супроводжується збільшенням частоти пульсу і дихання.

Тривалість продромального періоду 2-3 дня (може подовжуватися до 7 днів). В подальшому психічні порушення посилюються, депресія і байдужість змінюються занепокоєнням.

В період збудження з'являється найхарактерніший для захворювання на сказ симптом: водобоязнь (або гідрофобія). При спробі хворого проковтнути будь-яку рідину, навіть слину, виникає м'язовий спазм гортані і глотки.

Вид і навіть звук води, що ллється, і навіть розмова про воду, викликають появу почуття страху і розвиток такого спазму. При спробі напоїти пацієнта він відштовхує чашку, вигинається, відкидає голову назад.

Особа хворого при цьому синіє, висловлює переляк: очі кілька вирячені, зіниця розширена, погляд спрямований в одну якусь точку, вдих утруднений, посилюється потовиділення. Напади судомного скорочення м'язів хоч і нетривалі (тривають кілька секунд), але вони часто повторюються.

Напад може спровокувати не тільки вид рідини, а і струмінь повітря, гучний стукіт або звук, яскраве світло. Тому у хворого розвивається не тільки водобоязнь (гідрофобія), а й аерофобія, акустікофобіі, світлобоязнь.

Крім підвищеного потовиділення, відзначається рясне утворення і виділення слини. Виникає психомоторне збудження і прояви агресії і люті. Хворі можуть кусатися, вони плюються, можуть вдарити, розірвати одяг на собі.

Саме така неадекватна буйне і агресивна поведінка мається на увазі, коли в народі кажуть: «поводиться, як скажений».

Під час нападу відзначається затьмарення свідомості, з'являються застрашливі зорові і слухові галюцинації. Між нападами свідомість може прояснюватися.

Блювота, пітливість і слинотеча, неможливість прийому рідини призводять до зневоднення організму (особливо різко виражені ці зміни у дітей) і втрати маси тіла. Температура може залишатися підвищеною.

Період збудження триває 2 або 3 дні, рідше до 5 днів. На висоті будь-якого з нападів може наступити зупинка дихання та серцевої діяльності, тобто смерть.

У рідкісних випадках хворий може дожити до третього періоду хвороби - періоду паралічів. Напади судом в цій стадії припиняються, пацієнт може вже пити і ковтати їжу. Зникає водобоязнь. Свідомість в цей період ясне.

Але це уявне поліпшення. Температура тіла піднімається вище 40 ° С. Пульс прискорений, кров'яний тиск прогресивно знижується. Порушення змінюється млявістю. Наростають депресія і апатія.

Потім порушується функція тазових органів, розвиваються паралічі кінцівок та черепно-мозкових нервів. Летальний результат наступає в результаті паралічу центрів дихання і серцевої діяльності.

Крім типової форми, існує ще й атипова форма сказу. При цій формі немає чіткого прояви періодів захворювання; судомні напади водобоязнь і період збудження можуть не розвиватися. Клінічні прояви хвороби зводяться до депресивного, сонливість з подальшим розвитком паралічів.

сказ у дитини в ранньому віці має деякі відмінні риси:

 • хвороба розвивається після короткого інкубаційного періоду;
 • гідрофобія не відзначається;
 • період збудження іноді відсутній;
 • смерть малюка може статися в першу ж добу розвитку захворювання.

У дітей старше 2-3 років клінічні прояви сказу такі ж, як і у дорослих.

Діагноз «сказ» ставиться клінічно. Навіть у високорозвинених країнах підтвердити діагноз прижиттєво складно. Як правило, підтверджують його після смерті хворого.

Опорними для клінічної діагностики симптомами є:

 • факт покусанія або ослинення шкіри пацієнта тваринам;
 • біль на місці укусу після загоєння рани;
 • гідрофобія;
 • фотофобія;
 • аерофобія;
 • акустікофобіі;
 • психомоторне збудження;
 • порушення ковтання і дихання;
 • психічні розлади;
 • паралічі.

