ознаки фарингіту

фарингіт

фарингіт - це запальний процес слизової оболонки глотки гострого або хронічного характеру. Фарингіт проявляється першением, дискомфортними і больовими відчуттями в горлі.

Прийнято поділяти фарингіт на види згідно з локалізацією запалення. Глотка у людини має три відділи - носоглотка (Верхній відділ), ротоглотки (Середній відділ) і гортаноглотка (Нижній відділ). Але такий підрозділ в більшості випадків буде тільки умовним, адже при розвитку гострого фарингіту відбувається дифузне ураження слизової оболонки. Поразка бактеріальними і вірусними інфекціями відбувається міргірующе і в основному носить спадний характер. Якщо у хворого розвивається хронічний фарингіт, то запалення відбувається в одному із зазначених вище відділів глотки.

В основному фарингіт у дітей і дорослих виникає внаслідок вдихання занадто холодного або забрудненого повітря. Також спровокувати прояв фарингіту можуть деякі роздратування хімічними речовинами - тютюном, спиртом і ін. Виникнення інфекційного фарингіту відбувається внаслідок впливу мікробів - стрептококів, стафілококів, пневмококів. Також він розвивається під впливом ряду вірусів і грибків. Іноді прояв фарингіту обумовлює поширення інфекції з розташованого поруч з горлом вогнища запалення. Часто фарингіт проявляється у хворих ринітом, синуситом, карієсом.

У деяких випадках розвиток хронічного фарингіту відбувається внаслідок наявності патології шлунково-кишкового тракту. Таке можливо при холециститі, гастриті, панкреатиті. Хронічний катаральний фарингіт проявляється як наслідок потрапляння кислого вмісту шлунку в глотку уві сні, якщо у людини прогресує гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. При такій ситуації важливо спочатку усунути основний недугу. Також причинами атрофічні зміни слизової оболонки глотки часто стає злісне куріння.

Розвиток фарингіту часто спостерігається у людей, які страждають від постійно утрудненого дихання носом. На розвиток фарингіту безпосередньо впливає і постійне дихання ротом, і вплив судинозвужувальних крапель, які стікають і в глотку.

Хронічний фарингіт також іноді розвивається як наслідок алергії, а також у хворих, що мають різноманітні ендокринні розлади, при цукровому діабеті, а також при серцевої, легеневої і ниркової недостатності.

Захворювання поділяють на гострий і хронічний фарингіт. У свою чергу, з огляду на етіологічний фактор, виділяють вірусний, грибковий, бактеріальний, алергічний, травматичний гострий фарингіт, а також фарингіт, спровокований дією дратівливих факторів.

класифікацію хронічних фарингітів здійснюють відповідно до характеру змін, які проявляються в слизовій оболонці. виділяють катаральний (Простий), атрофічний (Субатрофический) і гіпертрофічний фарингіт. Досить часто має місце поєднання різних видів фарингітів. В такому випадку визначається змішана форма захворювання.

Найбільш часто серед гострих фарингітів зустрічається катаральна форма захворювання при ГРВІ. В цілому близько 70% фарингітів виникають як наслідок впливу різних вірусів - коронавірусів, риновірусів, аденовірусу, вірусів грипу і парагрипу. Найчастіше фарингіт розвивається під впливом риновірусів. Однак вірусна інфекція викликає тільки первинне розвиток захворювання, яке в подальшому вже розвивається під впливом бактеріальної інфекції. У більш рідкісних випадках фарингіт може розвиватися і під впливом інших вірусів.

В процесі розвитку захворювання у людини відзначаються виражені симптоми фарингіту. Для цього захворювання характерно виражене першіння в горлі, відчуття постійної сухості і дискомфорту. Хворий може скаржитися на наявність больових відчуттів в процесі ковтання, які найбільш виражені при порожньому глотці. Іноді розвиток фарингіту пов'язано з вираженим загальним нездужанням, зростанням температури тіла. Якщо при фарингіті відбувається запальний процес тубофарінгеальних валиків, то хворий може відчувати біль у вухах. В процесі пальпації шийних лімфовузлів пацієнт може відчувати їх болючість і збільшення. Присутній також гіперемія задньої стінки глотки і дужок неба. Однак запалення мигдалин, яке має місце при ангіні, не спостерігається.

При хронічному фарингіті не відбувається підвищення температури тіла, а також загальне самопочуття хворого істотно не погіршується. Людина постійно відчуває сухість в горлі, першіння і відчуття грудки в горлі, що викликає у нього постійне бажання відкашлятися. При фарингіті у хворого відзначається завзятий сухий кашель, який суттєво відрізняється від кашлю при бронхіті. Постійне відчуття дискомфорту при хронічній формі фарингіту викликає також необхідність постійно ковтати слиз, яка накопичується на задній стінці глотки слиз. В результаті людина стає дуже дратівливим, не може нормально спати і займатися звичайними справами, не відволікаючись.

симптоми атрофічного фарингіту виражаються сильною сухістю глотки. Її слизова оболонка стоншена, іноді вона покривається висохлої слизом. Іноді не поверхні слизової проглядаються ін'ецірованние судини. для гипертрофического фарингіту характерна наявність на задній стінці глотки вогнищ гиперплазированной лімфоїдної тканини. Можуть також збільшуватися тубофарінгеальние валики. При загостренні захворювання до даних симптомів фарингіту додається гіперемія, набряк слизової оболонки.

Хронічний фарингіт у дітей іноді виражається не тільки постійним сухим кашлем, але і наявністю свистячих хрипів. Тому при огляді лікар повинен чітко диференціювати цей стан з бронхіальною астмою.

