Наслідки після менінгіту

Менінгіт. наслідки

Перехворілий цим захворюванням дитина, вимагає особливої ​​уваги і чуйності. Його слід поступово привчати до здорового способу життя, щоб зміцнити здоров'я і не допустити ускладнень і наслідків перенесеного захворювання.

Відгуки

Планую дитини, але недавно дізналася, що чоловік на три роки перехворів на менінгіт. Хвороба протікала важко, нормальноно лікування надано не було. Чи може це вплинути на плід? Як менінгіт може відбитися спадково?

Скажіть будь ласка що треба робити?

А сьогодні дуже сильно болить голова в лівій стороні чи може це бути через нього?

З яким діагнозом Вас виписали з лікарні?

Ви можете додати свої коментарі та відгуки до цієї статті за умови дотримання Правил обговорення.

Менінгіт: наслідки, які можуть проявитися після гнійного або серозного запалення оболонки мозку

Менінгіт - це дуже грізне і небезпечне для життя захворювання, що виражається в запаленні однієї з мозкових оболонок. Воно може закінчитися смертю хворого. І це, на жаль, може статися, навіть якщо допомога почали надавати вчасно. Все залежить від виду мікроба, його агресивності і кількості, стану організму людини, в який він потрапив. Тому про те, які менінгіт наслідки матиме в кожному конкретному випадку, можна говорити лише приблизно і тільки після закінчення гострого періоду захворювання (це становить близько тижня).

У кого менінгіт протікає важче?

Особливо страждають люди, які мають захворювання мозку, в тому числі гідроцефалію вроджену чи набуту, інсульт, порушення кровопостачання мозку через патологію його судин. У дитячому віці ускладнюють захворювання недоношеність, дитячий церебральний параліч, внутрішньоутробна інфекція головного мозку (особливо викликана цитомегаловірусом або вірусом Епштейн-Бара). Менінгіт наслідки має більш важкі, якщо він викликається такими бактеріями, як пневмокок, стрептокок або стафілокок, а також вірусами з групи герпесу (і особливо самим вірусом герпесу I або II типу).

Наслідки різних видів менінгіту

 1. Гнійний менінгіт наслідки найчастіше має більш важкі, ніж серозний. Він має схильність до появи ранніх ускладнень.

а) Гідроцефалія: скупчення надмірної кількості ліквору у відділах головного мозку, через що підвищується внутрішньочерепний тиск і страждає та частина мозку, на яку тисне надмірний обсяг рідини. У дітей частіше спостерігається при менінгіті, викликаному гемофільної палички, у дорослих - при пневмококової інфекції.

б) Поразка черепних нервів, через які особа стає несиметричним і спостерігається косоокість, теж може ускладнювати менінгіт. Наслідки ці найчастіше можна усунути після очищення спинномозкової рідини від запалення на етапі реабілітації.

в) Освіта обмеженого скупчення гнійної рідини під твердою мозковою оболонкою (субдуральний випіт): він може розсмоктатися сам, особливо у разі не проявляючись. Але може трапитися і ситуація, коли таке скупчення гною викликає наполегливу блювоту або судоми, постійно підвищену температуру тіла.

г) Судоми, схожі на епілептичні. Цей стан може довго, навіть протягом всього життя, нагадувати про те, що людина перенесла менінгіт.

Після того як людина перенесла гнійний менінгіт, наслідки часто виникають такі:

- головні болі, що виникають при зміні атмосферного тиску (на погоду);

- косоокість як сходяться, так і розходиться;

- вегетативні розлади (підвищена пітливість, напади почервоніння обличчя, напади жару або холоду);

- затримка розвитку у дітей.

2. Серозний менінгіт наслідки має більш легкі, тільки якщо він не був викликаний вірусом герпесу, цитомегаловірусом або вірусом Епштейн-Барра. В останніх випадках спостерігається висока смертність і інвалідизація: люди, які перенесли герпетичний менінгіт, надовго втрачають орієнтацію в часі і місці, втрачається їх здатність до самообслуговування, страждає психіка і рухові функції. Якщо серозний менінгіт був викликаний іншими вірусами, то найчастіше наслідками бувають такими:

- головні болі «на погоду» і при тривалому розумовому зосередженні;

- легкі порушення психіки;

- труднощі з концентрацією уваги.

Що робити для полегшення стану людини, який переніс менінгіт?