Через відсутність прижиттєвої лабораторної діагностики атипові форми захворювання при відсутності порушення і гідрофобія практично не діагностуються. Особливо важка діагностика сказу у дітей, тому що встановити факт контакту дитини з хворою твариною не завжди вдається.

У 2008 р французьким вченим вдалося розробити і запропонувати для прижиттєвої діагностики дослідження біопсії шкірного ділянки шиї (на кордоні з ростом волосся) методом ІФА.

Метод високоспеціфічен (98%) і високочутливий (100%) з першого ж дня захворювання. Дослідження дозволяє виявити антиген вірусу в нервових закінченнях біля волосяного фолікула.

При можливості проведення методом флуоресцентних антитіл досліджують для виявлення антигену вірусу відбитки рогівки.

При вирішенні питання про необхідність проведення імунопрофілактики необхідна діагностика сказу у тварини, яка завдала укус. Це дослідження проводиться в найбільш ранні терміни після укусу пацієнта (якщо труп тварини доступний для взяття зразків біологічних тканин). В цьому випадку можна виявити вірус в клітинах головного мозку і рогівки очей або зрізах шкіри тварин за допомогою серологічних реакцій і методом флуоресцентних антитіл.

Лікування хворого на сказ проводиться тільки в стаціонарі. Умови утримання пацієнта повинні виключати впливу яскравого світла (палата з затемненими вікнами), гучних шумових подразників і потоків повітря.

Ефективна терапія сказу не розроблена. Слабкий лікувальний ефект роблять антирабічний імуноглобулін, антирабическая сироватка і великі дози інтерферону.

Проводиться симптоматичне лікування:

 • знеболюючі засоби для зменшення больових відчуттів;
 • протисудомні препарати;
 • снодійні засоби при порушенні сну;
 • введення розчинів для нормалізації водно-сольового балансу;
 • лікарські препарати для стимуляції роботи серця і дихальної системи;
 • лікування в барокамері (гіпербаричнаоксигенація);
 • церебральна гіпотермія (міхур з льодом на голову);
 • підключення апарату штучного дихання (за показаннями).

Результат захворювання несприятливий, хворі вмирають. Описані поодинокі в усьому світі випадки одужання дітей.

У нашій країні проводиться специфічна і неспецифічна профілактика сказу.

неспецифічна профілактика передбачає такі заходи:

 • вилов і ізоляція бродячих тварин;
 • виявлення скажених тварин ветеринарною службою з подальшим їх приспанням;
 • винищення хижих тварин поблизу населених пунктів;
 • карантинні заходи та лабораторна діагностика в осередку інфекції;
 • санітарно-просвітня робота серед населення.

специфічна профілактика проводиться шляхом проведення курсу комбінованого введення антирабічної вакцини і антирабічного імуноглобуліну після укусу або ослинення твариною. Після укусу слід провести обробку рани і звернутися до лікаря-хірурга.

Обробка рани проводиться наступним чином:

 • рясно промити рану кип'яченою мильною водою або перекисом водню;
 • обробити рану йодом або 70 ° спиртом;
 • зашивання рани, а також висічення її країв, протипоказано;
 • навколо рани і в саму рану вводиться антирабічний імуноглобулін;
 • через 24 год. вводиться антирабическая сироватка.

Перші два пункти обробки слід провести вдома, ще до відвідування лікаря; інше проводить лікар-хірург.

З огляду на згубний вплив на вірус високої температури, в польових умовах можна скористатися старовинним методом обробки ран після укусу тварини: припікання рани від укусу розпеченим залізом.

Для знищення вірусу можна в рану покласти кристал марганцевокислого калію або карболової кислоти.

У разі покусанія домашнім улюбленцем лікар уточнює, за яких обставин отриманий укус, чи був він спровокований поведінкою пацієнта, щеплено чи від сказу і де зараз знаходиться тварина. Якщо вкусила тварина здорово (мається довідка про проведене щеплення), то вакцинація не проводиться.

Якщо ж тварина після нанесення укусу пропало, або в разі покусанія пацієнта диким тваринам проводиться вакцинація антирабічною вакциною і антирабічним імуноглобуліном.