Ускладненням гострого фарингіту, який не був вилікуваний вчасно, часто стає хронічний фарингіт. У той же час хронічна форма захворювання з часом провокує розвиток ряду інших неприємних хвороб. При стрептококової фарингіті ускладненням може стати перітонзіллярний абсцес, при якому відзначається хворобливість в горлі, односторонній набряк і еритема.

Ускладненням хронічного фарингіту часто стають ларингіт, трахеїт (Відповідно, запальні процеси гортані і трахеї). Можливо також прояв хронічного бронхіту.

Деякі форми фарингіту (зокрема, форма хвороби, яку викликає b-гемолітичний стрептокок групи А) згодом також провокують розвиток у людини гострого суглобного ревматизму.

Ще одним неприємним ускладненням хронічного фарингіту є загальне зниження якості життя. Хворий з хронічною формою недуги не може говорити тривалий час. Тому для людей, чия професія пов'язана з необхідністю читання лекцій і інших видів ораторства, така хвороба може стати дуже великою проблемою. При хронічному фарингіті протипоказано видалення мигдалин. Тому запалення може з часом посилитися, і в результаті тембр голосу у людини помітно змінюється.

Досвідчений фахівець-оториноларинголог без особливих труднощів може діагностувати як гострий, так і хронічний фарингіт. Спочатку необхідно здійснити огляд пацієнта. Для цього проводиться фарингоскопия - огляд слизової оболонки горла хворого. У деяких випадках пацієнту призначається додаткове бактеріологічне або вірусологічне дослідження. Для його проведення використовується мазок з глотки.

Слід зазначити, що при наявності симптомів фарингіту хворі досить рідко відразу ж звертаються до фахівця, вважаючи за краще лікувати недугу домашніми засобами або приймати препарати без призначення лікаря. Але навіть при настанні деякого полегшення стану причина фарингіту залишиться не усуненою. Саме тому важливо вчасно провести обстеження і призначити правильну терапію фарингіту.

Якщо у хворого діагностовано гострий фарингіт або відбулося різке загострення хронічної форми недуги, і при цьому в загальному стані людини не відзначається виражених розладів, то в даному випадку застосовується симптоматичне лікування фарингіту. Важливо, щоб хворий деякий період дотримувався дієту, не використовуючи страв, що дратують слизову оболонку. Не слід в гострий період вживати гарячі і дуже холодні страви, кисле і солону їжу. Не менш важливо вживати багато рідини з метою активізації виведення з організму токсинів. У добу потрібно пити не менш двох літрів різних напоїв. Показані гарячі ванни для ніг, проведення зігріваючих компресів, які кладуть на шию спереду. Можна використовувати парові інгаляції, вироблені в домашніх умовах, а також пити тепле молоко з медом. Дуже важливо на час хвороби повністю відмовитися від куріння. При неускладненому фарингіті лікування антибіотиками не практикується.

Іноді лікар призначає місцеві антимікробні препарати, а також антибактеріальні засоби. При фарингіті зазвичай призначається антисептичний препарат - це може бути гексетидин, хлоргексидин, бензидамін, амбазон та ін. Також використовуються місцеві анестетики і ефірні масла (тетракаїн, лідокаїн, ментол). Можливе застосування препаратів, що містять природні антисептики, вітаміни.

Антимікробні засоби застосовуються для полоскання горла, у вигляді інгаляцій, инсуфляций, таблеток і льодяників. Важливо, щоб на слизову оболонку наносилися препарати, які мають широкий спектр дії проти мікробів і вірусів. При цьому вони не повинні бути токсичними, що провокують роздратування і алергічні реакції.

Препарати в формі льодяників для розсмоктування, як правило, призначають при легких формах фарингіту. Важливо врахувати, що до складу більшості таких препаратів входить хлоргексидин, який є токсичною речовиною. Тому не можна допускати перевищення доз препаратів і їх безконтрольного прийому. Останнє особливо стосується дітей.

Деякі препарати, що містять, наприклад, прополіс, похідні йоду, сульфаніламіди можуть викликати алергічні реакції. Лікарські засоби, в яких містяться ефірні масла і рослинні антисептики, також можуть провокувати прояв алергії у деяких хворих.

Щоб зменшити больові відчуття в горлі, для полоскання можна використовувати негарячій розчини фурациліну, легкий розчин перманганату калію. Полоскання в гострий період можна практикувати кожну годину.

Якщо фарингіти виникають у людини занадто часто, то це - пряме свідчення проблем із захисними силами організму. Отже, лікування фарингіту повинно в деяких випадках включати і корекцію імунітету.

Тому призначати оптимальний препарат для лікування фарингіту повинен виключно лікар, керуючись його антимікробну активність, а також індивідуальними особливостями хворого.

Лікування фарингіту народними засобами

Про те, як лікувати фарингіт, може розповісти і народна медицина. Існує цілий ряд відварів трав, які можна використовувати як для вживання всередину, так і для полоскання горла. В якості пиття при гострому стані доцільно використовувати відвар листя малини, чай з ромашки, м'яти, ожини.

Для приготування трав'яного збору, який ефективний при лікуванні фарингіту і використовується для полоскання, можна взяти листя шавлії і м'яти, квітки ромашки, плоди фенхелю в рівних частинах. Одну столову ложку подрібненого збору слід залити склянкою окропу і настоювати протягом двадцяти хвилин.

Аналогічно готується ще один збір, до якого входить корінь аїру, насіння льону, квітки ромашки, трава буркуну.