Після виписки з лікарні потрібно обов'язково спостерігатися у невролога і пройти курс реабілітації, який буде включати і введення препаратів, і масаж, і ЛФК або спеціальну гімнастику. Відвідувати лікаря обов'язково раз на місяць перші півроку після виписки, далі - раз в три місяці, потім - раз на півроку. Найчастіше наполегливою працею і введенням ліків можливо виправити і туговухість, і частково відновити зір, і поліпшити руху в кінцівках.

Наслідки менінгіту у дорослих і дітей

Менінгіт - захворювання важке і серйозне, до того ж у багатьох випадках небезпечне своїми наслідками. Під час хвороби запалюються оболонки головного і спинного мозку, а патологічних змін піддаються практично всі системи організму, тому виявити і своєчасно вилікувати менінгіт - запорука довгого і здорового життя як дитини, так і дорослого.

Схильні до захворювання в основному діти, але не виключається небезпека зараження дорослих людей, особливо страждають хронічними патологіями, які знижують імунний захист організму і роблять його беззахисним перед атакою вірусів і бактерій. Наслідки менінгіту можуть бути різними, аж до самих серйозних, таких як втрата слуху і зору.

Захворювання може протікати як в легко, так і в самій важкій формі, небезпечної летальним результатом. Розділяється менінгіт на такі різновиди, від яких залежать можливі наслідки хвороби, в тому числі, перенесеної в дитинстві:

 1. Туберкульозний - основним його проявом є висока температура. Раніше пацієнти, хворі на цей різновид менінгіту, гинули в більшості випадків, зараз медицина вже має можливість до адекватної терапії. Симптомами також є нестерпний головний біль і багаторазова блювота. На більш важких стадіях відзначаються порушення мозкової діяльності і парези. Якщо пацієнту не надати кваліфіковану допомогу протягом 30 днів, він гине.
 2. Гнійний - протікає важко, дана форма хвороби небезпечна для життя. Його збудником виступають патогенні мікроорганізми, а симптоми на початковій стадії схожі зі звичайною вірусною інфекцією, що ускладнює діагностику, а пацієнт втрачає дорогоцінний час, приймаючи таблетки від застуди. По ходу прогресування з'являються симптоми менінгіту - висип по тілу, багаторазова блювота, різке погіршення стану пацієнта, сильний головний біль і сплутаність свідомості. Хворий не може нахилити голову вперед і торкнутися підборіддям грудей, з-за спазму потиличних м'язів.
 3. Вірусний - протікає набагато легше, ніж гнійний. Симптоматика схожа з ГРВІ, що ускладнює своєчасну діагностику і плутає клінічну картину.
 4. Енцефалітний - розвивається під впливом бактерій, здатних подолати гематоенцефалічний бар'єр. Також його розвиток може спровокувати укус кліща або первинна менінгококова інфекція. Дана форма небезпечна тим, що згубній дії інфекції піддаються не тільки оболонка мозку, але також його структури і нейрони.
 5. Блискавичний - найнебезпечніша форма менінгіту. Симптоми наростають швидко, буквально протягом дня у хворого з'являється висип по всьому тілу, що перетворюється в плями, підвищується температура тіла, спостерігаються головний біль, блювота. Губи, руки і пальці набувають синюшного відтінку, з боку серцево-судинної системи - тахікардія і задишка. Згодом розвивається судомний синдром. Унаслідок блискавичного перебігу хворого іноді просто не встигають госпіталізувати, і він помирає в першу ж добу після розвитку симптоматики.

Нестерпний головний біль на фоні підвищеної температури повинна стати сигналом про можливе інфікування менінгітом

Наслідки захворювання у дорослих

Незалежно від того, в якій формі і ступеня тяжкості протікав менінгіт у дорослих, наслідки дають про себе знати в переважній більшості випадків, адже інфекція поширюється на спинний і головний мозок. Ускладнення можуть спостерігатися як під час перебігу хвороби, так і в більш пізньому, отсроченном періоді.

Під час гострого перебігу менінгіту ускладнення можуть бути наступними:

 • набряк мозку - у хворого спостерігаються сплутаність свідомості, різкі скачки артеріального тиску, прискорене серцебиття і задишка;
 • інфекційно-токсичний шок - отруєння організму токсинами, які утворюються в результаті розпаду бактерій, що викликали захворювання.