Схема вакцинації підбирається пацієнту (особливо дитині) лікарем індивідуально: в залежності від глибини і локалізації укусу, давності укусу, від того, яка тварина завдало укус і чи є можливість спостерігати за ним.

Якщо після 10-денного спостереження за домашньою твариною, що завдало людині укус, воно залишилося здоровим, то введення вакцини скасовують після 3 вже отриманих ін'єкцій (якщо мали місце ослюнение або неглибокий одиночний укус).

Але якщо укус був нанесений в небезпечні місця (перераховані вище), а також при відсутності можливості спостерігати або обстежити тварина, вводити вакцину продовжують до кінця призначеної схеми.

Негайно рекомендується почати комбіноване лікування (вводити антирабічний імуноглобулін і антирабічною вакцину) при:

 • ослюнение слизових;
 • укусах (будь-якої глибини і кількості) в перераховані вище небезпечні місця;
 • глибоких одиночних або множинних укусах, нанесених тваринами;
 • будь-які ушкодження або ослинення дикими тваринами або гризунами.

Антирабічна вакцина вводиться внутрішньом'язово в область плеча, а дітям до 5 років - в область верхньої третини передньо поверхні стегна. В сідниці вводити вакцину не можна. Вакцина надає профілактичний ефект навіть в разі множинних важких укусів.

Особам з групи професійного ризику зараження проводиться первинна профілактика антирабічною вакциною. Рекомендується профілактичне введення вакцини і дітям раннього віку, зважаючи на те, що вони можуть і не розповісти про який відбувся контакті з твариною.

Попередню профілактику можна провести і дітям при плануванні канікул в сільській місцевості або в оздоровчому літньому таборі.

Вакцина вводиться по 1 мл внутрішньом'язово 3-кратно: через 7 і 28 днів після першого введення. Особам з групи ризику зараження ревакцинація проводиться кожні 3 роки. Дорослим і дітям після вакцинації треба виключити перегрівання, уникати перевтоми. При проведенні вакцинації і протягом півроку після неї треба категорично виключити вживання будь-яких видів і доз алкогольних напоїв. В іншому випадку можуть виникнути ускладнення з боку ЦНС.

З огляду на те, що сказ практично неможливо вилікувати, треба вжити всіх заходів щодо попередження зараження дитини. Слід дітям з раннього віку пояснювати небезпеку контакту з бродячими кішками та собаками. Маленьких дітей не слід залишати без нагляду, щоб виключити напад і укуси тварин.

У разі ж нападу тварини на дитину (укусу чи ослинення) слід негайно і правильно обробити рану і обов'язково звернутися до лікаря, незалежно від глибини пошкодження. При призначенні лікарем курсу вакцинації треба скрупульозно його провести до кінця запропонованої схеми. Тільки так можна вберегти дитину від такого небезпечного захворювання, як сказ.

При укусі тварини необхідно звернутися до хірурга в травмпункт. Після обробки рани він призначить введення вакцини. Стан дитини повинен оцінити педіатр, невролог. Якщо захворювання все ж таки виникло, лікувати його повинен інфекціоніст.

Відповісти Не відповідати

Корисна інформація

Телефон служби записи до лікарів-спеціалістів Москви: +7 (499) 322-49-03

Інформація надається з метою ознайомлення. Не займайтеся самолікуванням. При перших ознаках захворювання зверніться до лікаря.

Адреса редакції: 119048, г. Москва, 3-тя Фрунзенська вул., 26

Сказ у людини: ознаки, лікування і профілактика

Сказ - це гостре інфекційне захворювання, що характеризується важким ураженням центральної нервової системи і при відсутності своєчасної вакцинації призводить до летального результату. Це захворювання давно відомо людству. Ще в І ст.н.е. Корнелій Цельс описав випадок сказу у людини. І зараз сказ зустрічається повсюдно. Медикам вдалося зробити значний прорив: в кінці XIX століття Луї Пастер винайшов антирабічною вакцину, яка врятувала життя багатьох людей. Але в XXI столітті все ще не розроблено ліки від сказу і люди продовжують вмирати від цієї недуги.