Лікування фарингіту народними засобами передбачає також застосування деяких відварів і настоїв трав для інгаляцій. З цією метою часто використовують настій ромашки, кори дуба, шавлії, нирок сосни, календули. Щоб приготувати настої з трав, які використовуються для інгаляції, слід взяти 10 г подрібненої сировини на одну склянку окропу. Такі інгаляції тривають п'ять хвилин, їх можна робити кілька разів на день, використовуючи різні трави.

Крім того, при будь-якій формі фарингіту народна медицина рекомендує полоскати горло сирим соком картоплі, настій з листя чорниці і відвар з ягід.

Якщо людина страждає атрофическим фарингіт, то поліпшити його стан можуть масляні інгаляції. Для такої інгаляції підходить персикове, оливкова, ментолове масло. Приготувати розчин для інгаляції можна з розрахунку 5-10 крапель олії на склянку окропу. Вдихати пари потрібно через воронкоподібну трубочку кілька разів на день.

Содові інгаляції (одна чайна ложка соди на один стакан води) помітно пом'якшують сухість в горлі.

Для профілактики фарингіту важливо забезпечити загальне загартовування організму, постаратися уникати впливу шкідливих факторів, а також позбутися від шкідливих звичок - куріння, зловживання алкоголем. Якщо у людини з певних причин спостерігається утруднення носового дихання, то дану проблему необхідно адекватно лікувати, щоб в подальшому уникнути фарингіту. Не менш важливо вчасно усувати всі проблеми з зубами, лікувати карієс зубів. Також необхідно відновлювати порушені захисні сили організму, для чого в деяких випадках призначається прийом коштів з властивостями иммунокорректоров.

Освіта: Закінчила Рівненський державний базовий медичний коледж за спеціальністю «Фармація». Закінчила Вінницький державний медичний університет ім. М.І.Пирогова та інтернатуру на його базі.

Досвід роботи: З 2003 по 2013 р - працювала на посадах провізора і завідувача аптечним кіоском. Нагороджена грамотами та відзнаками за багаторічну і сумлінну працю. Статті на медичну тематику публікувалися в місцевих виданнях (газети) і на різних Інтернет-порталах.

Я наприклад використовую для лікування хворого горла Лізобакт. Цей антисептик повністю натуральний, ніякої хімії. Розсмоктувати потрібно по 2 таб. 4 рази на день, він добре позбавляє від всіляких бактерій, навіть підсилює власний імунітет людини.

Фарингіт я лечу сиропом джосет, незважаючи на те, що не дуже люблю ментол. Зате дуже швидко допомагає, він солоденький і не треба ковтати таблетки.

Олена: Де можна придбати? Підкажіть будь ласка контакти.Спасібо

Вадим: Після новорічного застілля вже на наступний день відчув ознаки загострення. Лікар.

Панк із Солт-Лейк-Сіті: Уле = ледве кладчіка ВОГОНЬ! Стаф Заєбісь! ЗНЯВ В ТОРКАННЯ

Дарина: Так, риб'ячий жир дійсно працює, пройшла сухість шкіри, ламкість волосся і нігтів. Навіть.

Всі матеріали, представлені на сайті, носять виключно довідковий і ознайомлювальний характер і не можуть вважатися призначеним лікарем методом лікування або достатньою консультацією.

Адміністрація сайту та автори статей не несуть відповідальності за будь-які збитки і наслідки, які можуть виникнути при використанні матеріалів сайту.

Симптоми і ознаки фарингіту у дорослих і дітей

На сьогоднішній день фарингіт вважається дуже поширеним захворюванням не тільки у дорослих, але і у дітей. Являє собою запалення, що утворюється на задній частині глотки. При цьому ознаки фарингіту можуть бути абсолютно різними, як і симптоматика даного захворювання.

Зверніть увагу на те, що дана недуга варто почати лікувати негайно, інакше наслідки можуть виявитися плачевними.

З'ясувати ознаки даного захворювання нескладно. Для початку потрібно визначити температуру тіла. Якщо вона коливається в межах 37,5-38 градусів, то це може говорити про наявність запалення в верхній частині глотки. Однак даний симптом не є єдиним. Найчастіше фарингіт, перші ознаки якого описані в даній статті, проявляє себе неприємними відчуттями в області горла.

Зазвичай хворому дуже важко здійснювати ковтальні руху. При цьому спостерігається надмірна сухість в горлі. Дуже часто можна помітити хрипи пацієнта під час сну. При цьому буде відчуватися загальне нездужання всього організму.

Якщо ви помітили хоча б один з перерахованих вище симптомів, відразу ж вирушайте в лікарню. Лікар поставить вам правильний діагноз і призначить ефективне лікування.

Зазвичай в такому випадку ЛОР проведе фарингоскопію, під час якої і буде виявлено почервоніння горла, а також потовщення судин. Для визначення більш точного діагнозу зазвичай береться мазок з горла, а також призначається здача загальних аналізів.

Найчастіше причиною розвитку фарингіту є наявність в організмі вірусних інфекцій. Тому курс лікування повинен бути комплексним, і спрямованим на усунення всіх можливих причин розвитку хвороби.

При цьому для успішного лікування недуги пацієнт повинен обов'язково дотримуватися дієти. Забороняється вживати гарячі, холодні, дуже кислі і гострі страви, а також пити надмірну кількість води. Якщо лікування почати вчасно, то непроханий недуга покине організм приблизно через тиждень.