У гострій стадії при розвитку ускладнень хворому загрожує кома, а при ненаданні своєчасної допомоги - смерть. Якщо менінгіт був перенесений в легкій формі, то в відстроченому періоді (протягом півроку) пацієнт може перенести такі наслідки хвороби:

 • нудні головні болі, що виникають несподівано і регулярно;
 • зниження розумової активності, розумових функцій і пам'яті;
 • судомний синдром, що розвивається без причин.

У менінгіту, перенесеного у важкій формі, наслідки можуть бути набагато серйознішими і виявлятися до кінця життя (з причини патологічних змін структур головного мозку в ході його інфікування).

До таких наслідків відносяться:

 • епілепсія;
 • порушення або повне обмеження функцій головного мозку, в залежності від ділянок, які піддалися патологічних змін - це можуть бути порушення мови, пам'яті, слуху, мислення і рухів тіла;
 • параліч різних частин тіла;
 • порушення гормонального фону, які призводять до збоїв в обміні речовин і в функціонуванні мозку;
 • значне зниження слуху, аж до повної його втрати;
 • падіння гостроти зору, сліпота;
 • гіпертензивно-гідроцефальний синдром.

Небезпека ускладнень залежить від тяжкості перебігу хвороби

Чим раніше дорослий пацієнт звернувся за кваліфікованою допомогою, тим вище шанс знизити рівень небезпеки наслідків для головного мозку і організму в цілому.

Наслідки менінгіту у дітей залежать від різновиду перенесеного захворювання. Якщо менінгіт протікав в гнійної формі, то згодом у дитини можуть виникнути проблеми із зором, слухом, розумовими процесами, пам'яттю.

Якщо в тканинах оболонок головного мозку в ході протікання інфекції утворилися спайки, функція виробництва і циркуляції ліквору (спинномозкової рідини) буде порушена, а це загрожує розвитком водянки головного мозку. У дітей менінгіт швидко призводить до непритомних станів і судом, аж до коми.

Базальний менінгіт (який стосується інфекційним процесом основа головного мозку) характеризується такими наслідками, як зниження зору, в важких випадках - до повної сліпоти, косоокість, зниження слуху. Серозний менінгіт менш небезпечний, ніж гнійний, але якщо не надати дитині своєчасну лікарську допомогу, може привести до серйозних ускладнень.

Частим випадком після менінгіту вважають розвиток епілептичних припадків, але багато лікарів стверджують, що вони виникають тільки у тих дітей, які з самого початку були до них схильні. Блискавична форма захворювання (ще її називають реактивної) небезпечна своїм швидким плином, а також розвитком патологій серця, падінням рівня артеріального тиску і порушенням функціонування нирок. На тлі інфекційно-токсичного шоку порушується згортання крові.

Великий відсоток випадків менінгіту у новонароджених загрожує небезпечними наслідками. Крім тривалої терапії в умовах термінової госпіталізації, немовля повинен бути під наглядом лікаря протягом як мінімум двох років, через загрозу розвитку абсцесу головного мозку.

Різке підвищення температури у новонародженого - небезпечна ознака

Серед небезпечних наслідків більшу частину займають глухота, сліпота, розумова відсталість і пошкодження центральної нервової системи. Випадки летального результату залежать від вогнища, залученого в інфекційний процес, і досягають 30% у новонароджених. Відстрочені наслідки у вигляді абсцесів головного мозку, призводять до 65% смертності дитячого населення. Знаючи, чим небезпечний менінгіт для новонароджених та немовлят, батьки зобов'язані вжити екстрених заходів по госпіталізації дитини при перших ознаках хвороби.

Щоб запобігти такому серйозне і небезпечне захворювання, рекомендуються профілактичні щеплення від менінгіту - термін дії вакцини від 1 до 3 років. Важливими чинниками є зміцнення імунної системи організму і здоровий спосіб життя. Ретельний контроль як за своїм здоров'ям, так і за здоров'ям своїх дітей, допоможе батькам уникнути інфікування і перерахованих вище ускладнень менінгіту.

Копіювання матеріалів з сайту можливе лише за умови посилання на наш сайт.

УВАГА! Вся інформація на сайті є популярно-ознайомчої і не претендує на абсолютну точність з медичної точки зору. Лікування обов'язково повинно проводитися кваліфікованим лікарем. Займаючись самолікуванням ви можете нашкодити собі!

Оставьте комментарий

88 − 79 =