Згідно з даними Глобального альянсу з контролю за сказом (GARC) кожен день помирає від сказу приблизно 160 чоловік! Велику частину серед постраждалих складають жителі країн, що розвиваються, де відсутні вакцини і державні програми з ліквідації сказу серед тварин.

Збудником захворювання є вірус сімейства Rabdoviridae, роду Lyssavirus. Це зоонозних інфекція. Людина захворює при укусі або ж ослюнение пошкоджених шкірних покривів, слизових оболонок інфікованим тваринам. З місця впровадження вірус поширюється по нервових волокнах і досягає головного мозку, де фіксується в довгастому мозку, гіпокампі. Тут мікроорганізм починає розмножуватися, викликаючи розвиток характерних змін: поява набряку тканин, крововиливів, дегенеративних і некротичних вогнищ. Потім вірус з потоком крові розноситься по всьому організму і потрапляє в слинні залози, серце, легені, нирки, надниркові залози.

Примітно, що хвору тварину стає заразним вже в останні десять днів інкубаційного періоду, тобто до появи перших клінічних ознак хвороби. Так, адекватне і здорове на перший погляд тварина може бути потенційним джерелом сказу.

Джерелами інфекції є хворі лисиці, собаки, кішки, вовки, єнотовидні собаки, шакали, кажани. Найбільша захворюваність на сказ відзначається в літньо-осінній період.

Багатьох людей цікавить, чи можна заразитися сказом від хворої людини, якщо він нападе і вкусить здорової людини? Теоретично це можливо. На ділі ж за всю історію не зареєстровано жодного подібного випадку.

Інкубаційний період може становити всього дванадцять днів або ж тривати до одного року. Але в середньому цей період при сказі становить один-три місяці. На тривалість інкубаційного періоду, перш за все, впливає те, яку ділянку тіла вкусила хвора тварина. Так, найбільш коротка тривалість інкубаційного періоду реєструється при укусах в області голови, шиї, верхніх кінцівок, а найбільш тривала - при укусі, локалізованому в області нижніх кінцівок. Короткий інкубаційний період спостерігається у дітей. Не менший вплив чинять стан імунної системи організму, глибина рани, а також кількість збудника, який потрапив в рану.

Виділяють три стадії хвороби:

Першими ознаками захворювання є поява посмикування, свербіння, печіння, тягнуть болю в області укусу, навіть якщо рана вже повністю зажила. Іноді рана може знову запалюватися, в цій ділянці шкіра набрякає і червоніє.

Потерпілий відзначає загальне нездужання, може з'являтися головний біль. Температура піднімається до 37-37,5 градусів і утримується на цьому рівні.

У цей час уже з'являються ознаки ураження нервової системи: людина стає пригніченим, депресивним, з'являється занепокоєння, страх, рідше - дратівливість. Така людина замикається в собі, відмовляється від спілкування, їжі, погано спить. Тривалість початкової стадії всього один-три дні. По закінченню цього терміну апатичність змінюється збудливістю, відзначається почастішання серцебиття і дихання, поява стискають болю в області грудей.

Хворий стає все більш неспокійним. У цю стадію вже виникає найбільш характерна ознака недуги - гідрофобія. При спробі ковтнути воду у людини виникають хворобливі спазми ковтальних і допоміжних дихальних м'язів. Тому навіть при звуці води, що ллється з-під крана людина стає неспокійним, дихає шумно, роблячи короткі вдихи.

Центральна нервова система поступово стає сприйнятлива до будь-яких подразників. М'язові судоми можуть бути спровоковані подувом повітря (аерофобія), гучним звуком (акустікофобіі) або ж яскравим світлом (фотофобія).

Звертає на себе увагу різко розширені зіниці, погляд хворого спрямований в одну точку. Пульс сильно прискорений, відзначається посилення слюно- і потовиділення. Пацієнт не в змозі ковтати таку велику кількість слини, а тому постійно спльовує або ж слина стікає по підборіддю.