Що таке хронічний фарингіт

Хронічний фарингіт - це дуже неприємне захворювання, яке може супроводжувати потерпілого людини місяцями. Найчастіше таку форму хвороби викликають:

- надмірне вживання алкоголю і сигарет;

- проблеми з травною системою.

Фарингіт - це захворювання, що носить інфекційний характер. При цьому страждає не тільки горло, але і лімфатичні вузли, а також слизові оболонки.

Ознаки фарингіту можуть бути різними, але найчастіше горло стає запаленим і опухлим, набуває червоного відтінку.

У кожного пацієнта можу бути різні прояви захворювання. У деяких хворих з'являється велика кількість червоних точок на самому горлі; у кого-то збільшуються в розмірах лімфатичні вузли. При цьому з'являється велика кількість слизу або гною. Зазвичай мова набуває білуватий відтінок, і дихати стає не так просто.

Ознаки фарингіту у дорослих носять свій характер. Найчастіше це підвищення температури тіла, а також загальне нездужання і слабкість. Звичайно, за такими ознаками визначити тип захворювання дуже складно. Однак вже через невеликий проміжок часу до цих симптомів приєднуються і інші, які точно вкажуть на наявність фарингіту в організмі.

Варто звернути увагу на такі ознаки фарингіту у дорослих:

- запалення лімфатичних вузлів;

- сухість в горлі;

- відчуття в горлі стороннього предмета;

- біль у вухах і погіршення слуху;

- іноді виникає дуже болючий кашель.

Ні в якому разі не варто займатися самолікуванням. Існує безліч захворювань, що мають ознаки фарингіту. Тільки після консультації лікаря і здачі всіх необхідних аналізів може бути призначено лікування. Обов'язково потрібно визначити, що ж саме стало причиною настільки неприємної недуги.

Найчастіше імунітет дитини набагато слабкіше, ніж у дорослого, тому захворіти на фарингіт малюкові не складе ніяких труднощів. Ознаки фарингіту у дітей можуть трохи відрізнятися від симптоматики дорослого, тому в будь-якому випадку консультація фахівця необхідна. Симптоми захворювання з'являться вже дуже скоро після його виникнення. Найчастіше типовими ознаками є сильний біль в горлі, а також роздратовані і постійно сльозяться очі.

При цьому існують і такі ознаки захворювання у дитини, як:

- сильний біль під час ковтальних рухів;

- нерідке виникнення шумів в голові;

- різке підвищення температури тіла;

- помітне запалення на мигдалинах;

Дуже часто малюки хворіють саме вірусним типом фарингіту. У цьому випадку навіть лікарі не в силах впоратися з захворюванням. Організм зробить все сам. Завдання дорослих полягає в полегшенні симптоматики.

Основні рекомендації для лікування дитячого фарингіту

Дане захворювання зникне набагато швидше, якщо хворий буде вживати велику кількість рідини. Дуже важливо звернути увагу на температуру напою. Він повинен бути саме теплим. Про холодні і гарячі рідини краще на якийсь час забути.

Обов'язково полощіть горло теплою водою. Це також прискорить процес одужання. Для того щоб знизити неприємні і болючі відчуття, можна влаштовувати полоскання горла теплою водою з сіллю. Така процедура добре зніме набряклість.

Слідкуйте за вологістю приміщення, в якому перебуває дитина. Під час хвороби намагайтеся зробити атмосферу максимально вологою. Для цього можете використовувати зволожувач повітря. Або ж просто поставте в кімнаті відкриту ємність з водою. Підвищена вологість повітря допоможе зменшити першіння в горлі, а також знизить подразнення слизових.

Якщо у малюка спостерігається занадто висока температура тіла, то буде краще, якщо ви її зіб'єте за допомогою спеціальних медичних препаратів.

Симптоми і лікування хронічного фарингіту

Хронічний фарингіт відрізняється від гострого тривалістю захворювання. В цьому випадку запалення найчастіше зосереджується на слизових оболонках і лімфовузлах.

Зазвичай захворювання розвивається дуже повільно. Можуть спостерігатися періоди затишшя, після яких хвороба знову відновлюється. Такий цикл може тривати цілу вічність.

Ознаки хронічного фарингіту зазвичай залежать від форми захворювання. Але в будь-якому випадку дана недуга - цілком виліковний. Головне - звернутися до лікаря, і вчасно почати лікування. Щоб вилікувати саме захворювання, потрібно вплинути на чинники, які його постійно провокують.

Лікування хронічного фарингіту

Звичайно, вилікувати фарингіт, ознаки, симптоми якого описані в даній статті, непросто, але можливо. Для цього потрібно дотримуватися деякі рекомендації:

- повне виключення куріння і алкоголю зі свого життя;

- потрібно вчасно почати використовувати антибіотики, прописані вашим лікарем;

- під час загострення захворювання рекомендується використовувати протизапальні препарати, також хороший ефект надає полоскання горла цілющими відварами трав;

- хорошим ефектом володіють і інгаляції, однак про це також потрібно поговорити з отоларингологом.

Чи можна вилікувати фарингіт в домашніх умовах

Будь-який досвідчений лікар скаже, що займатися самолікуванням при наявності даного захворювання точно не варто. Однак існує ряд рекомендацій, який допоможе полегшити симптоми недуги.

Помітні неозброєним оком ознаки фарингіту говорять про те, що потрібно негайно починати лікування. Крім препаратів, виписаних лікарем, можете виконувати декілька операцій в домашніх умовах, які не тільки не зашкодять вашому організму, але і прискорять процес одужання.