На висоті нападу виникає психомоторне збудження, хворий стає агресивним, рве на собі одяг, бігає по палаті, нападає на людей. При цьому свідомість затьмарюється і хворий мучиться від галюцинацій страхітливого характеру. У межпріступние періоди свідомість може прояснюватися і тоді пацієнт здатний навіть адекватно реагувати і відповідати на поставлені запитання. Тривалість цього періоду становить два-три дні.

У цю стадію судоми і гідрофобія припиняються. Навколишні часто сприймають подібні зміни як поліпшення стану хворого, але насправді ж це свідчить про швидку смерть.

Температура тіла в цей період підвищується до критичних цифр: 40-42 градусів. Відзначається прискорене серцебиття, падіння артеріального тиску. Смерть зазвичай настає протягом 12-20 годин від паралічу дихання або серця.

В середньому хвороба триває п'ять-вісім днів. Вище описаний класичний варіант перебігу недуги, але далеко не у всіх випадках сказ протікає саме таким чином. Так, іноді хвороба відразу ж проявляється збудженням або паралічами, без початкового періоду. У деяких хворих можуть бути зовсім відсутніми напади психомоторного збудження і гідрофобія.

Діагноз сказу грунтується на епідеміологічних (укус підозрілою твариною) і клінічних даних (напади психомоторного збудження з гідрофобією, слинотечею, галюцинаціями). Клінічні діагностичні аналізи мають другорядний характер. У крові відзначається лімфоцитарний лейкоцитоз і зниження (відсутність) еозинофілів.

Крім того, вірус можна виявити в слині, спинномозковій рідині. Відібраний матеріал висівають на культуру клітин або ж заражають мишей.

Точна діагностика сказу можлива тільки після смерті хворого. Патологоанатоми виробляють гістологічне дослідження головного мозку з метою виявлення специфічних для захворювання включень - тілець Бабеша-Негрі.

Також дуже інформативним методом є гістологічне дослідження мозку вкусив тварини. Звичайно, це можливо тоді, коли тварина вдається ізолювати.

Як вже було сказано, ефективних методів лікування сказу не існує. Якщо у людини вже виникли симптоми сказу, це неминуче призведе до смерті. Єдиний метод попередження летального результату - це своєчасна вакцинація. Введення антирабічного імуноглобуліну при наявності симптомів сказу вже не ефективно.

У лікуванні пацієнта використовуються всі можливі способи, щоб полегшити страждання хворого. Людину поміщають в ізольовану від шуму, затемнену палату, щоб не допускати роздратування нервової системи гучними звуками, яскравим світлом.

У великих дозах пацієнтові вводять морфін, аміназин, димедрол, хлоралгідрат. При розвитку ознак дихальної недостатності, пацієнта можуть перевести на ШВЛ.

Профілактика, перш за все, полягає в боротьбі з джерелом захворювання та попередження інфікування людини. З цією метою проводиться реєстрація домашніх тварин і їх вакцинація проти сказу. Якщо ваше домашнє тварина не вакциновано, але при цьому іноді виходить на вулицю, завжди присутній ймовірність зараження сказом. Крім того, людині завжди потрібно пам'ятати про ймовірність інфікування та обходити стороною, не контактувати з бродячими тваринами. На жаль, на сказ хворіють не тільки при укусах очевидно хворими дикими тваринами, наприклад, лисицею, а й при контакті з вуличними кошенятами і цуценятами.

Що ж робити, якщо все-таки тварина вкусила людину?

 1. Необхідно негайно ретельно промити рану з використанням мила. Рясне промивання рани здатне зменшувати кількість що потрапляє вірусу;
 2. Обробити краї рани 70% спиртом;
 3. Накласти пов'язку. Не потрібно зав'язувати джгут;
 4. Звернутися до найближчого травмпункту.

У травмпункті хірург знову промиває рану мильною водою, обробляє спиртовмісних препаратами краю рани, саму рану промиває антисептиком і накладає на неї антисептичну пов'язку. Краї рани при укусах НЕ вшиваються. Після проведення цих маніпуляцій, приступають до проведення імунопрофілактики. Існують абсолютні і відносні показання для проведення вакцинації. Ризики інфікування можуть бути правильно спрогнозовані лікарем, саме він вирішує, чи потрібно проводити вакцинацію.

Часи, коли вкушеній робили сорок уколів у живіт, канули в лету. Зараз же схема введення антирабічної вакцини складається з шести уколів. Першу вакцину вводять в день укусу (0 повідомлень у день), потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і нарешті 90-й день. При укусах важких і середньої тяжкості або ж при укусах будь-якого ступеня тяжкості і запізнілому (після десяти днів) зверненні людини додатково вводять одноразово антирабічний імуноглобулін.

Пам'ятайте: тільки своєчасно проведена вакцинація здатна запобігти смертельний результат сказу. При укусі тваринам потрібно в той же день звернутися в травмпункт.

За фактом звернення людини до травмпункту хірургом заповнюється екстрене повідомлення про укус твариною, яка передається в санепідемслужби. Отримавши повідомлення, епідеміологи приступають до розслідування випадку. Вкусила тварина, навіть якщо воно на перший погляд виглядає здоровим, ізолюють на десять днів. Якщо вказаний термін минув, а у тварини не з'явилися ознаки хвороби, можна стверджувати, що воно здорове.

Якщо ж за цей час у тварини з'явилися явні ознаки хвороби, його умертвляють ветеринари, відбирають біоматеріал та направляють на дослідження.

Як за зовнішніми ознаками визначити хворе чи тварина? На початковому етапі хвороби змінюється поведінка тварини, воно стає апатичним, уникає людей, не їсть, а може навпаки ставати дуже ласкавим і контактним. Відзначається підвищене слиновиділення. Через пару днів тварина стає агресивною, гризе неїстівні предмети, намагається втекти, нападає на людей і кусає.

Через параліч м'язів гортані у тварини опущена щелепа, язик вивалив, з рота закінчується піниста слина, тварина не п'є воду. У собак гавкіт стає хриплим. Кішки в цей період нерідко стають полохливими, забігають в затишні місця, де і вмирають. На останній стадії тваринного мучать судоми кінцівок, тулуба.

Але завжди слід пам'ятати, що тварина стає небезпечним ще за десять днів до появи перших симптомів сказу, а не тільки тоді, коли хвороба очевидна.

Григорова Валерія, медичний оглядач

6,365 переглядів за все, 2 переглядів сьогодні

 • Вірус Епштейна-Барр: симптоматика і лікування

 • Профілактика ВІЛ та алгоритм дій при високому ризику зараження

 • Що робити при проносі у дитини?

  • Алергологія (43)
  • Андрологія (114)
  • Без рубрики (4)
  • Хвороби судин (8)
  • Венерологія (50)
  • Гастроентерологія (134)
  • Гематологія (57)
  • Гінекологія (118)
  • Дерматологія (118)
  • Діагностика (126)
  • Імунологія (1)
  • Інфекційні хвороби (140)
  • Інфографіка (1)
  • Кардіологія (56)
  • Косметологія (181)
  • Мамологія (12)
  • Мати і дитя (170)
  • Медичні препарати (278)
  • Неврологія (117)
  • Невідкладні стани (78)
  • Онкологія (58)
  • Ортопедія і травматологія (106)
  • Оториноларингологія (66)
  • Юридичний супровід угод (42)
  • Паразитології (31)
  • Педіатрія (165)
  • Харчування (380)
  • Пластична хірургія (8)
  • Корисна інформація (1)
  • Проктологія (60)
  • Психіатрія (66)
  • Психологія (27)
  • Пульмонологія (56)
  • Ревматологія (28)
  • Сексологія (16)
  • Стоматологія (40)
  • Терапія (86)
  • Урологія (94)
  • Фітотерапія (21)
  • Хірургія (89)
  • Ендокринологія (95)

  Інформація надається з метою ознайомлення. Не займайтеся самолікуванням. При перших ознаках захворювання зверніться до лікаря. Є протипоказання, необхідна консультація лікаря. Сайт може містити контент, заборонений для перегляду особам до 18 років.

 • Добавить комментарий

  Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  11 − = 7