Регулярно користуйтеся інгалятором, і ви помітите, як запалення зменшується, а дихати стає набагато легше. Також хороші результати надають регулярні полоскання горла за допомогою різних трав. Однак в цьому випадку підбирайте такі трав'яні збори, які точно не викличуть у вас алергії. В цьому випадку дуже добре допомагають відвари з ромашки, сосни і календули. Полощіть горло якомога частіше, і результати не змусять себе довго чекати.

Зверніть увагу на масло какао. Воно наситить організм корисними речовинами, і полегшить симптоми супроводжуючого кашлю.

Фарингіт, ознаки захворювання якого описані в даній статті, потребує негайного і правильному лікуванні. При перших ознаках захворювання відразу ж потрібно звернутися до лікаря. Якщо це зробити вчасно, то з хворобою успішно впорається медикаментозне лікування. Однак для кожного пацієнта всі ліки повинні підбиратися індивідуально. Тому не варто прислухатися до порад знайомих, успішно впоралися з недугою.

Існують дуже серйозні форми фарингіту, що не піддаються медикаментозному лікуванню. У цьому випадку проблема може вирішитися тільки хірургічним шляхом.

Ознаки фарингіту (фото захворювання можна побачити в даній статті) - це сигнал до початку негайного лікування, яке іноді проводиться за допомогою антибіотиків.

У цьому випадку кожного пацієнта розписується індивідуальна схема застосування препарату. Тому краще не вивчати спосіб застосування, вказаний в інструкції.

Лікування антибіотиками має тривати до тих пір, поки хвороба повністю не зникне. Інакше, перервавши лікування, можна тільки погіршити показники здоров'я.

Не забувайте про те, що антибіотики не можна поєднувати з алкоголем. Це може завдати непоправної шкоди вашому здоров'ю.

Фарингіт (ознаки, лікування даного захворювання описані в статті) є інфекційним захворюванням, тому лікарі рекомендують дотримуватися певної дієти, щоб недуга швидше покинув організм хворого.

Вживайте велику кількість овочів і фруктів, так як під час хвороби імунітет ослаблений, і організм потребує великих дозах вітамінів. Однак уникайте продуктів, що містять велику кількість кислоти.

Вживайте в їжу велику кількість кисломолочних продуктів, а також м'ясо, приготоване на пару.

Доведеться повністю обмежити вживання жирних і смажених продуктів, а також алкоголь і спеції. І звичайно ж, ні в якому разі не вживайте холодні і гарячі напої.

Визначення симптомів фарингіту у дітей до року

Даному захворюванню схильні однаково діти різного віку, і немовлята не є винятком. Захворювання може мати алергічну, бактеріальну і вірусну етимологію. При цьому воно може виникнути в абсолютно будь-який час року.

Дуже часто фарингіт є наслідком інших захворювань, таких як аденоїдит і ангіна.

Найчастіше запалене горло можна помітити у малюків, дуже рідко бувають на свіжому повітрі. Також варто звернути увагу на вологість в квартирі. Повітря не повинен бути надто сухим.

Дуже важко визначити симптоми захворювання у малюка, так як він не зможе сказати, що ж саме його турбує. Але все ж це реально.

У немовляти можуть почати сльозитися очі, з'явиться безсоння, а також зміниться поведінка. У порожнині рота можна помітити наявність червоних точок і бульбашок. Також задня стінка глотки виглядає опухли.

Як тільки ви помітили хоча б один з перерахованих симптомів, терміново викликайте педіатра. Тільки він зможе підібрати правильне лікування. Правильний діагноз можна встановити тільки після здачі певних аналізів. Ні в якому разі не призначайте антибіотики самостійно, так як ви можете тільки ускладнити своє становище.

Розпізнавши ознаки хронічного фарингіту у дорослих, і вчасно почавши лікування, можна уникнути багатьох проблем зі здоров'ям. Однак ще краще, якщо ви уникнете захворювання. Зробити це не так складно. Займіться своїм здоров'ям в цілому. Перше, на що потрібно звернути увагу - це імунітет. Введіть в свій раціон якомога більше продуктів, багатих на вітаміни і потрібними мінералами. Намагайтеся вести здоровий спосіб життя, позбудьтеся від шкідливих звичок і займіться спортом.

Також зверніть свою увагу на те, як ви справляєтеся з потурбуватися вас вірусними захворюваннями. Обов'язково доліковувалася їх до кінця. Особливо якщо ви проводите лікування антибіотиками.

Але якщо ви все ж помітили ознаки хвороби, одразу ж вирушайте до лікаря. Чим раніше ви це зробите, тим краще. Обов'язково виконуйте всі його рекомендації, і не ігноруйте домашні процедури у вигляді інгаляцій і полоскання. Як можна частіше провітрюйте квартиру і стежте за вологістю повітря.

Не забувайте, з будь-яким захворюванням впоратися набагато легше, якщо воно на початковій стадії. Слідкуйте за своїм здоров'ям, і воно віддячить вам!

Симптоми і лікування фарингіту у дорослих і дітей

Практично неможливо знайти людину, яка хоча б раз не відчував першіння або дискомфорт в горлі. За статистикою, 65% населення РФ щорічно стикаються з цим симптомом, а у 7% неприємні відчуття зберігаються постійно. В переважній більшості, вони пов'язані з розвитком фарингіту - інфекційної хвороби глотки, що викликає запалення слизових оболонок.

Незважаючи на те, що патологія не становить серйозної небезпеки для життя, вона істотно знижує її якість. Особливо гостро це відчуває людина, що страждає на хронічну форму. Сучасний рівень медицини дозволяє повністю позбутися від цього захворювання, навіть при постійному рецидивуючому перебігу. Головне - вчасно виявити хворобу і провести правильну терапію.

З'ясувати вид патології дуже важливо, тому що від цього нюансу залежать симптоми і лікування фарингіту у дорослих і маленьких пацієнтів. Залежно від тривалості перебігу виділяють гостру і хронічну форми. Умовною межею між ними служить часовий інтервал в 6 місяців. Якщо за цей термін прояви хвороби зберігаються, слизова глотки встигає зазнати суттєвих змін. В цьому випадку, мова йде вже про хронізації процесу.

Існує ще одна класифікація, по якій необхідно визначити вид хвороби у кожного пацієнта. Вона відображає зміни, що відбуваються на внутрішній стінці горла. Виділяють три основні варіанти:

 1. катаральний - найбільш сприятливий варіант, що не змінює структуру нормальних тканин. Отоларинголог при огляді може побачити набряк, почервоніння і чітко окреслені судини по всій слизової;
 2. гіпертрофічний (Бічний і гранулезний) - особливий патологічний тип з потовщенням епітелію. Він схожий на катаральний, при якому також відбувається збільшення товщини внутрішньої оболонки за рахунок набряку, але протікає важче. Розростання задньої частини глотки називають гранулезний фарингіт, бічних - бічним;
 3. атрофічний - зворотний попередньому типу, що протікає з тонкою епітелій, під дією постійного запалення. Лікування хронічного фарингіту даної варіанти протікає досить довго (від місяця), через необхідність повного відновлення слизової.

Як правило, гострий процес має катаральний або гранулезний тип. Решта більш властиві затяжного перебігу

Будь-яке гостре запалення глотки виникає тільки під дією певних мікроорганізмів. Більш ніж в 70% випадків, винуватцями патологічних реакцій стають різні віруси: збудники грипу, адено- і ентеровіруси, групи ECHO. Крім них, причиною інфекції можуть бути:

 • Бактерії (стрепто- і стафілококи, паличка інфлюенци, моракселли);
 • Внутрішньоклітинні паразити (хламідії);
 • Грибкова флора.

У повністю здорової людини, перераховані мікроби рідко викликають захворювання. У нормі, імунітет оперативно реагує на появу чужорідного організму. Він привертає спеціальні клітини-кілери в осередок попадання шкідливого агента, які його повністю / частково знищують.

Для того щоб розвинувся запальний процес, необхідна наявність певних чинників:

 • Загальне ослаблення імунітету. Негативно впливати на стан захисних систем людини може переохолодження, нестача харчування або відпочинку, постійна напруга психіки, зловживання алкоголю;
 • Наявність супутніх хвороб. Має значення не тільки наявність специфічних патологій (цукровий діабет, хронічні лімфолейкози, ВІЛ), а й будь-які інші запальні хвороби. Справа в тому, що будь-який інфекційний процес призводить до напруження імунітету, через що організм стає вразливим до вірусів і бактерій;
 • Деформації та інші патології носа, повітроносних пазух (гайморової, лобової, клиноподібної, антрума) або ротоглотки. Ці зміни призводять до застою рідини, що створює сприятливі умови для розмноження мікробів.

Основна причина хронічної форми - наявність не вилікуваного гострого процесу. Неправильно підібрана терапія або нехтування медичною допомогою дуже часто призводить до стійкого зміни слизової і виникнення характерних патологічних симптомів.

Будь-який варіант цієї інфекції може викликати дві групи симптомів: загальні і локальні. До перших, відносяться неспецифічні ознаки: лихоманка (частіше до 37-38 о С), загальна слабкість і нездужання, зниження апетиту, підвищена стомлюваність, періодичні пітливість і озноб. Як правило, при гострій формі вони виражені сильніше, але і швидше зникають. Хронічна часто протікає без цих симптомів.

Місцеві порушення є невід'ємним компонентом цієї хвороби. Саме зі скаргами на них пацієнти звертаються до лікаря. Виразність і характер локальних симптомів може значно відрізнятися, в залежності від варіанту. Тому кожен з них необхідно описати окремо.

Швидко розвивається запалення в горлі може доставляти сильні неприємні відчуття хворому. Найбільш характерна наявність патологічної тріади:

 1. Біль в горлі. На відміну від інших інфекційних хвороб ротової порожнини і початкового відділу дихального тракту, біль не посилюється при ковтанні. Навпаки, при цьому вона трохи зменшується, особливо при споживанні рідкої теплої їжі або напоїв;
 2. Відчуття першіння або «садненія»;
 3. Відчуття стороннього предмета в горлі.

Симптоми фарингіту у дітей проявляються дещо ширше. Часто набряк може поширюватися на гирлі Евстахиевой труби (яка повідомляє порожнину вуха і рота), через що відбувається закупорка її просвіту і розвивається тубоотит. Він проявляється невеликим зниженням слуху, відчуттям постійного шуму і закладеності вуха. У деяких випадках, можуть виникати сильні больові відчуття, особливо при впливі гучних звуків.

Існує три варіанти розвитку симптомів - по катаральному, гіпертрофічному або атрофическому типу, які важливо відрізняти один від одного. Від цього буде залежати тактика доктора, тривалість терапії і прогноз для пацієнта. Перше припущення про форму хвороби можна зробити, орієнтуючись за такими ознаками:

Щоб підтвердити наявність хвороби і достовірно визначити її варіант необхідне проведення додаткової діагностики. Призначити дослідження і частково їх провести може лікар-терапевт або отоларинголог при першому зверненні пацієнта.

Перед використання лабораторних методів доктор проводить фарингоскопію - діагностичну процедуру, в ході якої оглядають слизові глотки і ротової порожнини. Отоларинголог може виявити їх почервоніння, набряк і контурування судин. При атрофической формі видно неозброєним оком витончення епітелію, а при гіпертрофічній - його надмірне розростання у вигляді «корок».

Після з'ясування форми, лікар може призначити деякі аналізи, щоб оцінити стан організму і з'ясувати чутливість бактерій (якщо вони є) до антибіотиків. З цією метою проводяться:

 • Клінічний аналіз крові - виявлення підвищеного ШОЕ (понад 15 мм / год), великої кількості лейкоцитів (не менше 10 * '10 9 / л) говорить про інтоксикацію організму і активності патологічних мікроорганізмів. Зростання рівня лімфоцитів до 3,5-4 * '10 9 / л побічно свідчить про наявність вірусів, а збільшення вмісту нейтрофілів в крові - про мікробної інфекції;
 • Взяття мазка з задньої стінки глотки - виконується, якщо у доктора є підозра на наявність бактерії або при неефективності проведеної терапії. Цей спосіб дозволяє визначити оптимальний препарат для лікування фарингіту.

Інші діагностичні процедури, як правило, не проводяться пацієнтам, так як отриманої інформації цілком достатньо, для того, щоб приступити до терапії.

Як відрізнити фарингіт від ангіни

Перед тим, як приступити до лікування гострого фарингіту, слід виключити у пацієнта наявність ангіни (синонім - гострий тонзиліт). Ці стани трохи схожі за своїми проявами, через що завжди існує ризик діагностичної помилки. Допустити її вкрай небажано, так як терапія перерахованих патологій дещо суперечить одне одному. Неправильне припущення може значно збільшити тривалість захворювання і сприяти розвитку хронічної форми.

Перш за все, запалення мигдалин і глотки розрізняються за такими ознаками:

 • Біль - ангіна завжди супроводжується вираженим больовим синдромом, який зростає при прийомі їжі. При фарингіті цей симптом незначний і зменшується під час їжі, особливо при вживанні теплої рідини;
 • Відчуття першіння - ця ознака не характерний для інфікування мигдалин;
 • Характер ковтання слини - при ангіні цей процес практично завжди порушений, через вираженого набряку і больових відчуттів. Запалення слизової глотки не призводить до суттєвих змін;
 • Наявність симптомів отиту - зниження слуху, неприємні відчуття і шум у вухах практично не зустрічаються при ізольованому гострому тонзиліті.

Слід пам'ятати, що два різних захворювання можуть виникати у пацієнта одночасно, під дією активного збудника хвороби. В цьому випадку, доктор оптимізує схему терапії під це состояніяему.

Чому так важливо з'ясувати варіант захворювання? Саме цей момент визначає вибір лікувальних заходів, які призначаються пацієнтові. Щоб відновити епітелій в горлі, усунути запальні прояви і зняти інтоксикацію необхідна комплексна терапія, що включає проведення місцевих і загальних процедур. Так як стан слизових і активність мікробів відрізняються при різних формах хвороби, необхідно індивідуально підходити до кожної з них.

Лікування фарингіту у дорослих і маленьких пацієнтів слід починати з немедикаментозних заходів. До них відносяться:

 • Щадний режим для голосу. Слід обмежити гучну мова, крик, спів і будь-які інші звуки, які призводять до напруги м'язового апарату гортаноглотки;
 • Виключити дратівливу їжу. Солоні, перчені, кислі, копчені продукти подразнюють слизові. Важливо, щоб страви були комфортної температури для пацієнта - гарячі і холодні речовини також завдають шкоди епітелію;
 • Припинити вживання алкоголю і куріння, так як вони виступають в ролі фактора, що ушкоджує;
 • Дотримуватися напівпостільний режим. Додаткове напруження організму, у вигляді фізичних навантажень і стресів, негативно впливають на стан імунітету. Це може привести до більш важкому перебігу хвороби і її хронізації.

Безпосередньо терапію слід починати з місцевих процедур. До них відносять часті полоскання розчинами, які знезаражують і пом'якшують слизову оболонку. Оптимальним дію мають ромашка, шавлія і хлорофиллипт (екстракт евкаліпта). При підвищенні температури і вираженій інтоксикації, можна рекомендувати розчини 0,02% фурациліну (або 3 таблетки на 1 літр кип'яченої води) або 0,05% хлоргексидину біглюконат.

Якщо хворого сильно турбують прояви хвороби, лікарі призначають комбіновані ліки у вигляді спреїв, сиропів або пастилок, що володіють знеболюючим і протимікробну ефектами. До них належать такі препарати:

Слід зазначити, що частина з перерахованих лікарських речовин має обмеження за віком (від 8-ми років). Які препарати вибрати в даному випадку? Лікування фарингіту у дітей від 3-х років можна проводити практично будь-якими пастилки (за винятком Гексадрепса) і Інгаліпту. Оптимальний засіб повинен визначати лікуючий доктор, особливо, якщо мова йде про маленьку дитину.

Щоб підтримати захисні системи організму, додатково призначається підтримуюча терапія, в середньому на 5-10 днів. З цією метою застосовують імуномодулятори, такі як Головата, Имудон або ІРС 19. Вони не тільки скорочують терміни лікування, а й профилактируют часті рецидиви інфекції.

Чи потрібно призначати антибіотики при гострому фарингіті? Це визначає лікар, залежно від стану пацієнта. Якщо у нього спостерігається висока температура, виражена інтоксикація або з мазка з глотки «висіваються» шкідливі мікроби, застосування протимікробних препаратів може бути виправдане. Як правило, рекомендуються звичайні пеніциліни (амоксицилін) без клавуланату або макроліди (кларитроміцин, еритроміцин та інші).

Цей варіант фарингіту лікується в домашніх умовах. Як правило, стан хворого практично не страждає, тому немає сенсу госпіталізувати його в отоларингологічне відділення. Про тривалості терапії говорити складно, так як це залежить від багатьох факторів: стану імунітету пацієнта, характеру пошкодження слизової, і стійкості мікроорганізмів.

Немедикаментозні рекомендації аналогічні таким при гострій формі, принципова відмінність полягає в лікарської терапії. Вона підбирається індивідуально, залежно від типу зміни стінки глотки.

Якщо епітелію «виростає» занадто багато або визначається виражений набряк (як при катаральному або гіпертрофічному запаленні) застосовують засоби, що володіють висушуючою дією. Вони також допомагають усунути надмірне виділення слизу і наросли «корки» зі стінок глотки. При истончении епітелію такі препарати протипоказані, так як вони будуть додатково дратувати тканини. В цьому випадку, оптимально використовувати ліки, що стимулюють ріст клітин і звичайні фізіологічні розчини.

Чим лікувати хронічний фарингіт у дитини або дорослого? Зразкові схеми терапії при різних варіантах описані нижче:

 • Антисептичні розчини для полоскання - Колларгол, Мірамістин, Октенісепт, Хлоргексидин;
 • Евкаліптове і масло обліпихи - можливе використання розчинів для зрошення глотки або масел для її змазування;
 • Пастилки та спреї з протимікробну і знеболюючою ефектами.

Мультивітамінні комплекси (Біомакс, Компливит, Мультитабс).

 • 0,9% розчин хлориду натрію для полоскання;
 • Траумель в формі таблеток. Надає загальнозміцнюючий ефект на організм. Необхідно тривале застосування (мінімально 3 місяць) для отримання повноцінного результату;
 • Масло алое - використовують для змазування слизової оболонки. Препарат пом'якшує її поверхню, активує відновні процеси в тканинах і підвищує стійкість до мікроорганізмів;
 • Блокади з новокаїном і алое - введення цієї суміші в тканини глотки стимулює її репарацію і надає відмінний знеболюючий ефект. Курс становить 7-10 ін'єкцій, між якими повинен бути інтервал не менше 5-ти днів.

Склад перерахованих схем може змінюватися, в залежності від стану пацієнта. Оптимальна терапія підбирається лікарем індивідуально і в процесі лікування постійно коригується. Це дозволяє домогтися кращого ефекту і позбавити хворого від патології.

Наскільки часто слід полоскати горло при поєднанні ангіни і фарингіту?

Не більше 3-х разів на добу. Часті полоскання можуть наносити додаткової шкоди запалених миндалинам, тому цю процедуру варто обмежити.

Чи є сенс приймати муколітичні препарати, такі як Гербіон, Лазолван, Бронхипрет, Евкабал і інші?

Навіть якщо у пацієнта є кашель при інфекції глотки, ці ліки, найімовірніше, не зроблять позитивного ефекту. Їх основний орган-мішень це нижні відділи дихального тракту, а в даному випадку, симптом виникає рефлекторно, через подразнення слизової горла.

Чи можна запобігти розвитку запалення глотки?

Спеціальних заходів профілактики (вакцин) не існує, тому що занадто велика кількість збудників можуть призводити до цієї хвороби. Захиститися від інфекції можна тільки одним способом - підтримавши свій імунітет. Для цього рекомендується відмовитися від згубних звичок (алкоголізм, куріння), збалансувати своє харчування, двічі на рік приймати комплекси вітамінів (курсом до трьох місяців), уникати стресів і сидячого способу життя.

Які антибіотики можна призначити дитині?

Слід зазначити, що необхідність в цих ліках визначається тільки лікарем, що займається пацієнта. Дітям з 1 місяця можливе призначення Ампіциліну, як «препарат першої лінії». Якщо виникла потреба в протимікробної терапії в більш ранньому віці, рекомендується Джозаміцин, який можна застосовувати навіть у новонароджених. Зрозуміло, що при цьому повинен бути адекватний контроль за станом дитини.

За скільки часу виліковується хронічна форма?

На це питання відповісти досить складно - прогноз визначаться повністю індивідуально. В середньому, терапія займає 5-7 тижнів.

Чим лікувати фарингіт у дорослих, при виникненні сильної лихоманки (понад 38 ° С)?

В цьому випадку, обов'язково слід виключити наявність ангіни. Наступним етапом має бути проведення детоксикації (рясне лужне пиття) і призначення антибіотика.

Чи потрібно використовувати фізіотерапію?

Як при будь-якої інфекції, застосування цього методу протипоказано в гострому періоді, так як може спровокувати прогресування запалення. Його можна призначати тільки при повній впевненості, в усуненні всіх мікроорганізмів.

Додати коментар Скасувати відповідь

Чи всі Ви знаєте про застуді і грипі

© 2013 Азбука здоров'я // Угода // Політика персональних даних // Карта сайту Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування. Для встановлення діагнозу і отримання рекомендацій по лікуванню необхідна консультація кваліфікованого лікаря.

Оставьте комментарий

39 + = 44